Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

PIONEER CMX 5000 DJ 2xCD Deck

29-02-2012, 15:52
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 1 500 zł     
Użytkownik oleks989
numer aukcji: 2085721474
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 190   
Koniec: 11-02-2012 12:09:05

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

So sprzedania podwójny deck Pioneer CMX 5000 (następca CMX 3000). Można go obsługiwać bez mixera. Służył do grania w domu dla przyjemności. Posiada kilka rys, ale chodzi jak nowy. Suwaki nie są luźne, wyświetlacz czytelny, czyta bezbłędnie płyty. Nie posiadam oryginalnego kartonu, ale bdzie bardzo bezpiecznie zapakowany do wysyłki.

Sprzedaję, bo już się w to dawno nie bawię, a szkoda by zalegało w szafie. Realne fotki wstawię na dniach, bądź wyślę na maila.

Krótka recenzja:

Pioneer CMX 5000 to zupełnie nowa koncepcja w strategii firmy Pioneer. Po raz pierwszy firma zdecydowała się na produkt przeznaczony do montażu w rack 19”. Po raz pierwszy zdecydowano się na odizolowanie jednostki sterującej od napędów odtwarzających. Po raz pierwszy też Pioneer za implantował dwa odtwarzacze CD w jednym urządzeniu. Wreszcie po raz pierwszy na świecie zastosowano wynalezioną przez Pioneer’a funkcję AutoMix.

Przeanalizujmy CMX’a po kolei.

STEROWANIE:
Jednostka sterująca została wyodrębniona. W wysokości 2U zmieszczono sterowanie do 2 napędów . Obsługa zrealizowana jest przy pomocy twardych w odczuciu przycisków, jednak dobrze „wyczuwalnych” i dobrze reagujących na naciśnięcie. PLAY i PAUSE są większe od pozostałych przycisków i dodatkowo podświetlane diodami LED. Tutaj nie ma niespodzianek system ustawień działa analogicznie jak w każdym „Pionierze”. CUE może służyć także do „samplowania” utworu, a czas przejścia ze stanu CUE/PAUSE do stanu PLAY jest natychmiastowy i nieodczuwalny (0.01 s.). Przyciski TRACK SEARCH umożliwiają nam przerzucanie poszczególnych track’ów, a SEARCH „przewijania” utworu. Ten ostatni działa na zasadzie, czym dłużej trzymasz tym szybciej przewija się utwór. Przycisk EJECT służy do.... sam pomyśl! W CMX mamy także możliwość z korzystania z funkcji LOOP. Dzięki podświetlanym na żółto okrągłym przyciskom mamy możliwość zaznaczenia punktu A i B, punkt A może być pre-definiowany jako CUE, a punkt B służy nam dodatkowo do wyjścia z pętli. Trzeci przycisk RELOOP może w każdej chwili przenieść znów do punktu A pętli. Czas długości pętli jest nieograniczony. TIME MODE pozwala nam wybierać pomiędzy trybem wyświetlania czasu utworu, od początku, od końca i do końca płyty. Jego dłuższe przytrzymanie powoduje uaktywnienie funkcji AUTO CUE- która automatycznie zatrzymuje po zakończeniu odtwarzania CD oraz ustawia domyślnie punkt CUE, zaczynający się gdy kolejny utwór osiągnie poziom głośności –56dB. Przyciskiem TEMPO możemy zdefiniować wybór regulacji tempa (pitch) w granicach +/- 6, 10 lub 16%. Dokładność PITCH’a wynosi 0.1%. MASTER TEMPO pozwala nam na wybór pomiędzy odczuwalną lub nie, zmianą tonacji utworu podczas zmiany prędkości jego odtwarzania. Wokół wyświetlacza zainstalowano RING (pierścień) który służy jako PITCH BEND, dzięki niemu możemy chwilowo przyspieszać lub opóźniać utwór. Przeźroczysty plastik nad wyświetlaczem jest zespolony z pierścieniem PITCH BEND i także może służyć do „podganiania” utworu. Zasada dziłania analogiczna jak w przypadku płyty vinylowej.

WYŚWIETLACZ
Fluoroscencyjny jasno niebieski wyświetlacz na którym znajdują się wszystkie potrzebne podczas grania informacje. Czas utworu, numer utworu, wartość PITCH, wartość BPM, stan wartości PITCH’a, sposób odczytywania czasu track’u oraz pomarańczowy BAR IDNTYFIKATOR informujący nas graficznie o „miejscu” w jakim znajduje się odtwarzany utwór. Jedynym potencjalnym mankamentem jest zmatowienie plastiku nad wyświetlaczem, ponieważ wykorzystywany jest on również jako PITCH BEND w z integrowanym pierścieniu (RING), a jak wiadomo jest to najczęściej używany element podczas miksowania, niestety nie byliśmy w stanie potwierdzić naszych obaw gdyż potrzeba na to znacznie więcej czasu, a urządzenie męczyliśmy zaledwie przez miesiąc.

AUTO MIX PLAY
To co budziło największe kontrowersje, a wręcz strach, to to, że urządzenie załatwi jakiejś części DJ’ów utratę pracy, bo jakiś „goguś” zagra za 50% stawki i będzie równie wspaniale miksował co my. Nic błędnego, choć CMX pozwala nam na automatyczne miksowanie, to jednak inwencji i feeling’u jaki możemy sami zafundować publiczności nie jest nam w stanie zapewnić. W końcu to tylko bezduszna maszyna, a to w Dj’u tkwi kreatywność i twórczość. Do takiego właśnie celu został jednak zaprojektowany CMX, nie by „zabić” DJ’ów, a by ich wesprzeć najnowszymi technologiami. Możemy spokojnie stwierdzić, że nigdy żadnej maszynie nie uda się w 100% zastąpić DJ’a, to jest po prostu niemożliwe!!!

AutoMix Play daje nam możliwość miksowania w trzech systemach. DISK - dzięki któremu możemy miksować nawet przy użyciu jednej płyty (wyjmujemy, a odtwarzacz gra nam z bufora pamięci zapamiętany fragment utworu!), PROGRAM – możemy zdefiniować kolejność odtwarzania utworów, mając do dyspozycji dwa odtwarzacze CD i wybór pomiędzy sposobem ich miksowania. Wreszcie najważniejszy TRACK.
Gdy zdecydujemy się co i jak, możemy przejść do wyboru sposobu miksowania utworów. Wybierać możemy pomiędzy jednym z czterech:

„Echo” - powoduje, że kończący się utwór kończy się efektem ECHA i synchronicznie rozpoczyna się odtwarzanie kolejnego wybranego utworu z drugiego CD,
„ZIP” - pierwszy utwór zwalnia do zera i synchronicznie rozpoczyna się odtwarzanie drugiego,
„CUT IN” – następuje nagłe ucięcie utworu pierwszego i natychmiastowe rozpoczęcie odtwarzania drugiego (beat to beat).
„CROSS FADE” – podczas wyciszania pierwszego utworu, synchronicznie rozpoczyna odtwarzanie drugi utwór zgłaśniając się od 0 do 100% nominalnej głośności, ta opcja pozwala na „standardowy’ sposób miksowania. Niestety małą wadą jest ograniczony czas równoczesnego odtwarzania track’ów, zazwyczaj do maksymalnej długości jednej „frazy”.

W każdej opcji miksowania mamy możliwość zdefiniowania długości czasu jego trwania. Istnieje także możliwość wyboru opcji SHORT TIME która skraca czas miksu. AutoMix daje nam możliwość wyboru miksowania z odtwarzacza A do B i odwrotnie. Możemy wybrać dowolny TRACK w drugim CD.

Aby uzyskać perfekcyjny efekt miksowania, musimy oczywiście ustawić dokładnie punkt CUE, w przeciwnym razie miks skazany jest na niepowodzenia, co zresztą jest oczywiste. Na nas spoczywa również obowiązek wyrównania prędkości utworów, jest to bardzo proste gdyż na wyświetlaczu świeci nam się wartość BPM zarówno pierwszego jak i drugiego CD. Wystarczy potencjometrem wyrównać wartość BPM w obu kompaktach. Potem wystarczy wcisnąć przycisk NEXT i miks jest gotowy! Podczas testów stwierdziliśmy, że czasami utwory mimo identycznych wartości BPM nieco się rozjeżdżały, spowodowane jest to tym, że różnica nawet o 0.2 BMP powoduje rozjechanie już po kilku sekundach, a CMX daje nam możliwość regulacji, w tej opcji, w zakresie 1,0 BPM. Nie pozostaje nam wtedy nic innego jak użyć PITCH BEND JOG i „nadgonić” utwór. Znów my DJ’e jesteśmy niezastąpieni! Jednak w większości przypadków miksy wykonywane przez CMX’a były poprawne.

NAPĘDY CD
Dwa napędy CD zostały umieszczone w osobnym module rack 19”. Dzięki zastosowaniu nowej specjalnej konstrukcji pochłaniającej wibracje i drgania, zwiększono odporność na wstrząsy podczas eksploatacji, CMX 5000 posiada także wbudowaną kilkunasto sekundową pamięć buforową, co w 100% eliminuje możliwość przeskoczenia lub zatrzymania płyty CD podczas wstrząsu lub uderzenia w sama jednostkę. Napędy umożliwiają także awaryjne wyjęcie płyty w razie braku zasilania, dzięki specjalnej długiej igle dołączonej do zestawu. Jeśli w odtwarzaczu znajduje się płyta CD informuje nas o tym zielona dioda LED umieszczona tuż przy slocie. CMX potrafi nie tylko odczytywać zwykłe płyty CD i CDR, posiada także jako jedyny na rynku możliwość odczytu płyt CDRW!