Jak poradzić sobie z urazem czy chorobą w trakcie wycieczki poza miasto, wspinaczki górskiej lub pobytu daleko od skupisk ludzkich? Wiedza o sposobach udzielania pierwszej pomocy, mając do dyspozycji niewielką liczbę leków i sprzętu medycznego, nierzadko ratuje ludzkie życie i zdrowie.
Książka Schimelpheninga opisuje różne rodzaje urazów, których można doświadczyć będąc daleko od fachowej medycznej pomocy – złamania, zwichnięcia, hipotermii, zatrucia, zranienia, ukąszenia zwierząt i możliwość udzielenia pomocy improwizując i maksymalnie wykorzystując dostępne środki. Radzi również, jak przygotować się do niekorzystnych zjawisk atmosferycznych (ulewy, śnieżyce) gdy do dyspozycji są jedynie rzeczy z plecaka i pomysłowość, jak postępować z osobą chorą czy zranioną do momentu przybycia lekarza. Ważną rzeczą jest również przygotowanie podręcznej apteczki przed wyruszeniem na wyprawę i umiejętność pełnego wykorzystania jej na ogół niewielkiej zawartości. Trzeba także wiedzieć, które z dostępnych w środowisku naturalnym roślin można wykorzystać jako namiastki lekarstwa, jak sporządzić tymczasowe schronienie czy zaimprowizowany środek transportu.
Książka zawiera informacje ratowników, którzy wielokrotnie udzielali pomocy poszkodowanym lub uczestniczyli w akcjach ratunkowych i sami musieli otaczać opieką osoby poszkodowane. Prezentuje więc sprawdzone wzorce i metody działania. Może być znakomitym podręcznikiem dla ratowników, przewodników i opiekunów wypraw terenowych. Mając wiedzę, którą autor zapisał w książce z pewnością nie stracimy głowy w przypadku zagrożenia czy konieczności udzielenia pomocy potrzebującym. Nasza pomoc może uratować ludzkie życie.