Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Pierwiastki śladowe w geo- i biosferze

14-03-2015, 11:28
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 45 zł      Najwyzsza cena licytacji: zł      Aktualna cena: 45 zł     
Użytkownik Larix-Lublin
numer aukcji: 5146517642
Miejscowość Lublin
Licytowało: 1    Wyświetleń: 9   
Koniec: 14-03-2015 11:24:03

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 2012
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Płatność

Wpłata na konto bankowe
(przelew przedpłata)
Raiffeisen Polbank
Numer konta:
85 1750 [zasłonięte] 0[zasłonięte]0120000 [zasłonięte] 259466

Wysyłka

Wysyłamy w ciągu 48 godzin po zaksięgowaniu wpłaty na koncie bankowym

Odbiór osobisty

Księgarnia i sklep Larix
ul.Akademicka 15
Budynek Uniwersytetu Przyrodniczego

Kontakt

Księgarnia i sklep Larix
20-033 Lublin
ul.Akademicka 15
tel. 81 44-111-07
tel.kom. 607 [zasłonięte] 842

[zasłonięte]@larix.lublin.pl
[zasłonięte]@larix.lublin.pl

Pierwiastki śladowe w geo- i biosferze


Autor: Alina Kabata-Pendias, Barbara Szteke
Wydawca: IUNG
Rok wydania: 2012
Stron: 269
Format: 170 x 235 mm
Oprawa: miękka
ISBN: [zasłonięte]978-8362-120-4






Opis:

WSTĘP
Wszystkie organizmy i cała materia zbudowane są z pierwiastków chemicznych.
Wiedza o ich występowaniu, właściwościach i związkach jest zatem niezbędna dla zrozumienia procesów geo- i biochemicznych. Wyróżnienie pierwiastków śladowych nastąpiło ze względu na ich małe zawartości, najczęściej <0,1% (1000 mg/kg), a zarazem specyficzne funkcje w różnych procesach, zwłaszcza biochemicznych. Podział ten nie jest jednak jednoznaczny, ponieważ niektóre pierwiastki mogą być w ilościach śladowych w jednym środowisku, a w ilościach dużych w innym środowisku. Przykładem jest żelazo, które jest jednym z głównych pierwiastków (makroelementem) w utworach geologicznych i glebach, a śladowym pierwiastkiem (mikroelementem) w roślinach i organizmach zwierząt oraz ludzi.
Występowanie pierwiastków śladowych w środowisku przyrodniczym oraz ich znaczenie w rozwoju roślin, zwierząt i człowieka jest przedmiotem wielu badań. Ostatnio znacznie wzrosła ilość informacji w tej dziedzinie zarówno ze względu na istotne funkcje tych pierwiastków, jak i dzięki dużemu rozwojowi chemicznych metod analitycznych oraz aparatury pomiarowej.
Jakość życia człowieka jest ściśle związana z chemicznym składem środowiska przyrodniczego oraz żywności. Człowiek, w okresie długiego rozwoju, zaadoptował swój organizm do określonych stężeń pierwiastków śladowych w otaczającym środowisku przyrodniczym. Zmiany zachodzące pod wpływem zanieczyszczeń chemicznych mogą występować w różnych łańcuchach pokarmowych lub ich fragmentach. Każda drastyczna zmiana zawartości pierwiastków śladowych związana jest z reakcją organizmu człowieka. Właściwe ilości i proporcje pierwiastków śladowych w organizmach żywych są bardzo istotne, ponieważ niektóre z nich pełnią funkcje regulacyjne wielu procesów życiowych, np. są składnikami niektórych enzymów i są niezbędne w metabolizmie lipidów i białek oraz w wielu innych procesach biochemicznych. Jednak nadmiar ich staje się szkodliwy. Natomiast niektóre pierwiastki śladowe są bezwzględnie toksyczne.
Poznanie ich zachowania się w łańcuchu: gleba/woda/powietrze - roślina - zwierzę - człowiek jest podstawą właściwej oceny ich niedoboru lub nadmiaru. Zachowanie chemicznej równowagi środowiska przyrodniczego, zwłaszcza w zakresie występowania pierwiastków śladowych, jest bardzo ważne dla zdrowia człowieka.
Zagadnienie to staje się ostatnio szczególnie istotne, ponieważ globalny wzrost ludności, przy jednoczesnym zmniejszaniu się powierzchni pól uprawnych wymusza większą produkcję żywności, co wiąże się z większą intensywnością uprawy roli, a więc i większym nawożeniem. Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na zmiany
zawartości pierwiastków śladowych w poszczególnych elementach środowiska przyrodniczego są przemysł i motoryzacja.
Gleba jest głównym źródłem pierwiastków śladowych w żywności i paszach. Ich pobieranie przez rośliny zależy od wielu czynników, z których duży wpływ mają ich zróżnicowane formy w glebach oraz właściwości roślin.
Zanieczyszczenie gleb, szczególnie metalami śladowymi, uważa się obecnie, w skali świata, za główne zagrożenie dla agro-ekosystemów, co wiąże się także z zanieczyszczeniem żywności.
W książce przedstawione są podstawowe informacje o występowaniu pierwiastków śladowych w poszczególnych elementach geo- i biosfery oraz ich funkcje biologiczne w roślinach i organizmach ludzkich. Opis podany jest w kolejności alfabetycznej, według polskich nazw pierwiastków śladowych, z zaznaczeniem ich pozycji w Układzie Okresowym Pierwiastków.



Spis treści:

  1. Antymon
  2. Arsen
  3. Bar
  4. Beryl
  5. Bizmut
  6. Bor
  7. Brom
  8. Cez
  9. Chlor
  10. Chrom
  11. Cyna
  12. Cynk
  13. cyrkon
  14. Fluor
  15. Gal
  16. German
  17. Glin
  18. Hafn
  19. Ind
  20. Iryd
  21. Itr
  22. jod
  23. Ladm
  24. Kobalt
  25. Krzem
  26. Lit
  27. Mangan
  28. Miedź
  29. Molibden
  30. Nikiel
  31. Niob
  32. Ołów
  33. Osm
  34. Pallad
  35. Platyna
  36. Polon
  37. Rad
  38. Radon
  39. Ren
  40. Rod
  41. Rtęć
  42. Rubid
  43. Ruten
  44. Selen
  45. Skand
  46. Srebro
  47. Stront
  48. Tal
  49. Tantal
  50. Technet
  51. Tellur
  52. Tytan
  53. Wanad
  54. Wolfram
  55. Złoto
  56. Żelazo
  57. Lantanowce
  58. Aktynowce

Literatura


    Oszczędzaj na kosztach wysyłki

Kupując na kilku naszych aukcjach za wysyłkę płacisz tylko raz - jej koszt zależy od wagi artykułów, o kalkulację kosztów prosimy pytać w mailu [zasłonięte]@larix.lublin.pl