Autor: Florence Williams
Tytuł: Piersi Historia naturalna i nienaturalna.
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 350
Wymiary: 14,5x22 cm
Waga: 0.4 kg
ISBN: 978-83-[zasłonięte]-1347-4
Okładka: Tekturowa
Ilustracje: Nie
Florence Williams jest dziennikarką piszącą o nauce, środowisku naturalnym i zdrowiu. W 2013 roku otrzymała za „Piersi” nagrodę literacką dziennika „Los Angeles Times” (w kategorii nauka i technologie). „New York Times” umieścił „Piersi” wśród setki najważniejszych książek roku 2012. Autorka mieszka z rodziną w Waszyngtonie. Pisze m.in. do „New York Timesa”, „New York Times Magazine”, „The New York Review of Books”.
„Piersi" to opowieść o związku otaczającego nas środowiska z naszymi organizmami. Mówi o tym, jak najpierw doprowadziło ono piersi do doskonałości, a potem zaczęło im szkodzić. To dziennikarska książka o biologii, antropologii i medycynie. Jej pierwsze wydanie ukazało się w pięćdziesiątą rocznicę dwóch bardzo ważnych wydarzeń w naturalnej historii piersi - publikacji książki Silent Spring (Wiosna w ciszy] w której Rachel Carson opisała, jak zanieczyszczenia przemysłowe zmieniają środowisko, oraz operacji wszczepienia pierwszego implantu piersi (w Houston w Teksasie wszczepiono go pewnej kobiecie, która chciała tylko zmniejszyć swoje odstające uszy).
Dlaczego powinniśmy lepiej poznać piersi? Czemu mają nas obchodzić? Otóż z kilku powodów Po pierwsze, kochamy je do bólu i sporo im zawdzięczamy. Po drugie, chcemy o nie dbać i chronić je, a żeby to zrobić, musimy zrozumieć, jak funkcjonują i jak mogą się popsuć. Po trzecie, są ważniejsze, niż nam się wydaje. Pokazują, jak zmienia się ludzkość. Jeśli będziemy coraz częściej bezdzietne, a nasze mleko będzie coraz bardziej zanieczyszczone oraz jeśli będziemy wcześniej dojrzewać, a menopauzę przechodzić później, to czy spełnimy naszą powinność wobec całego gatunku? Czy piersi są miękką awangardą dewolucji? A jeśli tak, to czy potrafimy przywrócić im dawną chwałę bez odrzucenia zdobyczy cywilizacji? Piersi czują ciężar wszystkich przewinień, które popełniliśmy wobec naszej planety. Mówią nam o nich wyraźnie, choć nie zawsze chcemy ich słuchać.
Jeśli dzięki piersiom jesteśmy ludźmi, to od tego, czy je uratujemy, zależy, czy uratujemy nas samych.
Więcej na www.ksiegarniaswit.pl