Aleksander Bołdyrew – Piechota zaciężna w Polsce w pierwszej połowie XVI wiekuWydawnictwo : Neriton
Seria : nd
Rok wydania : 2011
Wydanie : I
Nakład : 500 egz.
ISBN :[zasłonięte]978-8343-210-7
Stron : 420
Format : 165x240 mm
Oprawa : miękka
Opis:Polska piechota zaciężna w pierwszej połowie XVI w. walczyła w dziewieciu wojnach oraz brała udział w wielu walkach z najazdami tatarskimi. Mimo że była formacją pomocniczą, wraz z artylerią odgrywała istotną rolę na polu bitwy, stanowiąc często punkt odniesienia dla manewrów jazdy. Była niezastąpiona podczas oblężeń umocnionych punktów oporu oraz w służbie wartowniczo-garnizonowej. Piechota miała charakter strzelecki, walczyła głównie długą ręczną bronią palną, wśród której najpopularniejsze były rusznice, ale do końca lat trzydziestych wprowadzono również arkebuzy.
Spis treści :1. Organizacja i finansowanie wojska
1.1 Dokumentacja systemu zaciągu1.2 Struktura dowodzenia1.3 Struktura oddziałów1.4 System finansowania zaciągu1.5 System wynagradzania wojska (piechoty)
2. Rotmistrzowie i żołnierze
2.1 Pochodzenie terytorialne2.2 Pochodzenie społeczne2.3 Motywy podejmowania służby
3. Uzbrojenie
3.1 Uzbrojenie zaczepne3.2 Uzbrojenie ochronne3.3 Armatury3.4 Wyposażenie
4. Wojna
4.1 Formowanie oddziału i koncentracja jednostek4.2 W walce4.3 Znaczenie piechoty w skali strategicznej4.4 Znaczenie piechoty w skali taktycznej
Zakończenie
Wykaz skrótów
Bibliografia
Wykaz tabel, wykresów, rycin i map
AbstractZusammenfassung
Indeks osobowy
Indeks geograficzny
Stan książki bardzo dobry, nowa, okładka zgodna ze zdjęciem. Zobacz inne moje aukcje. Dane do przelewu otrzymasz w liście od Allegro informującym Cię o wygraniu aukcji (na samym dole).