PRZEDMOWA
Brak odpowiednich polskich podręczników z dziedziny insta-lacyj gazowych daje się poważnie odczuwać nie tylko w szkolnictwie zawodowym, ale również w większej mierze w praktyce.
Trzecia część podręcznika pt. Instalacje wodociągowe i gazowe, którą obecnie oddajemy do druku, ma właśnie na celu przyczynić się w miarę możności do wypełnienia luki, jaka istnieje w tym dziale polskiej; literatury technicznej.
Zadaniem niniejszego podręcznika jest zapoznanie młodego adepta instalacyjnego z dziedziną wiedzy instalacyjnej w zakresie montażu i obsługi urządzeń do gazu w gospodarstwie domowym, starszemu zaś praktykowi dać możliwie dużo wskazówek potrzebnych przy rozwiązywaniu różnych zagadnień, z jakimi styka się w życiu codziennym z tytułu wykonywania swego zawodu,
Ponieważ, poza wiadomościami ściśle praktycznymi, potrzebna jest również pewna ogólna znajomość własności gazów, z jakimi ma się w praktyce do czynienia, cały podręcznik podzielono na dwa zasadnicze działy.
W dziale pierwszym „Dział Ałi omówiono własności róż nych gazów technicznych, ich produkcję, magazynowanie, oraz podano pewne określenia techniczne charakteryzujące przybory gazowe.
W dziale drugim „D z i a ł Bu podano opisy poszczególnych urządzeń i przyborów gazowych, ich konstrukcje, sposób działania, montażu i obsługi, przy czym omówiono urządzenia gazowe dla celów gospodarstwa domowego, ogrzewanie gazem, urządzenia dla gazu wysokoprężnego i gazów płynnych, oświetlenie i odprowadzanie spalin. W ostatnim rozdziale działu drugiego podano sposób projektowania i obliczania urządzeń gazowych.