Piaskarka do sodowania BlastSoda IZ40
Firma DOMIKOR ma zaszczyt przedstawić Państwu serię oczyszczarek BlastSoda IZ - urządzeń do czyszczenia strumieniowo-ściernego przy użyciu sody oraz innych lekkich i drobnoziarnistych ścierniw. Przy konstrukcji oczyszczarek BlastSoda IZ wykorzystaliśmy nasze wieloletnie doświadczenie oraz wiedzę na temat budowy i eksploatacji urządzeń do czyszczenia strumieniowo-ściernego. Nasza oferta jest odpowiedzią na coraz częstsze, kierowane do nas zapytania o metodę czyszczenia sodą oraz o urządzenia przeznaczone do pracy z sodą.
Sodowanie jest metodą zdobywającą coraz większą popularność w Polsce i na świecie. W Stanach Zjednoczonych oraz w krajach Europy Zachodniej z powodzeniem stosowane jest od wielu lat. Polega ono na mechanicznej obróbce powierzchni przy pomocy, wypływającej z dyszy pod ciśnieniem, sody spożywczej (kwaśny węglan sodu). Podczas obróbki, zanieczyszczenia usuwane są mechanicznie, bez żadnego chemicznego wpływu na powierzchnię.
Zalety zastosowania systemu do czyszczenia strumieniowo-ściernego BlastSoda IZ można podzielić na cztery podstawowe grupy:
- BEZPIECZEŃSTWO
- NIEINWAZYJNOŚĆ
- WSZECHSTRONNOŚĆ
- OSZCZĘDNOŚĆ
BEZPIECZEŃSTWO
Sodowanie zalicza się do grona najbezpieczniejszych form czyszczenia strumieniowego. Użycie sody jako medium ściernego jest nieszkodliwe zarówno dla zdrowia człowieka, jak i dla środowiska. Soda jest substancją nietoksyczną, niepalną i całkowicie biodegradowalną. Utylizacja resztek materiału ściernego polega jedynie na przepłukaniu powierzchni wodą. Podczas obróbki powierzchni, nie wytwarzają się iskry, jak w przypadku piaskowania. Dodatkowo sodowanie nie powoduje ryzyka wystąpienia pylicy płucnej u operatorów, gdyż substancja ta jest całkowicie nietoksyczna i bezpieczna dla ustroju. Wszystkie te zalety sprawiły, że sodowanie jest idealną alternatywą dla popularnego dotychczas piaskowania, które jednak zabronione jest przez prawo Unii Europejskiej. Pozytywna ocena i postrzeganie sodowania jako metody proekologicznej zwiększa szanse na uzyskanie dofinansowania ze środków unijnych dla przedsiębiorców i rolników, chcących wdrożyć czyszczenie sodą w zakres swoich usług lub rozwiązań stosowanych w firmie lub gospodarstwie.
NIEINWAZYJNOŚĆ
Najistotniejszą funkcjonalną zaletą sodowania jest nieinwazyjność tej metody. Czyszczenie sodą nie powoduje uszkodzeń powierzchni, pozostawiając blachę idealnie gładką, bez zarysowań i chropowatości, wymagających dalszego szlifowania. Powierzchnia po obróbce jest odtłuszczona i gotowa do nakładania farby, czy innych powłok zabezpieczających. Ma to szczególne znaczenie w przypadku usuwania lakieru z karoserii. Oczyszczony sodą blaszany element jest nie do odróżnienia od produkcyjnie nowej części.
W przypadku obróbki blachy, sodowanie jest metodą wyjątkowo konkurencyjną, jako że przy tradycyjnym piaskowaniu wytwarza się ciepło, co może spowodować odkształcenia i zmiany jej wymiarów. Podobny efekt, choć spowodowany tym razem czynnikiem zimna, może spowodować użycie nowoczesnej i bardzo drogiej metody czyszczenia suchym lodem. Zatem sodowanie zdecydowanie wygrywa z innymi metodami na tym polu.
Pomimo, że głównym przeznaczeniem sodowania jest delikatna, nieinwazyjna obróbka czyszczonego materiału lub przedmiotu, nie oznacza to, że soda nie sprawdzi się w wypadku konieczności bardziej agresywnego traktowania podłoża. Przypadkiem takim jest zwykle różny stopień skorodowania czyszczonego materiału. Urządzenia do sodowania BlastSoda IZ firmy DOMIKOR są konstrukcyjnie przystosowane również do chropowacenia powierzchni oraz silnego czyszczenia, wymagającego wniknięcia medium czyszczącego wgłąb czyszczonej powierzchni.
WSZECHSTRONNOŚĆ
Wszechstronność naszego systemu można rozpatrywać z perspektywy dwóch głównych podmiotów: sodowania, jako metody czyszczenia oraz konstrukcyjnych zalet sodowarek BlastSoda IZ DOMIKOR.
WSZECHSTRONNOŚĆ SODOWANIA JAKO METODY CZYSZCZENIA
Sodowanie jest najskuteczniejszą metodą oczyszczania wszelkiego typu powierzchni z jakichkolwiek form zabrudzeń oraz usuwania wszelkiego rodzaju powłok. Dzięki temu doskonale sprawdza się we wszystkich sektorach gospodarki, gałęziach przemysłu oraz branżach.
USUWANIE RDZY
Soda jako medium ścierne doskonale radzi sobie z usuwaniem rdzy. Dotyczy to różnego stopnia skorodowania materiału, czy przedmiotu: od powierzchniowego do wgłębnego. W sodowarkach BlastSoda IZ DOMIKOR do usuwania korozji służy tryb silnego czyszczenia, które pozwala wniknąć ścierniwu wgłąb czyszczonej powierzchni.
ZDEJMOWANIE POWŁOK
Dzięki sodowaniu w szybki i łatwy sposób pozbędziesz się m.in. starych powłok malarskich (wszystkie rodzaje, od olejnych po proszkowe, ftalowe, poliuretanowe itp.) i lakierniczych, bejc, powłok żywicznych (np. żelkotów, topkotów itp.), powłok z mas bitumicznych, zabezpieczeń antykorozyjnych, epoksydowych, warstwy mleczka cementowego oraz wielu innych. W przypadku wielu warstw powłok, można zdejmować je zarówno pojedynczo, jak i od razu wszystkie, w zależności od regulacji pracy sodowarki BlastSoda IZ DOMIKOR.
CZYSZCZENIE ZABRUDZEŃ
Istnieje bardzo wiele rodzajów zabrudzeń, które można wyczyścić przy pomocy wyrzucanego z dyszy z dużą prędkością strumienia sody. Są to, przede wszystkim, różnorodne zabrudzenia produkcyjne oraz środowiskowe, pochodzenia zarówno nieorganicznego, jak i organicznego. Są to wszelakiego rodzaju naloty, przebarwienia, osady np. osady glonów na łodziach, sadza (zwłaszcza trudno usuwalna sadza popożarowa), pozostałości tynku i cementu, wszelkie zabrudzenia spożywcze, komunalne, tłuszcz, smar i wiele innych. Sodowanie doskonale sprawdza się w usuwaniu graffiti ze ścian budynków, tuneli, blach i innych materiałów.
PRZEZNACZENIE DO PRACY Z RÓŻNYMI RODZAJAMI POWIERZCHNI
Sodowanie sprawdza się w przypadku czyszczenia wszelkich możliwych rodzajów powłok. Z powodzeniem można zastosować je w przypadku czyszczenia materiałów i powierzchni nadających się do tradycyjnego piaskowania, takich jak: stal, metale twarde, aluminium, beton, cegła, drewno, szkło itp. Jednak kluczową jego zaletą jest przeznaczenie do pracy z materiałami delikatnymi, które przy zastosowaniu twardego medium czyszczącego, uległyby zniszczeniu. Są to głównie: laminat, zabytkowa cegła, zabytkowe drewno, tynk (zwłaszcza ozdobny), powierzchnie z tworzywa sztucznego, włókno szklane, kamień naturalny (zwłaszcza kruchy piaskowiec), metale miękkie i wiele innych.
PRZYKŁADY ZASTOSOWAŃ
Z uwagi na drobność materiału ściernego, jakim jest soda, sodowanie poradzi sobie z czyszczeniem przedmiotów i urządzeń o skomplikowanej budowie, wyczyści wszystkie drobne detale i dotrze do najgłębszych zakamarków, w których występuje stara powłoka lub osadził się brud.
Przemysł
Metoda strumieniowego czyszczenia sodą najszersze zastosowanie znajduje niewątpliwie w przemyśle. Mowa tu o wszystkich jego gałęziach, a zwłaszcza tych, wymagających szczególnej uwagi ze względu na bezpieczeństwo np. przemysł spożywczy. Sodowanie pozwala w szybki i bezpieczny sposób usunąć wszelkie zabrudzenia okołoprodukcyjne. Doskonale poradzi sobie z czyszczeniem wszelkich urządzeń przemysłowych, maszyn oraz skomplikowanych instalacji w przemyśle energetycznym, ciepłowniczym, paliwowym, chemicznym, spożywczym itp. Szczególnie zalecane jest do czyszczenia elementów wykonanych z metali miękkich jak np. formy wtryskowe lub wulkanizacyjne.
Rolnictwo
Szerokie zastosowanie znajdzie również w rolnictwie, do czyszczenia silosów, zbiorników, maszyn, obór, stajni i innych pomieszczeń oraz urządzeń gospodarczych.
Budownictwo
W budownictwie czyszczenie sodą można stosować na każdym etapie budowy np. do konstrukcji betonowych i stalowych przy budowie budynków, mostów, wiaduktów, tuneli, autostrad. Oczyszczenie betonu zalecane jest głównie przed wylaniem mleczka cementowego oraz w celu usunięcia jego pozostałości na spękanym betonie. Soda doskonale sprawdza się podczas wszelkich prac remontowych oraz w czyszczeniu elewacji budynków, zwłaszcza w przypadku renowacji starego drewna i cegły. Sodowanie przywraca naturalny kolor cegły bez niszczenia jej powierzchni, co ma duże znaczenie w przypadku budynków zabytkowych.
Renowacje
Wszelkie prace renowacyjne również mogą być wykonywane przy użyciu sodowania. Dotyczy to zarówno odświeżania stanu stosunkowo nowych powierzchni, jak i zabytkowych. Sodowanie można zastosować do czyszczenia i odnawiania budynków, pomników wykonanych z różnorodnych materiałów np. spiżowych, z brązu, czy kamienia. Za pomocą sody można usunąć powłoki farb i żywic z zabytkowych mebli, drzwi i okien oraz osady z przedmiotów metalowych: mosiężnych, srebrnych i innych. Sodowanie szczególnie zalecane jest w przypadku konserwacji jednostek pływających: łodzi, jachtów itp. W dziedzinie tej szczególnie ważne jest, aby czyszczona powierzchnia nie posiadała porów, co udaje się uzyskać tylko w przypadku, gdy zastosujemy sodę, jako materiał ścierny.
Motoryzacja
Motoryzacja jest kolejną dziedziną, w której sodowanie znajduje szerokie zastosowanie. Również tutaj, przed np. naprawą malarską należy uzyskać czystą, pozbawioną powłok i idealnie gładką, bez porów i zarysowań, blachę. Efekt taki udaje się osiągnąć przy pomocy sodowania. Oczyszczoną sodą blachę karoserii nie można odróżnić od elementów, pochodzących prosto od producenta. Oprócz czyszczenia karoserii i felg, sodowanie sprawdzi się również w czyszczeniu innych części, w tym również elementów silnika.
Usługi komunalne
Zastosowanie urządzeń do strumieniowo-ściernego czyszczenia sodą, jest również doskonałym pomysłem w przypadku zakładów, świadczących usługi komunalne. Utrzymanie czystości oraz estetyki w miastach, usuwanie graffiti, usuwanie starych farb z nawierzchni ulic, czyszczenie chodników, ulic, placów, deptaków, pomników, fontann miejskich, zabytkowego i nowego bruku – oto niektóre z możliwych zastosowań.
Powyżej zaprezentowano jedynie niektóre z możliwych pomysłów zastosowań metody strumieniowego czyszczenia sodą. Możliwości są tu jednak nieograniczone.
WSZECHSTRONNOŚĆ URZĄDZENIA DO SODOWANIA firmy DOMIKOR
Wszechstronność urządzenia do sodowania BlastSoda IZ firmy DOMIKOR wynika z rozwiązań konstrukcyjnych w nim zastosowanych. Zaprojektowane zostało ono głównie z myślą o sodowaniu, jednak jego budowa i konstrukcja pozwala na użycie wszystkich możliwych ścierniw. Sodowarka BlastSoda IZ z powodzeniem może zastąpić zwykłą piaskarkę, ale jej wyjątkowość polega na przystosowaniu do pracy z najdrobniejszymi i najlżejszymi mediami czyszczącymi, takimi jak soda oraz wszelkiego rodzaju mączki: kukurydziana, szklana, z łupin orzechów i inne. Wszechstronność użycia ścierniwa udało się osiągnąć m.in. poprzez zwiększenie zakresu ciśnienia roboczego. W urządzeniach do sodowania BlastSoda IZ DOMIKOR, zakres ciśnienia roboczego wynosi od 0,1 do 10 barów. Dzięki temu możliwa jest bardzo delikatna obróbka sodą, która byłaby niemożliwa przy zastosowaniu ciśnienia powyżej 4 bar. Zakres ciśnienia w urządzeniach BlastSoda IZ DOMIKOR jest jednak na tyle duży, że dopuszcza również użycie lekkich ścierniw do silnego czyszczenia, usuwającego korozję wgłębną.
W urządzeniu do czyszczenia strumieniowo-ściernego sodą BlastSoda IZ DOMIKOR możliwe są trzy opcje pracy:
- czyszczenie suchym ścierniwem;
- czyszczenie z przyłączem wodnym;
- czyszczenie w osłonie wodnej przy pomocy dyszy wodnej.
Dwie ostatnie opcje służą całkowitemu wyeliminowaniu zapylenia. Chociaż w przypadku użycia sody, pył sodowy jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia, nie powoduje pylicy, to jednak zapylenie powstałe w wyniku degradacji ścieranych powłok, niejednokrotnie wymaga neutralizacji.
Oczyszczarka do sodowania BlastSoda IZ DOMIKOR dostępna jest w opcjach o następujących pojemnościach zbiornika: 25, 40, 100, 200 oraz 500 litrów. Pozwala to klientowi na dobór urządzenia w zależności od wielkości prac, które wykonuje.
Wszechstronność urządzenia do sodowania firmy BlastSoda IZ DOMIKOR polega również na możliwości regulacji różnych parametrów pracy oczyszczarki, co pozwala uzyskać osiągi dostosowane do potrzeb użytkowania. W naszym urządzeniu możliwa jest regulacja ciśnienia roboczego, ilości wypływającego z dyszy ścierniwa oraz jego prędkości.
Regulacja ścierniwa
Regulacja wypływu medium czyszczącego dokonywana jest za pomocą precyzyjnego zaworu dozowania ścierniwa, który gwarantuje minimalne zużycie. Jest to wysokiej klasy zawór sterowalny, który przy wyłączeniu oczyszczarki dźwignią sterującą, całkowicie zamyka wypływ ścierniwa. Zapobiega to pulsacji węża roboczego przy ponownym uruchomieniu urządzenia.
Do zaworu podłączony jest dodatkowy przewód uniemożliwiający zaleganie ścierniwa. Zastosowany zawór, po wymianie wkładek w części dozującej, może obsługiwać ścierniwa takie jak eletrokorund, szlaka, śrut itd.
Aby ścierniwo o bardzo drobnej granulacji nie zawieszało się w zbiorniku i było w ciągłym ruchu, do urządzenia podłączony jest wibrator sekcyjny. Pracę wibratora można stopniować poprzez umieszczony przy nim regulator.
Regulacja ciśnienia
Powietrze wejściowe /zasilające/, a także powietrze porywające ścierniwo, jak również ciśnienie poduszki powietrznej, regulowane jest poprzez regulatory, wyposażone w precyzyjne manometry glicerynowe wysokiej jakości.
Wyposażenie dodatkowe
Oczyszczarka BlastSoda IZ wyposażona jest w trzy separatory które zapewniają czystość dostarczanego powietrza. Zamontowane są również elementy uniemożliwiające cofanie się ścierniwa do zaworu sterowania, co powodowałoby jego uszkodzenie. Do urządzenia przyporządkowane jest sito o drobnych oczkach oraz pokrywa.
Oczyszczarka BlastSoda IZ posiada przyłącze wody z filtrem do ewentualnego zastosowania czyszczenia w osłonie wodnej. Do oczyszczarki można również dołączyć dyszę wodną.
Oczyszczarka posiada Znak CE oraz spełnia wymogi Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 14 stycznia 2004 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy czyszczeniu powierzchni, malowaniu i metalizacji natryskowej Dz. U. z dnia 4 lutego 2004 r. oraz wymagania Europejskiej Dyrektywy dotyczącej urządzeń ciśnieniowych 97/23/EC (PED).
OSZCZĘDNOŚĆ
Czwartym, ostatnim powodem, dla którego warto jest zainwestować w urządzenie do sodowania BlastSoda IZ firmy DOMIKOR, jest oszczędność tego rozwiązania.
System do czyszczenia sodą jest dużo tańszy od innowacyjnej metody czyszczenia suchym lodem, przy czym zakres zastosowania obu metod jest praktycznie taki sam. Istotną zaletą w przypadku sodowania jest łatwość zdobycia i przystępna cena medium ściernego. Powszechnie wiadomo, że pelet, służący do wytwarzania suchego lodu jest nieporównywalnie droższy, poza tym istnieje konieczność kupienia bardzo drogich urządzeń wytwarzających granulki suchego lodu z zakupionego uprzednio peletu.
Duża prędkość medium czyszczącego w sposób znaczny wpływa na skrócenie czasu pracy. Przykładowo, zdejmowanie podkładu oraz jednej warstwy lakieru z 0,5 m2 blachy samochodowej, przy użyciu urządzenia DOMIKOR BlastSoda IZ-40 z dyszą o średnicy 6,5 mm, wykonywane jest w ciągu ok. 6 minut. Na tę operację zużycie sody wynosi około 25 kg.
Wszechstronność zastosowania urządzeń do sodowania BlastSoda IZ firmy DOMIKOR również sprzyja oszczędnościom, gdyż można kupić jedno urządzenie do wszystkich zastosowań. Jeśli chcesz zainwestować w system do sodowania, ale nie chcesz całkowicie zrezygnować z innych metod czyszczenia strumieniowo-ściernego, nie musisz dodatkowo kupować piaskarki. Jedno urządzenie DOMIKOR BlastSoda IZ pozwoli Ci pracować ze wszystkimi ścierniwami, zarówno na sucho, jak i w osłonie wodnej, czy też w zawiesinie wodnej.
Na koniec trzeba dodać jeszcze, że urządzenie BlastSoda IZ firmy DOMIKOR jest najtańszym tego typu urządzeniem na rynku. Dołożyliśmy starań, żeby maksymalnie obniżyć koszty naszego urządzenia, bez jakiegokolwiek uszczerbku dla jego jakości. Poniżej przedstawiamy tabele cen naszych urządzeń do sodowania.
LP |
Typ/ model |
Pojemność zbiornika |
Cena netto |
1 |
BlastSoda IZ-40 |
40 litrów |
14 950,00 zł |
Wodne przyłączenie strumieniowe WBA
Wodna dysza strumieniowa WBN
CENA NETTO: 14 950,00 zł
CENA BRUTTO: 18 388,50 zł
Informacje dodatkowe:
- Paczki docierają na miejsce w ciągu 1-2 dni od dnia zamówienia
- Wystawiamy fakture VAT do każdego zamówienia.
- Gwarantujemy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.
- Sprzedajemy tylko sprawdzone produkty wysokiej jakości.
- Atesty posiadają: hełm, kombinezon, filtr, wąż ścierniwa, wąż powietrza, oczyszczarka