Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

PIĘKNY ZESTAW ŚNIADANIOWY KOENIGSZELT ! LATA 30' !

20-03-2012, 22:03
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Aktualna cena: 40 zł     
Użytkownik mieszkiel
numer aukcji: 2213529344
Miejscowość Zielona Góra
Wyświetleń: 36   
Koniec: 24-03-2012 14:51:04
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

PIĘKNY ZESTAW ŚNIADANIOWY KOENIGSZELT Z LAT 30'

Bogato zdobiony porcelanowy zestaw śniadaniowy z fabryki Koenigszelt w Jaworzynie Śląskiej. Zestaw składa się z talerzyka deserowego, filiżanki i podstawka. Filiżanka formą nawiązuje do neorokoka,  ma wdzięcznie wywinięte uszko, oraz tak jak talerzyki zdobiona jest wyciskanymi w masie motywami powywijanych gałązek, wstążek. Zestaw dekorują piękne kalki z motywem chabrów oraz świetnie zachowane złocenia- lamówki na brzegach talerzyków i filiżanki oraz małe bukieciki (wieńce). Cały zestaw prezentuje się elegancko i szykownie. Zestaw śniadaniowy to idealny prezent dla kogoś bliskiego lub dla nas samych. Na pewno uprzyjemni codzienne śniadanie, a kawa czy herbata będzie lepiej smakować z pięknej porcelanowej filiżanki. Sygnatura pochodzi z lat 30' XX wieku. Naprawdę warto być w posiadaniu tego przedwojennego mini-serwisu.

Dodatkowo dorzucam drugi talerzyk gratis...na więcej croissantów :)

 

WYMIARY:

FILIŻANKA wysokość 6,5 cm średnica  10 cm od brzegu do ucha 12,1 cm

Podstawek 14,3 plus drugi gratis z podobną dekoracją

Talerz deserowy średnica  18,8 cm

Fabryka porcelany w Jaworzynie Śląskiej ( Königszelt ) założona została w 1860 roku przez przedsiębiorcę budowlanego Silbera, który wybrał tę lokalizację fabryki ze względu na łatwy dostęp do znajdujących się w okolicy bogatych złóż gliny i węgla. Już wkrótce rozpoczął produkcję wyrobów, najczęściej utrzymanych w dekoracjach Zwiebelmuster ( wzór cebulowy ) i Strohblumen ( wzór suchych kwiatów ).
Ponieważ koszty produkcji były niskie, oferta fabryki stała się atrakcyjna dla klientów i szybko przyniosła zyski właścicielowi.

W 1871 roku, Silber otrzymał bardzo intratną propozycję sprzedaży fabryki i już w 1872 nowymi właścicielami przedsiębiorstwa zostali C. Heckmann i August Rappsilber, którzy kontynuowali produkcję przynoszącą zyski, przenosząc jedynie siedzibę firmy do Berlina. Fabryka nosiła wówczas nazwę Porzellanfabrik Heckmann & Rappsilber.

C. Heckmann, osiągnąwszy dość pokaźne zyski, w 1878 roku zdecydował się opuścić spółkę i pozostawić fabrykę w rękach A. Rappsilbera, który z sukcesem kontynuował prowadzenie firmy aż do przejścia na emeryturę w 1886 roku.

Fabryka osiągała znacznie lepsze wyniki finansowe od wielu innych, dlatego też zwrócił na nią uwagę dyrektor generalny koncernu Strupp - Dr. Gustav Strupp, który odkupił od Rappsilbera przedsiębiorstwo, zmieniając jego nazwę na Porzellanfabrik Königszelt A.G.
Akcjami spółki bardzo zainteresował się koncern Lorenz Hutschenreuther z Selb w Bawarii i już w 1905 roku przejął pakiet większościowy akcji firmy z Jaworzyny Śląskiej. Nastąpił wówczas dynamiczny rozwój fabryki w celu zwiększenia produkcji. Asortyment został zmieniony i teraz produkcja koncentrowała się na wysokiej jakości porcelanie stołowej, przeznaczonej głównie na eksport. Rozbudowa zakładu i zwiększenie produkcji wymusiło zwiększenie również zatrudnienia. W 1913 roku zatrudnionych było ponad 670 osób.
Nawet wybuch I Wojny Światowej nie zahamował rozwoju produkcji i przedsiębiorstwa. W 1922 roku zatrudniano 850 osób, a w 1930 ponad 1000.

Porzellanfabrik Königszelt A.G. była jedną z kilku fabryk porcelany, jakie otrzymały licencję na produkcję figurek postaci Disney'owskich, które jako niearyjskie, w okresie III Rzeszy Niemieckiej, zostały w większości zniszczone. Dziś są wyjątkowo rzadkie i bardzo poszukiwane na rynkach antykwarycznych całego świata. 
W 1937 roku zatrudnienie spadło do ok. 800 osób, co było spowodowane optymalizacją procesu produkcji. Liczba ta pozostawała na stosunkowo stałym poziomie także w czasie II Wojny Światowej, jak również wówczas, gdy udziały Hutschenreuthera przejęła Porzellanfabrik Kahla z Turyngii.

W 1945 roku fabryka została upaństwowiona i przyjęła nazwę Państwowa Fabryka Porcelany Jaworzyna Śląska, a od 1954 roku: Zakłady Porcelany Stołowej KAROLINA Sp. z o.o. W latach 90-tych XX wieku fabryka została przekształcona w spółkę prywatną, w której udziałowcami zostali jej pracownicy.

 

 

ZAPRASZAM DO LICYTACJI!!!