Buzdygan - broń obuchowa pochodzenia wschodniego, metalowa głowica osadzona na trzonku. Głowica zbudowana była z 6 do aż 20 piór.
Buzdygany używane były w Europie od X do XV w., zarówno przez piechotę jak i jazdę, w Polsce od XVI do XVIII wieku stanowił oznakę władzy oficerskiej rotmistrzów, pułkowników, poruczników i chorążych – były wtedy zwykle bogato zdobione, z zaokrąglonymi piórami.
Przedmiotem aukcji jest nowy buzdygan wykonany z mosiądzu, w komplecie z drewnianą podstawką. Obie rzeczy wykonane przez polskiego rzemieślnika.
Trzon buzdyganu to mosiężny toczony pręt, w miejscu uchwytu owinięty ozdobnym, biało-czerwonym sznurem. Głowica wykonana z 6 mosiężnych piór - elementów skręconych gwiaździście. Całość wygląda, jak przystało na insygnia władzy, majestatycznie. Wypolerowana na wysoki połysk i lakierowana. Drewniane tablo o przekroju trapezu, wyposażone w dwie wyściełane podpórki o dopasowanych średnicach. Całość bejcowana i lakierowana półmatem.
Prezent z "górnej półki" . Idealny dla szefa.
Możliwość wykonania tabliczki z dedykacją , przykładowa tabliczka najlepiej widoczna na ostatnim zdjęciu. Dedykacja nie wchodzi w skład aukcji !
Wymiary:
- Waga z podstawką: 1.615 kg
- Waga samego buzdyganu: 1.075 kg
- Długość buzdyganu: 49 cm
- Szerokość głowicy: 8 cm
- Średnica drzewca: 3,5 cm
- Długość podstawy: 50cm
- Szerokość podstawy: 16 cm
- Wysokość podstawki: 2 cm
- Wysokość uchwytu: 7 cm
Replika wiernie odzwierciedla oryginał , jednak nie posiada jakichkolwiek cech użytkowych.
Kliknij aby powiększyć zdjęcia :
|