Tłumaczenie: Emilia Fabisiak Oprawa: twarda z obwolutą Wydanie: pierwsze ISBN: 978-83-[zasłonięte]-1858-1 Opracowanie graficzne: Witold Siemaszkiewicz Rok wydania: 2011 Format: 150x235 Ilość stron: 584 Wydawnictwo: Znak
Peter Englund
Piękno i smutek wojny. Dwadzieścia niezwykłych losów z czasu światowej pożogi.
Dotknij prawdziwej historii! 20 autentycznych postaci, 220 krótkich rozdziałów
To oni, a nie politycy i generałowie, tworzyli wielką historię. Poczuj wszystkim zmysłami okrucieństwo i bezsens wojny. Poznaj zapach prochu i smak wojennej miłości. Weź udział w samobójczym natarciu, stań przed zbuntowanym batalionem i odwiedź oficerski burdel.
Piękno i smutek wojny to absolutnie unikatowa historia I wojny światowej w 220 krótkich rozdziałach. Peter Englund w mistrzowski sposób połączył barwną, niemal literacką narrację z historyczną erudycją godną największych mistrzów. Ta rewolucyjna książka stawia pod znakiem zapytania sposób, w jaki do tej pory pisano książki historyczne.
”Spośród dwadzieściorga bohaterów tej książki dwie osoby zginą, dwóm przypadnie los jeńców wojennych, dwie zyskają sławę bohaterów, a dwie zostaną kalekami. Wiele z nich cieszy wybuch wojny, ale nauczą się jej nienawidzić; kilkoro nienawidzi jej już od pierwszego dnia; jedna osoba kocha tę wojnę od samego początku aż do końca. Jedna z nich popadnie w szaleństwo i znajdzie się w szpitalu psychiatrycznym, inna nigdy nie usłyszy huku wystrzału.” (fragment książki)
Rekomendacje:
„Prawdziwe osiągnięcie dziennikarstwa historycznego”. „Publishers Weekly”
„Czyta się ją niczym najlepszą powieść. Tyle tylko, że to rzecz jasna nie powieść, ale historia prawdziwych ludzi i prawdziwych wydarzeń”. Peter Graves, ”Swedish Book Review"
|
|
Tłumaczenie: Jan Wąsiński Oprawa: twarda z obwolutą Wydanie: pierwsze ISBN: 978-83-[zasłonięte]-1859-8 Opracowanie graficzne: Witold Siemaszkiewicz Rok wydania: 2011 Format: 150x235 Ilość stron: 536 Wydawnictwo: Znak
Tytuł oryginalny: Berlin at War
Roger Moorhouse
Stolica Hitlera. Życie i śmierć w wojennym Berlinie
Uczeń Normana Daviesa o wojnie widzianej oczami mieszkańców Berlina
Kiedy wybuchła II wojna światowa, Göring obiecał mieszkańcom Berlina, że na stolicę tysiącletniej Rzeszy nie spadnie ani jedna bomba. Wkrótce jednak alianckie bombowce pojawiły się nad miastem. Karta wojny odwróciła się. Nieubłaganie zbliżała się totalna zagłada - front wschodni.
Mieszkańcy Berlina dalej wiedli swoje zwykłe życie. Borykali się z przedziwnymi problemami. Zaciemnienie to nie tylko codzienne drobne utrapienia (jak przy zgaszonych wszystkich światłach nie wpaść pod samochód?), ale też doskonała zasłona dla bezkarnie grasującego seryjnego mordercy. Nieprzyjemną konieczność spędzania długich godzin w schronach i piwnicach dzieciom osładzały gry planszowe, a dorosłym liczne romanse. Donosicieli było tak dużo, że gestapo odsyłało „życzliwych” z kwitkiem, ale zarazem tylko w Berlinie tajna policja nie poradziła sobie z antyhitlerowskim ruchem oporu.
Niesamowitą historię życia w stolicy Hitlera pasjonująco spisał Roger Moorhouse, który zadebiutował napisaną wraz z Normanem Daviesem historią Wrocławia. Niedawno dał się poznać także jako autor bestsellerowego Polowania na Hitlera.
Fascynujące!
”Stolica Hitlera jest doskonale opracowaną i świetnie skomponowaną opowieścią, drobiazgowo odtwarzającą lata nazistowskiej arogancji, ucisku i korupcji, które znalazły swój koniec we wszechogarniającej destrukcji i ludzkim cierpieniu”.
Antony Beevor, autor bestsellera Berlin 1945. Upadek
|