Ligustr chiński (indoor)
Cechy charakterystyczne pomocne w rozpoznaniu gatunku
Cechy charakterystyczne: liście ligustra są delikatne, młode jasno zielone z czasem stają się ciemniejsze. Kora dość jasna z drobnymi naroślami, raczej gładka nie łuszcząca się. Roślina jest wrażliwa na przesuszenie i już po kilku godzinach od wyschnięcia podłoża końce pędów zaczynają zwisać, a po około jednej dobie liście stają się pomarszczone i zwinięte. Charakterystyczny jest szybki przyrost.
Ligustry są dość popularne, u nas odmiany często można spotkać jako żywopłoty. Gatunek ten charakteryzuje się bardzo szybkim przyrostem. Należy do jednych z łatwiejszych w hodowli, choć ligustry są wrażliwe na przesuszenie. Przy dobrych warunkach można uzyskać w krótkim czasie bardzo gęstą koronę. Odmiana chsinensis to typowe drzewko do domu, choć doświadczenie pokazało, że wystawione na zewnątrz wytrzymuje nawet lekkie przymrozki (są to już jednak warunki bardzo niekorzystne). Drzewko to można drutować w każdym czasie, a pędy nawet te zdrewniałe są dość elastyczne.
Stanowisko dla Ligustra powinno być jasne, choć latem należy go osłaniać przed silnym słońcem. Szczególną uwagę należy zwrócić na małe okazy w niewielkich doniczkach, ponieważ niewielka ilość podłoża jaka się mieści w takim pojemniku szybko może wyschnąć, a ligustry nie znoszą suszy. Najlepiej gdy temperatura w pomieszczeniu nie spada poniżej 15 °C . Korzystne jest zraszanie rośliny . Drzewko po zmianie miejsca przechodzi tzw. aklimatyzacje co objawić może się zrzuceniem części liści, należy wtedy zapewnić mu na około 3 tyg. spokojne miejsce i nie nawozić. Przesadzanie co dwa lata lub gdy korzenie wypełnią doniczkę. Przycinamy dość często ze względu na szybki przyrost. Przycinanie ma na celu głównie utrzymanie kształtu korony i od tego w największym stopniu zależy ile listków na ciętym pędzie pozostawimy. Szkodniki nie postrzegają ligustr jako ulubione danie, co nie oznacza że ich wcale nie atakują. Jednak szybciej można się spodziewać ataku grzybów niż wspomnianych robali. Rozmnażać najlepiej przez sadzonki zielne, które dość łatwo się przyjmują (ważne jest tu dbanie o dużą wilgotność wokół sadzonek). Dobrą metoda podlewania jest zanurzenie doniczki z drzewkiem w większym naczyniu wypełnionym woda tak aby zakryła ona doniczkę drzewka, po kilku minutach gdy wyjdą bom belki powietrza z gleby wyciągamy drzewko i mamy pewność ze całe podłoże zostało sowicie nasączone i odczekujemy aż nadmiar wody odcieknie. Nowym przyrostom pozwalamy rosnąć aż będą miały cztery pary liści po czym obcinamy je nad druga para, w ten sposób szybciej zagęści nam się drzewko. Miejsce należy zapewnić mu z dala od kaloryfera ale z dostępem do światła dziennego, regularnie zraszać całą roślinę i górna warstwę podłoża tak aby utrzymać mech. Regularnie podlewać aby nie przesuszyć bryły korzeniowej, raz w tygodniu podlać metodą zanurzenia. W okresie zimowym nawozić raz na miesiąc na wcześniej podlane podłoże. W okresie wiosna –jesień nawozimy regularnie co dwa tygodnie.
Wysokość bez doniczki 30cm. . Formowany w stylu powyginanym. Wiek12 lat.
REAL FOTO.
Licytujesz dokładnie jedno drzewko w donicy z podstawką z dostępnych ze zdjęcia.