Piękne 40 nummi (follis) Fokasa wybity w Kyzikos (dziś Erdek w północno-zachodniej Turcji) w szóstym roku jego panowania, tj. pod koniec 607 lub w 608 r. (Sear 665; MIB 76):
Aw. d(ominus) N(oster) FOCAS PERP(etuus) AV(gustus), popiersie frontalne cesarza w zbroi i płaszczu, zbroi oraz koronie zwieńczonej krzyżem, w prawej ręce mappę i krzyż;
Rew. oznaczenie nominału - XXXX [rzadkie w mennictwie bizantyńskim, gdzie dominuje greckie oznacznie - M], nad nominałem: ANNO [tj. roku], w prawym polu: цI [tj szóstym], poniżej skrót nazwy mennicy: KYZ(icus) B [tj. druga oficyna].
Waga: 10, 14 g
Średnica: 28 mm
Fokas należał do jednych z najgorszych cesarzy bizantyńskich, na które to stanowisko wstąpił jako słabo wykształcony niższy oficer armii Maurycjusza Tyberiusza. Na jego panowanie przypadł początek wyniszczającej Bizancjum wojny z Persami Chosroesa II. Dobrze natomiast zapisał się w Italii, gdzie był chwalony przez papieża Grzegorza I. Do dziś możemy podziwiać Kolumnę Fokasa w Rzymie - najmłodszy obiekt na antycznym Forum Romanum.
Mennictwo Fokasa jest znane głównie z popularnych solidów, follisy są stosunkowo rzadkie, a w Kyzikos wybijano je jedynie od 2. do 8. roku jego panowania.
W RZECZYWISTOŚCI PREZENTUJE SIĘ ZNACZNIE LEPIEJ NIŻ NA ZDJĘCIU - DETALE WYRAŹNIEJSZE W RĘKU, PIĘKNA PATYNA!