Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

PHP i MySQL - cz. 2 Współpraca z MySQL [CD-ROM]

26-05-2014, 11:29
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 20 zł     
Użytkownik informatyka_ke
numer aukcji: 4188326144
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 5   
Koniec: 26-05-2014 11:26:59

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Platforma: Tylko dla platformy PC
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

PHP i MySQL - cz. 2 Współpraca z MySQL

[CD-ROM]

W drugiej części kursu PHP i MySQL omawiamy podstawowe zagadnienia dotyczące tworzenia relacyjnych baz danych MySQL (wersja 5.0) i użycia ich we własnych projektach internetowych. Korzystając z narzędzia phpMyAdmin tworzymy od podstaw bazę danych, którą następnie wykorzystujemy w przykładowej aplikacji. Prezentujemy podstawowe komendy języka SQL służącego do obsługi baz danych oraz techniki pozwalające na użycie poleceń SQL z poziomu języka PHP. Demonstrowana w trakcie kursu aplikacja (kod źródłowy został dołączony do kursu) zawiera typowe elementy wykorzystywane w aplikacjach bazodanowych tworzonych w języku PHP, co pozwala na skuteczne zrozumienie omawianych zagadnień. Kurs składa się z 38 filmów instruktażowych o łącznej długości prawie 2,5 godzin.

Dwuczęściowy kurs PHP i MySQL jest przeznaczony dla użytkowników początkujących. W pierwszej części kursu koncentrujemy się na poznaniu od podstaw języka PHP, a druga poświęcona jest współpracy PHP z bazą danych MySQL.

Język PHP i baza danych MySQL to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań pozwalających na dynamiczne generowanie stron internetowych. Narzędzia te są niezwykle popularne, ponieważ posiadają duże możliwości i są dostępne za darmo.


Spis treści

Bazy danych
01Wstęp
Powitanie i krótka informacja o kursie.
01:50 min
02Relacyjna baza danych
W tym filmie dowiemy się, czym jest relacyjna baza danych oraz co zyskujemy przez umieszczanie danych w wielu tabelach. Poza tym poznamy pojęcia takie jak tabela, rekord oraz klucz podstawowy.
05:15 min
03Klucz podstawowy
Jak już wiemy, klucz podstawowy to niezwykle ważny element każdej bazy danych. Przyjrzyjmy mu się nieco bliżej i zobaczmy, do czego on służy.
02:19 min
04Relacje między tabelami
Dzięki odpowiedniemu użyciu klucza głównego z określonej tabeli w innej tabeli uzyskujemy relację między tabelami. W tym filmie dowiemy się, jakie typy relacji istnieją w bazach danych.
03:34 min
05Typy danych w MySQL
Tworząc poszczególne pola w tabelach, musimy określić, jaki typ danych będzie w nich przechowywany. Spójrzmy zatem, jakie podstawowe typy danych daje nam do dyspozycji baza MySQL.
04:23 min
06Przykładowa aplikacja
W trakcie kursu stworzymy aplikację służącą do zapisywania codziennie spożywanych produktów. Aby ją wykonać, musimy dokładnie wiedzieć, jakie funkcje ma ona posiadać. Jak taka aplikacja może wyglądać, zobaczymy w tym filmie.
02:21 min
07Projekt bazy danych
Znamy już wymagania dla naszej aplikacji, pora więc na zaprojektowanie odpowiedniej bazy danych.
03:51 min
phpMyAdmin
08Wstęp do phpMyAdmin
Do stworzenia bazy danych na naszym komputerze i do zarządzania nią wykorzystamy wygodną i darmową aplikację phpMyAdmin, dzięki której administrowanie bazami jest bardzo łatwe.
02:03 min
09Dodawanie użytkownika
Korzystanie z bazy danych jako administrator nie jest zbyt bezpieczne. Dlatego dodamy do bazy nowego użytkownika.
03:12 min
10Zakładanie bazy danych
W tym filmie stworzymy na serwerze MySQL nową bazę danych, którą będziemy używać w naszej aplikacji. Po jej stworzeniu nadamy naszemu nowemu użytkownikowi prawa łączenia się z tą bazą.
02:14 min
11Tworzenie tabel
Następnym krokiem tworzenia bazy danych jest stworzenie tabel i zdefiniowanie pól, które się w nich znajdą. Tu demonstrujemy m.in., jak nadać polu opcję auto increment i ustawić je jako klucz podstawowy.
06:29 min
12Operacje na tabelach
Aplikacja phpMyAdmin pozwala na wykonywanie różnych operacji na tabelach. W tym filmie poznamy najważniejsze z nich.
03:51 min
13Import danych z pliku CSV
Dane, które mają znaleźć się w bazie danych, często mamy zebrane w pliku arkusza kalkulacyjnego. Zobacz, jak można je szybko zaimportować do bazy danych korzystając z formatu CSV.
04:57 min
14Eksport danych
Poza funkcją importu mamy również możliwość wyeksportowania danych z bazy do plików w różnych formatach. My zapiszemy je w formacie SQL.
02:34 min
Podstawy języka SQL
15SQL w phpMyAdmin
Aplikacja phpMyAdmin nadaje się nie tylko do zarządzania bazą danych, lecz również do nauki języka SQL. Każda czynność na bazach danych jest wykonywana za pomocą kwerend w języku SQL, które są prezentowane użytkownikowi. Korzystając z tego programu można się wiele nauczyć.
02:26 min
16Wybieranie danych z bazy
Naukę języka SQL zaczynamy od poznania kwerendy wybierającej SELECT. W tym filmie poznamy podstawową formę tego polecenia, pozwalającą na uzyskiwanie wszystkich rekordów z określonej tabeli.
03:32 min
17Określanie kryteriów wybierania
Wyszukując rekordy w bazie danych często chcemy otrzymać rekordy spełniające określone kryteria. W tym filmie zobaczymy, jak za pomocą takich poleceń jak WHERE, BETWEEN czy LIKE możemy zdefiniować warunki dla rekordów.
05:41 min
18Manipulacja wynikami wybierania
Wybrane rekordy możemy poddać obróbce jeszcze z poziomu bazy danych. W tym filmie dowiemy się, jak działają i do czego mogą przydać się polecenia ORDER BY, DISTINCT i LIMIT.
04:29 min
19Wybieranie danych z dwóch tabel
Korzystanie z relacyjnej bazy danych ma sens, jeśli wiemy, jak połączyć ze sobą dane znajdujące się w dwóch różnych tabelach. Dopiero wtedy widoczna jest prawdziwa moc relacyjnej bazy danych.
04:02 min
20Wstawianie danych
Umiemy już wybierać dane z tabel. W tym filmie dowiemy się wreszcie, jak można wstawiać do tabel nowe dane.
03:43 min
21Modyfikacja danych
Modyfikacja danych znajdujących się w tabeli jest równie ważna jak wstawianie danych. Zobaczmy zatem, jak możemy modyfikować wszystkie rekordy jednocześnie lub jeden wybrany rekord.
02:11 min
22Usuwanie danych
Usuwanie danych z tabel jest równie proste jak ich modyfikacja. Także i tu możemy jednym ruchem usunąć wszystkie dane z tabeli lub tylko te rekordy, które pasują do podanych kryteriów. Należy pamiętać też o tym, że dane usuwane są nieodwracalnie.
01:58 min
23Funkcje agregujące
Funkcje agregujące COUNT, SUM, AVG, MIN i MAX są czasami bardzo przydatne. W tym filmie pokazujemy, jak można z nich korzystać.
02:53 min
PHP i MySQL
24Aplikacja Kalorie - Wstęp
Zanim przystąpimy do omawiania naszej aplikacji, musimy przygotować pliki, w których będzie znajdował się nasz kod. Jako że nagłówek strony internetowej będzie się powtarzał w każdym skrypcie, umieścimy go w osobnym pliku i będziemy dołączali funkcją include.
02:49 min
25Nawiązywanie połączenia z bazą danych
Przed wykonaniem pierwszego zapytania musimy połączyć się z serwerem bazy MySQL oraz wybrać bazę, do której będziemy wysyłać zapytania. Wykorzystamy do tego funkcje mysql_connect oraz mysql_select_db.
04:19 min
26Obsługa błędów
Podczas łączenia się z serwerem bazy danych i wyboru bazy może dochodzić do błędów. W tym filmie zobaczymy, jak można obsłużyć błędy tak, aby to dobrze wyglądało.
03:36 min
27Kwerendy SQL w PHP
Aby wykonać kwerendę SQL, czyli wysłać zapytanie do naszej bazy danych, posłużymy się funkcją mysql_query. Funkcja ta wykona kwerendę i zwróci nam odpowiedź z bazy.
03:04 min
28Wyświetlanie wyników
Rekordy, które wybraliśmy z bazy poleceniem SELECT, otrzymujemy w takiej formie, że nie da się ich w prosty sposób wypisać na ekranie. Aby uzyskać dostęp do otrzymanej treści posłużymy się funkcją mysql_fetch_assoc.
05:04 min
29Wybieranie rekordów z podziałem na dni
Wiemy już, w jaki sposób można wybierać rekordy z bazy i wypisywać je na ekranie. Teraz możemy przystąpić do wyświetlenia wpisów z tablicy spożycie dzieląc je na poszczególne dni.
08:04 min
30Tworzenie listy rozwijanej
Następnym krokiem będzie stworzenie formularza, poprzez który będziemy mogli dodawać kolejne wpisy do tabeli spożycie. Jego głównym elementem będzie lista rozwijana, którą utworzymy dynamicznie z rekordów zawartych w tabeli produkty.
02:31 min
31Dodawanie rekordów do bazy
W tym filmie zajmiemy się fragmentem kodu, który służy do dodawania wprowadzonego produktu do tabeli spożycie.
04:29 min
32Tworzenie odnośników z parametrami
Aby mieć możliwość usuwania pojedynczych rekordów z tabeli spożycie, najprościej będzie stworzyć dla każdego wpisu specjalny odnośnik, który pozwoli na utworzenie kwerendy usuwającej konkretny rekord. Odnośniki te stworzymy dynamicznie podczas wyświetlania poszczególnych rekordów.
04:41 min
33Usuwanie pojedynczych rekordów
Parametry otrzymane po kliknięciu na stworzone odnośniki odczytujemy ze zmiennej superglobalnej $_GET i na ich podstawie tworzymy kwerendę usuwającą pojedynczy rekord z tabeli. Poruszamy tu też temat bezpieczeństwa skryptów demonstrując prosty atak na bazę typu sql injection.
03:23 min
34Usuwanie wielu rekordów jednocześnie
Aby usunąć rekordy starsze niż określona ilość dni, musimy stworzyć naszą kwerendę tak, aby zawierała ona odpowiednie kryterium. Do tego celu wykorzystamy funkcję bazy MySQL o nazwie DATE_SUB służącą do odejmowania dat.
03:42 min
35Zarządzanie produktami
Przechodzimy do omówienia drugiego skryptu naszej aplikacji, służącego do zarządzania produktami.
01:46 min
36Wyświetlanie i dodawanie produktów
Najpierw zajmiemy się wyświetleniem rekordów zawartych w tabeli produkty oraz formularzem służącym do dodawania nowych produktów. Tu poznamy też funkcję mysql_num_rows, która informuje nas o ilości rekordów otrzymywanych w odpowiedzi na zapytania typu SELECT.
02:53 min
37Edycja produktów
Na zakończenie omówimy formularz służący do edycji produktów i zmienimy nasz skrypt tak, aby ukrywać formularz do wprowadzania produktów, jeśli właśnie modyfikujemy jakiś produkt.
04:18 min
38Zabezpieczanie skryptów
W ostatnim filmie tego kursu poruszamy jeszcze raz tematykę bezpieczeństwa i prezentujemy funkcje pomocne w zabezpieczaniu własnych skryptów.
03:38 min

Całkowity czas trwania: 2 h 18 min

Ilość filmów: 38

Wymagania programowe
MS Windows XP/Vista, przeglądarka internetowa Internet Explorer 5.5 lub nowsza oraz Windows Media Player.

Wymagania sprzętowe
Procesor: Intel/AMD 800 MHz, pamięć RAM: min. 256 MB, CD-ROM, rozdzielczość ekranu: 1024x768, karta dźwiękowa i głośniki.

Licencja: Licencja jednostanowiskowa