Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

PHP i MySQL - cz. 1 Wstęp do języka PHP [CD-ROM]

19-01-2012, 11:20
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 20 zł     
Użytkownik informatyka_ke
numer aukcji: 2021592481
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 13   
Koniec: 26-01-2012 10:15:54
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

PHP i MySQL - cz. 1 Wstęp do języka PHP

[CD-ROM]

Język PHP i baza danych MySQL to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań pozwalających na dynamiczne generowanie stron internetowych. Narzędzia te są niezwykle popularne, ponieważ posiadają duże możliwości i są dostępne za darmo.

Dwuczęściowy kurs PHP i MySQL jest przeznaczony dla użytkowników początkujących. W pierwszej części kursu koncentrujemy się na poznaniu od podstaw języka PHP (wersja 5.2), a druga poświęcona jest współpracy PHP z bazą danych MySQL (wersja 5.0).

Kurs składa się z 47 filmów instruktażowych o łącznej długości prawie 3 godzin. Naukę języka PHP zaczynamy od zainstalowania i skonfigurowania pakietu XAMPP zawierającego serwer Apache, interpreter PHP oraz bazę danych MySQL. Po dokonaniu niezbędnych ustawień przechodzimy do omówienia sposobu zagnieżdżania PHP w kodzie strony internetowej. Największa część kursu poświęcona jest prezentacji poszczególnych struktur języka PHP - poczynając od omówienia zmiennych, poprzez struktury kontrolne, zmienne tablicowe oraz funkcje, a kończąc na omówieniu sposobów przekazywania danych z formularzy do skryptu PHP. Wszystkie zagadnienia ilustrowane są zrozumiałymi przykładami, a kody źródłoweskryptów prezentowanych w kursie zostały zamieszczone na płycie.


Spis treści

Pierwsze kroki
01Wstęp
Powitanie i krótka informacja o kursie.
01:19 min
02Czym jest PHP?
Naszą przygodę z PHP zaczniemy od powiedzenia, czym PHP jest oraz jakie komponenty będą nam potrzebne, aby móc używać PHP na komputerze osobistym.
02:26 min
03Instalacja pakietu XAMPP
Pobieramy i instalujemy darmowy pakiet XAMPP, który zawiera wszystkie potrzebne serwery.
02:13 min
04Konfiguracja MySQL
W tym filmie dokonamy niewielkich zmian w konfiguracji bazy MySQL, aby obsługiwała ona polskie znaki. Pozwoli to w przyszłości na bezproblemowe korzystanie z aplikacji do zarządzania bazą - phpMyAdmin.
02:36 min
05Stosowanie zabezpieczeń
Po zainstalowaniu i uruchomieniu serwerów są one dostępne dla każdego, kto może połączyć się z naszym komputerem. Tu pokazujemy, jak można się zabezpieczyć przed niepożądanymi gośćmi.
02:59 min
Podstawy
06Pierwszy skrypt
Naukę języka PHP zaczniemy od stworzenia pierwszego prostego skryptu. Dowiemy się, gdzie należy umieszczać pliki PHP, aby były one odpowiednio interpretowane przez serwer.
03:24 min
07Umieszczanie PHP w HTML
Dzięki możliwości umieszczania kodu PHP wewnątrz plików HTML możemy w bardzo prosty sposób generować dynamiczne strony internetowe. Zobaczmy, jak umieszczać kod PHP w stronie i na co należy przy tym uważać.
05:53 min
08Zmienne
Zmienne to pierwszy element języka PHP, który poznamy. W tym filmie dowiemy się, jak je tworzyć i jak można je nazywać.
05:22 min
09Operacje na zmiennych
W tym filmie zapoznamy się z operacjami na zmiennych. Oprócz podstawowych operatorów, takich jak mnożenie czy dodawanie, poznamy również operator modulo, służący do obliczania reszty z dzielenia.
03:59 min
10Operacje na zmiennych c.d.
Kontynuujemy poznawanie operatorów. Przy okazji dowiemy się również, jak można tworzyć komentarze w kodzie PHP.
01:35 min
11Inkrementacja i dekrementacja
Do zwiększania i zmniejszania wartości danej zmiennej o 1 można użyć specjalnych operatorów. Zobaczmy, jak one działają.
04:06 min
12Stałe
Oprócz zmiennych język PHP umożliwia nam również definiowanie stałych. Zobaczmy, jak możemy ich używać i dlaczego warto je czasem stosować.
04:01 min
13Instrukcja ECHO
Instrukcja ECHO służy do wypisywania tekstu. Jednak nie działa ona zawsze tak samo. W tym filmie zobaczymy, jak jej używać, aby uzyskać pożądane efekty.
02:38 min
Struktury kontrolne
14Instrukcja warunkowa IF...ELSE
Przechodzimy do poznawania struktur kontrolnych języka PHP. Dzięki nim możliwe jest sterowanie przebiegiem programu. Na początek zajmiemy się instrukcją warunkową IF, czyli JEŻELI.
05:11 min
15Instrukcja ELSEIF
ELSEIF jest znakomitym uzupełnieniem instrukcji IF. Dzięki niej możemy sprawdzać wiele warunków w obrębie danej instrukcji IF. Zobaczmy, jak ona działa.
02:15 min
16Operatory logiczne
Operatory logiczne pozwalają na łączenie wielu warunków. W tym filmie poznamy trzy najważniejsze operatory: AND, OR i NOT.
05:43 min
17Instrukcja SWITCH...CASE
Sprawdzanie warunków możemy zrealizować również za pomocą instrukcji SWITCH. Instrukcja ta ma swoją specyfikę działania, którą prezentujemy w tym filmie.
05:07 min
18Pętla FOR
Pętle są bardzo przydatnymi konstrukcjami, dzięki którym możemy wielokrotnie wykonać szereg tych samych instrukcji pisząc minimalną ilość kodu. Na początek poznamy pętlę FOR.
02:49 min
19Pętla FOR c.d.
W tym filmie zobaczymy, jak możemy za pomocą pętli FOR wygenerować tabelę w kodzie HTML. Wiedza ta na pewno przyda się podczas tworzenia stron internetowych przy pomocy PHP.
01:44 min
20Pętle WHILE i DO...WHILE
Oprócz pętli FOR mamy do dyspozycji jeszcze inne rodzaje pętli. Zobaczmy, jakie są między nimi różnice i jak z nich skutecznie korzystać.
03:22 min
21CONTINUE i BREAK
Te dwa polecenia dają dodatkową możliwość sterowania przebiegiem pętli. Spójrzmy, jak z nich poprawnie korzystać.
03:17 min
Tablice
22Tablice
Zmienne tablicowe to bardzo ważne zagadnienie, z którym będziemy się stale spotykać programując w PHP. Mają one wiele zalet i są często wykorzystywane, dlatego należy je dobrze poznać.
04:20 min
23Funkcja PRINT_R
Dzięki funkcji PRINT_R możemy szybko zobaczyć, co się kryje w danej tablicy. Jest to bardzo przydatne polecenie, bez którego trudno się obyć.
01:52 min
24Tablice wielowymiarowe
W tablicach możemy przechowywać również inne tablice. W ten sposób można tworzyć tablice wielowymiarowe. Warto je znać, bo czasem ułatwiają znacznie wykonanie jakiegoś zadania.
03:41 min
25Tablice asocjacyjne
Tablice asocjacyjne dzięki swojej specyfice znacznie mogą ułatwić pracę. Znajomość ich działania będzie nam szczególnie przydatna wtedy, gdy będziemy pobierać dane z formularzy oraz z bazy danych.
02:23 min
26Tablice asocjacyjne c.d.
W tym bardziej zaawansowanym przykładzie zobaczymy, jak można w tablicy wielowymiarowej gromadzić dane. Podczas pracy wykorzystujemy umiejętności nabyte do tej pory.
04:56 min
27Pętla FOREACH
Do tej pory nie omówiliśmy jeszcze jednego rodzaju pętli, a mianowicie pętli FOREACH. Pętla ta jest szczególnie przydatna, gdy pracujemy z tablicami, bo pozwala szybko wykonać pewne czynności.
04:11 min
28Funkcje tablicowe
Funkcje tablicowe pozwalają na jeszcze bardziej efektywne korzystanie z tablic. W tym filmie prezentujemy kilka z nich.
05:50 min
29Zmienne superglobalne
Zmienne superglobalne są tablicami tworzonymi automatycznie przez PHP. Znajomość tych tablic jest nieodzowna i będzie nam bardzo potrzebna.
03:31 min
Funkcje
30Tworzenie własnych funkcji
Dzięki możliwości tworzenia własnych funkcji, czyli podprogramów, możemy wielokrotnie wykorzystywać raz stworzony kod. W tym filmie nauczymy się, jak definiować i wywoływać funkcje.
05:07 min
31Przekazywanie parametrów
Funkcje stają się jeszcze bardziej elastyczne i przydatne, kiedy można przekazać do nich parametry. Zobaczmy, jak zmodyfikować definicję funkcji, żeby możliwe było przekazywanie do niej dowolnych parametrów.
02:41 min
32Zwracanie wartości
Tworzone przez nas podprogramy mogą dokonywać obliczeń i zwracać obliczone wartości. Funkcjonalność taką realizujemy za pomocą słowa kluczowego return.
03:52 min
33Zasięg zmiennych
Mówiąc o funkcjach należy wspomnieć o kwestii zasięgu zmiennych i o zmiennych globalnych. Przy okazji pokażemy również, co to są zmienne statyczne i jak ich używać.
03:57 min
34Funkcje INCLUDE i REQUIRE
Bardzo często wykorzystywana jest możliwość dołączania do skryptu zewnętrznych plików zawierających kod PHP. Możliwe jest to za pomocą funkcji INCLUDE i REQUIRE. O różnicach w ich działaniu opowiadamy w tym filmie.
04:41 min
Funkcje wbudowane
35Funkcje tekstowe
PHP zawiera ogromną liczbę wbudowanych funkcji, za pomocą których możemy szybko wykonywać przeróżne operacje. Najlepiej szukać ich na stronie www.php.net w dziale Dokumentacja. W tym filmie prezentujemy wybrane funkcje tekstowe.
03:09 min
36Funkcje tekstowe c.d.
Kontynuujemy poznawanie funkcji tekstowych. W tym filmie demonstrujemy, jak mogą się one przydać do wyodrębniania nazwy aktualnie przetwarzanego skryptu.
02:23 min
37Funkcje daty i czasu
Do podstawowego zakresu funkcji zaliczamy również funkcje operujące na dacie. Na początek poznamy funkcję umożliwiającą wyświetlenie aktualnej daty w wybranym formacie.
02:09 min
38Znacznik czasu
Jeśli chcemy operować na datach, musimy zapoznać się z tzw. znacznikiem czasu. Co to jest i jak z niego korzystać, omówimy w tej lekcji.
03:20 min
39Funkcje daty i czasu c.d.
Wiemy już, co to jest znacznik czasu. Zobaczmy więc, jak możemy z niego korzystać w kolejnych funkcjach daty.
01:33 min
40Wysyłanie e-maila
W PHP możemy jednym poleceniem wysłać e-maila. W tym filmie zobaczymy, jak korzystać z tej możliwości.
02:43 min
Przetwarzanie danych z formularzy
41Metoda GET
Przechodzimy do przetwarzania danych wprowadzonych do formularza HTML. Na początek zobaczymy, jak odebrać dane przesłane z formularza metodą GET oraz dowiemy się o zaletach i wadach tej metody.
03:56 min
42Funkcja STRIPSLASHES
W zależności od konfiguracji serwera może być konieczne odpowiednie obrobienie otrzymanych danych przed ich wyświetleniem. My wykorzystamy do tego funkcję STRIPSLASHES.
01:47 min
43Metoda POST
W tym filmie krótko omówimy drugą metodę przesyłania danych - metodę POST.
01:51 min
44Kontrola danych
Dane wprowadzane do formularza mogą być niepoprawne. Spójrzmy, jakie mamy możliwości sprawdzania poprawności otrzymanych danych i na co należy zwracać szczególną uwagę.
06:21 min
45Formularz i skrypt w jednym pliku
Jak dotąd skrypt przetwarzający dane znajdował się w innym pliku niż formularz. Jednak czasem wygodniejsze jest skorzystanie z możliwości umieszczenia formularza i skryptu w jednym pliku. Jak to zrobić, pokazujemy w tym filmie.
04:37 min
Dynamiczne menu
46Tworzenie dynamicznego menu
Na zakończenie nauki podstaw PHP tworzymy dynamiczne menu dla niezbyt skomplikowanej strony internetowej.
04:56 min
47Tworzenie dynamicznego menu c.d.
Kontynuujemy tworzenie dynamicznego menu. Nasz skrypt zbudujemy tak, że będziemy mogli bardzo szybko zmieniać menu oraz dodawać nowe strony.
06:34 min

Całkowity czas trwania: 2 h 48 min

Ilość filmów: 47

Wymagania programowe
MS Windows XP/Vista, przeglądarka internetowa Internet Explorer 5.5 lub nowsza oraz Windows Media Player.

Wymagania sprzętowe
Procesor: Intel/AMD 800 MHz, pamięć RAM: min. 256 MB, CD-ROM, rozdzielczość ekranu: 1024x768, karta dźwiękowa i głośniki.

Licencja: Licencja jednostanowiskowa