Między tęsknotą lata a chłodem zimy to pierwsza powieść trylogii dotycząca nierozwiązanej sprawy zabójstwa premiera w 1986 r. Zaczynając od śmierci nieznanego Amerykanina w Sztokholmie, Persson powoli odkrywa złożoną sieć międzynarodowego szpiegostwa, chciwości, zwykłej niekompetencji i słabości szwedzkiego wywiadu, która według niego doprowadziła do morderstwa premiera. To niezwykle wciągająca i bogata w fakty kombinacja satyry, thrillera, dramatu psychologicznego i powieści policyjnej o największym śledztwie kryminalnym we współczesnej historii Szwecji.
W innym czasie w innym życiu
Druga część fantastycznej trylogii kryminalnej o kulisach zabójstwa szwedzkiego premiera. W innym czasie w innym życiu to zakrojona na szeroką skalę powieść, która zaczyna się od opisu faktycznego zdarzenia - okupacji przez terrorystów zachodnioniemieckiej ambasady w Sztokholmie w 1975 r. Historia przeskakuje szybko do 1989 r. i nierozwiązanego zasztyletowania urzędnika cywilnego, a następnie do 1999 r., kiedy to szwedzki wywiad sprawdza nowo powołanego ministra obrony i znajduje nieoczekiwane związki z dawnymi zbrodniami. Z charakterystycznym dla siebie sardonicznym dowcipem i znawstwem politycznego żargonu Persson snuje okrutną sieć szantażu, agentów Stasi i chciwości, która oplata wszystkie warstwy szwedzkiego społeczeństwa. Okupacja zachodnioniemieckiej ambasady w Sztokholmie w 1975 r. przez sympatyków grupy Baader-Meinhof staje się punktem wyjścia do zakrojonej na szeroką skalę powieści kryminalnej o niewypowiedzianych sekretach, zacieraniu śladów i korupcji wśród polityków i policjantów. Druga część tylogii Leifa GW Perssona opisuje 25 lat historii i potężne zmiany w zachodnim społeczeństwie. Mistrzowsko wiarygodne i przenikliwe studium działania władzy i korupcji, jakiej nieuchronnie ulegają ludzie dzierżący władzę. Powieść porównywana z dziełami Thackeraya i Balzaka pod względem realizmu społecznego, elementów komedii ludzkiej, ostrego, kwaśnego dowcipu, oschłego humoru.
TRYLOGIA POLICYJNA Leifa GW Perssona, na którą składają się trzy powieści Między tęsknotą lata a chłodem zimy, W innym czasie, w innym życiu, Swobodny upadek jak we śnie - wspólnie opowiada jedno z możliwych rozwiązań największego nierozwikłanego do dziś śledztwa we współczesnej Szwecji - morderstwa premiera Olofa Palmego, który zginął od kuli w Sztokholmie 28 lutego 1986 r. Mimo upływu ponad 20 lat to zabójstwo wciąż stanowi otwartą ranę w szwedzkim społeczeństwie. W śledztwie w tej sprawie wyprodukowano więcej dokumentów niż po zabójstwie prezydenta Kennedy'ego, ale ten gigantyczny wysiłek na razie przyniósł mierne efekty.
LEIF GW PERSSON (ur. 1942 r.) jest uznany za wielkiego mistrza skandynawskiego kryminału. Zanim został pisarzem, pracował m.in. jako kryminolog, konsultant, doradca naukowy i doradca w Ministerstwie Spraw Społecznych, w kancelarii premiera i w Ministerstwie Sprawiedliwości. Jest profesorem kryminologii, przez wiele lat był komisarzem policji. Zajmował się poważnymi przestępstwami związanymi z użyciem przemocy i pomagał policji w wyjaśnianiu starych, nierozwiązanych spraw. Pracuje także jako ekspert w telewizyjnym show „Wanted”. Napisał kilkadziesiąt książek naukowych, raportów i esejów o tematyce społecznej. Poza tym ma w dorobku 8 powieści i setki artykułów dotyczących przestępstw. W trylogii policyjnej (w oryginale wydanej pod nazwą Schyłek państwa opiekuńczego) Leif GW Persson próbuje pokazać upadek państwa konstytucyjnego oraz rysy w szwedzkim społeczeństwie dobrobytu, które pochłaniają coraz więcej ofiar. Seria trzech powieści obejmuje okres od końca lat 70. ubiegłego wieku do połowy pierwszej dekady nowego millennium.
|