Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

PERELMAN - CHIRURGIA TCHAWICY

28-06-2015, 20:12
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 10 zł      Aktualna cena: 7.99 zł     
Użytkownik dicentium
numer aukcji: 5452942532
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 2   
Koniec: 28-06-2015 19:50:00

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Waga (z opakowaniem): 0.65 [kg]
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 1978
Kondycja: bez śladów używania
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Przedmowa







Przed niewielu jeszcze laty chirurgię tchawicy utożsamiano z małymi zabiegami w jej części szyjnej, a przede wszystkim z tracheostomią.
Zabiegi operacyjne przy urazach piersiowego odcinka tchawicy i okolicy rozdwojenia przez długi czas były nieosiągalne wskutek niebezpieczeństwa ciężkich powikłań ze strony układu oddechowego i trudności w odtworzeniu dróg oddechowych.
Odpowiednie warunki do operacji odcinka piersiowego i rozdwojenia tchawicy pojawiły się w czasie ostatnich 15—20 lat, dzięki postępom anestezjologii, chirurgii klatki piersiowej i reanimacji. Jednakże do chwili obecnej zabieg operacyjny jest bardzo trudny i wykonuje się go rzadko.
W książce M. I. Perelmana przedstawiono kolejno: patologię chirurgiczną, objawy kliniczne, rozpoznanie i leczenie operacyjne chorób tchawicy. Książka powstała na podstawie badań i kompleksowego leczenia dużej liczby chorych, zgromadzonych w wieloprofilowym zakładzie o wyspecjalizowanych oddziałach i laboratoriach — Instytucie Chirurgii Klinicznej i Doświadczalnej Ministerstwa Zdrowia ZSRR. Pod względem osiągniętych wyników oraz doświadczenia zajmuje on jedno z pierwszych miejsc we współczesnej chirurgii tchawicy.
Dużo uwagi poświęcono rozpoznaniu radiologicznemu i bronchologicznemu. Szczegółowo opisano i przedstawiono graficznie nowoczesne możliwości leczenia wad wrodzonych, urazów, zwężeń, nowotworów i innych chorób tchawicy. W opisach operacji wiele uwagi poświęcono okrężnej resekcji tchawicy z wykonaniem zespolenia, resekcji okienkowej z plastyką i metodom odtwórczym.
Książka M. I, Perelmana, w której po raz pierwszy w sposób usystematyzowany przedstawiono chirurgię tchawicy, będzie użyteczna nie tylko dla chirurgów, lecz również dla lekarzy innych specjalności, jak rentgenologów, bronchologów, pediatrów, lekarzy ogólnych, laryngologów, traumatologów i onkologów.
Akademik B. W. Pietrowski





Spis treści





Wstęp 7
I. Zarys anatomii i fizjologii tchawicy 9
II. Wady rozwojowe tchawicy 17 Brak otworu naturalnego tchawicy 17 Wrodzone zwężenie tchawicy 18
Oskrzele tchawicze, wrodzone uchytki tchawicy 21 Wrodzone przetoki tchawicze 27
III. Urazy tchawicy 29
Urazy zamknięte tchawicy 29 Urazy otwarte tchawicy 36
IV. Zapalenia tchawicy 39
Zapalenia tchawicy nieswoiste 39 Zapalenia swoiste tchawicy 43
V. Nowotwory tchawicy 46
VI. Zważenia tchawicy 60
Pierwotne zwężenia tchawicy 61 Wtórne (uciskowe) zwężenie tchawicy 66 Wydechowe zwężenie tchawicy 74
VII. Przetoki tchawiczo-przelykowe 77
VIII. Ogólne zasady operacji tchawicy 86
Znieczulenie i zapewnienie prawidłowego oddychania 86 Dostępy operacyjne 91
Rekonstrukcja okienkowatych i okrężnych ubytków tchawicy 95 Metodyka zakładania szwów 101
IX. Tracheostomia 105
X. Okienkowe wycięcie tchawicy 118
XI. Okrężne wycięcie tchawicy 125
XII. Operacja w okolicy rozdwojenia tchawicy 148 Piśmiennictwo 171





Wstęp






W rozwoju chirurgii tchawicy można rozróżnić trzy okresy.
Okres pierwszy charakteryzuje się rozwojem niektórych operacji odcinka szyjnego tchawicy, w szczególności tracheostomii. Znajduje swój początek w zamierzchłej przeszłości i trwa do końca XIX stulecia.
Okres drugi sięga pierwszej polowy XX wieku i związany jest z pojawieniem się rentgenologicznych sposobów badania, a szczególnie metod endo-skopowych, przede wszystkim tracheobronchoskopii. W tym czasie były wykonywane zabiegi endoskopowe całej tchawicy i operacje odcinka szyjnego.
Trzeci okres w rozwoju chirurgii tchawicy zaczyna się po drugiej wojnie światowej, od lat pięćdziesiątych XX wieku. Związany on jest organicznie z postępem chirurgii klatki piersiowej i charakteryzuje się opracowaniem nowych zabiegów operacyjnych odcinka piersiowego i rozdwojenia tchawicy.
Do ostatnich lat patologia kliniczna i chirurgia tchawicy była domeną laryngologii.
W ZSRR autorami najbardziej znanych prac na ten temat są: J. S. Bok-sztejn, W. I. Wojaczek, T. I. Gordyszewski, W. G. Jermołajew, A. F. Iwanów, N. A. Iljaszenko, A. G. Lichaczew, N. N. Łozanow, B. S. Preobrażeński, A. E. Rauer, W. K. Trutniew, W. F. Undric, N. N. Usolcew, M. J. Charszak, F. M. Chitrow, A. T. Junina, a za granicą Albrecht, Chiari, Denecke, Denker, Guleke, Hart, Holinger, Marschik, Mayer, Ch. Jackson, Thost i in. Opisali oni szczegółowo zabiegi endoskopowe i operacje szyjnego odcinka tchawicy.
Chirurgia odcinka piersiowego i rozdwojenia tchawicy, która rozwinęła się w ciągu ostatnich 15—20 lat, tak w piśmiennictwie radzieckim, jak i zagranicznym nie jest szczegółowo opisana. Dopiero w 1970 r. Grillo podsumował swoje prace dotyczące tego tematu w oddzielnej publikacji. Dlatego w naszej książce dużo miejsca poświęcono operacjom wewnątrzpiersiowej części tchawicy.
Doświadczenie w chirurgii tchawicy Instytutu Chirurgii Klinicznej i Doświadczalnej Ministerstwa Zdrowia ZSRR pod kierunkiem akademika B. W. Pietrowskiego opiera się na badaniach ponad 300 chorych i wykonanych 164 operacjach (dane z 31 grudnia 1976 r., tab. 1 i 2).
U 53 chorych wykonano operacje w okolicy rozdwojenia tchawicy z powodu przetok kikuta oskrzela głównego po wycięciu płuca. .
W pracach nad zmianami chorobowymi i techniką chirurgiczną tchawicy aktywnie uczestniczyli pracownicy naukowi i lekarze oddziału chirurgii klatki piersiowej, oddziałów rentgenologii, anatomii patologicznej, anestezjologii i reanimacji Instytutu: A. P. Kuzmiczew, N. S. Korolewa, W. M. Subotin, R. S. Sarkisjan, I. C. Rabkin, F. C. Feldman, K. F. Judajew, G. D. Kniaziewa, A. A. Buniatjan, R. N. Lebiediewa, W. N. Cibulak, W. S. Trusow. Ich twórczy trud sprzyjał wszechstronnemu badaniu chorych, postępowi w diagnostyce i leczeniu.
Sumując posiadane materiały autor uważa za swój obowiązek złożyć podziękowanie dyrektorowi Instytutu — akademikowi B. W. Pietrowskiemu za inicjatywę, dzięki której został opracowany ten trudny rozdział chirurgii.
Naturalnie, szereg przedstawionych poniżej stwierdzeń i poglądów może mieć charakter dyskusyjny i ulec zmianom w miarę upływu czasu i zebranego doświadczenia. W związku z tym wszystkie krytyczne uwagi czytelników będą przyjęte z należytą uwagą.



WIELKOŚĆ 24X17CM,TWARDA OKŁADKA,LICZY 187 STRON,114 RYCIN.

STAN BDB/BDB- .

KOSZT WYSYŁKI WYNOSI 10 ZŁ - PŁATNE PRZELEWEM / KOSZT ZRYCZAŁTOWANY NA TERENIE POLSKI,BEZ WZGLĘDU NA WAGĘ,ROZMIAR I ILOŚĆ KSIĄŻEK - PRZESYŁKA POLECONA EKONOMICZNA + KOPERTA BĄBELKOWA.W PRZYPADKU PRZESYŁKI POLECONEJ PRIORYTETOWEJ PROSZĘ O DOPŁATĘ W WYSOKOŚCI 3ZŁ.KOSZT PRZESYŁKI ZAGRANICZNEJ ZGODNY Z CENNIKIEM POCZTY POLSKIEJ / .



WYDAWNICTWO PZWL WARSZAWA 1978,NAKŁAD 2225 EGZ.

INFORMACJE DOTYCZĄCE REALIZACJI AUKCJI,NR KONTA BANKOWEGO ITP.ZNAJDUJĄ SIĘ NA STRONIE "O MNIE" ORAZ DOŁĄCZONE SĄ DO POWIADOMIENIA O WYGRANIU AUKCJI.

PRZED ZŁOŻENIEM OFERTY KUPNA PROSZĘ ZAPOZNAĆ SIĘ Z WARUNKAMI SPRZEDAŻY PRZEDSTAWIONYMI NA STRONIE "O MNIE"

NIE ODWOŁUJĘ OFERT KUPNA!!!

ZOBACZ INNE MOJE AUKCJE

ZOBACZ STRONĘ O MNIE