Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Pentax IstD solidny niezawodny poszukiwany ZOBACZ!

18-01-2012, 12:43
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: 495 zł     
Użytkownik Mmabatho
numer aukcji: 2049262805
Miejscowość ŁÓDŹ
Licytowało: 6    Wyświetleń: 516   
Koniec: 16-01-2012 00:21:18
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Przedmiotem aukcji jest aparat P

PENTAX *IstD (BODY) - Warto! PRZECZYTAJ!

 

Idealny aparat dla osób rozpoczynających przygodę z fotografią, a także dla użytkowników zaawansowanych i kreatywnych!

 

Przedmiotem aukcji jest aparat Pentax *IstD. Aparat jest w dobrym stanie i nie posiada żadnych uszkodzeń. Stan wizualny określam na mocne 4, a może i 4+ (biorąc pod uwagę, że sprzęt ma już kilka lat). Wszystko jest dobrze widoczne na zdjęciach. Aparat dzielnie mi służył od nowości i na oczy nie widział serwisu. Aparat w dużej mierze pracował z nasadka stereoskopową, ale już od 2 lat robię stereo dwoma aparatami. Nowemu właścicielowi będzie z pewnością działał przez kolejne lata.

 

Za niewielką kwotę możesz wylicytować aparat, który:

  • posiada mnóstwo ustawień manualnych
     
  • obsłuży wszystkie obiektywy Pentaxa (nawet te sprzed 40 i więcej lat) oraz konstrukcje na m42 (wystarczy tania przejściówka m42->PentaxK; poczytaj więcej o tzw. Green Button / Zielony Przycisk) - oczywiście zapewniony jest prawidłowy pomiar światła i potwierdzenie ostrości, a nie jedynie zwolnienie migawki, jak w innych lustrzankach cyfrowych; firma Pentax szczególnie o to dba.
     
  • zapewnia bardzo dobrą jakość zdjęć - wydruki A3 to żaden problem
     
  • może służyć jako body zapasowe lub do eksperymentów, w sytuacjach, gdy szkoda narażać droższy sprzęt
     
  • zasilany jest ze zwykłych baterii/akumulatorków AA (tańsze i o wiele bardziej dostępne niż dedykowane akumulatory)

 

Pentax IstD był pierwszą lustrzanką Pentaxa z całej serii D i jednocześnie najbogatszą jeżeli chodzi o parametry. Kolejne modele- DS, DS2, DL, DL2 - to głównie kosmetyczne zmiany, a pod niektórymi względami wręcz okrojone wersje IstD.

 

Kilka istotnych różnic:

  • DS, DS2, DL, DL2 nie posiadają możliwości zapisywania plików w formacie TIFF. Nie każdy chce się przecież bawić w RAW (pliki do których potrzebne jest specjalnie oprogramowanie lub wtyczki). Plik TIFF jest formatem bezstratnym, a na dodatek każdy pkt. foto będzie w stanie zrobić z niego odbitkę
  • DL i DL2 są pozbawione pryzmatu. Zamiast tego zostawano układ luster, co skutkuje ciemniejszym obrazem w wizjerze i mniejszym powiększeniem (spore utrudnienie dla osób chcących ręcznie ustawiać ostrość)
  • DS, DS2, DL, DL2 mają okrojoną liczbę rozdzielczości do wyboru (w modelu *ist D najniższa jest programowalna)
  • W stosunku do modelu *ist D Pentaksa *ist DS pozbawiono paru "profesjonalnych" cech - aparat nie ma ani gniazda PC, ani funkcji blokady lustra (ważna opcja podczas długich ekspozycji)

 

Jest jeszcze jedna bardzo istotna różnica pomiędzy tymi aparatami. Tylko Pentax IstD posiada w pełni działający system TTL dla lamp błyskowych. Oto krótkie porównanie z PentaxForums:

 

  • Pentax *ist D: Full TTL support for the internal flash and any external TTL flash used with any lens
  • Pentax *ist DS/DS2: TTL support for external TTL flashes only (Must be in M mode for manual lenses or when away from "A." Extremely fast apertures cannot be used)
  • Pentax *ist DL/DL2: No TTL support
  •  

    Po polsku:

  • Pentax *ist D: Pełne wsparcie TTL dla wbudowanej oraz dowolnej lampy zewnętrznej w połączeniu z dowolnym obiektywem
  • Pentax *ist DS/DS2: wsparcie TTL tylko dla zewnętrznych lamp błyskowych (aparat musi być w trybie M dla manalnych obiektywów lub gdy obiektyw jest w innej pozycji niż "A". Nie można korzystać z bardzo małych przysłon.
  • Pentax *ist DL/DL2: Brak wsparcia dla TTL
  •  

    Nie będę tu wklejał całej tabelki z wieloma niepotrzebnymi danymi. Jeżeli ktoś chce poznać wszystkie najdrobniejsze parametry tu wszystko jest wyszczególnione:

    http://www.optyczne.pl/147-Pentax_*ist_D-specyfikacja_aparatu.html

     

    Uwaga - aparat posiada matrycę CCD, co jest bardzo istotne dla osób, które chciałyby się pobawić w robienie zdjęć w podczerwieni. Otóż matryca w tym aparacie jest o wiele bardziej czuła na promieniowanie podczerwone aniżeli matryce CMOS stosowane np. w K20D. Osobiście się o tym przekonałem, gdyż posiadałem jeden i drugi aparat. W K20D mogłem naświetlać zdjęcie bardzo długo, a i tak efekt był kiepski. Najprostszy filtr IR to zaledwie kilkadziesiąt złotych, a dostarcza sporo zabawy.

     

    Mimo, że aparat ma już kilka lat, to jakoś uzyskanych z niego zdjęć jest nadal bardzo dobra. 6,1 mln pikseli z matrycy o rozmiarach APS-C pozwala na bezproblemowe uzyskanie odbitek w formacie A3.

     

    Osoby nieco bardziej zainteresowane stroną techniczną lustrzanek cyfrowych wiedzą, że rozdzielczość matrycy to nie jest parametr, który decyduje o jej jakości! Nie będę się tu rozpisywał od strony technicznej, ale wystarczy porównać zdjęcie z telefonu komórkowego o rozdzielczości 12mln pikseli ze zdjęciem z jakiejś starej lustrzanki o rozdzielczości nawet 3mln pikseli.

     

    Przykładowe zdjęcia które wykonałem tym konkretnym aparatem (poniżej każdego zdjęcia jest link do galerii - po prawej stronie można odczytać dane o zdjęciu - model aparatu, przysłona itp):


    Odnośnik do galerii

     


    Odnośnik do galerii

     


    Odnośnik do galerii

     


    Zdjęcie z filtrem podczerwonym - Odnośnik do galerii

     

    Wiecej zdjęć wykonanych tym aparatem można obejrzeć tu (podstrony od 6 do 15):

    http://malanski.deviantart.com/gallery/?offset=120

     

    A oto jak się prezentuje sam aparat:

     

    Gorąco polecam.

    Byle jaki kompakt kosztuje w sklepie kilkaset złotych. Pentax istD, to wprawdzie starsza, ale tzw. czołowa i solidna konstrukcja, poszukiwana jako aparat dodatkowy

    Tutaj możesz wylicytować lustrzankę, która Ci pozwolił w pełni wykorzystać Twoje kreatywne myślenie.