Peavey T-60 USA
Przedmiotem aukcji jest gitara Peavey T60 - Made In USA
Typ: Solid body
Gryf: 1-częściowy klon
Podstrunnica: Palisander
Typ gryfu: Bolt-on
Menzura: 25,5"
Ilość progów: 21
Rodzaj progów: Medium
Mostek: Peavey
Rodzaj mostka: Stały
Ilość strun: 6
Rozmiar strun: .010/.013/.017/.030/.042/.052
Strój: E1, B2, G3, D4, A5, E6
Układ przetworników: HH
Przetwornik przy gryfie: Peavey T-60 custom
Przetwornik przy mostku: Peavey T-60 custom
Klucze: Peavey
Potencjometry: 2x volume, 2x tone
Kolor: Czarny
Kolor osprzętu: Chromowany
Produkcja: USA
Rok produkcji: 1982
Peavey T-60 z 1982 roku. Gitara została stworzona w Stanach Zjednoczonych, uzbrojona w dwa humbuckery Peavey T-60 Custom (z innowacyjnym sposobem rozłączania cewek – zamiast powszechnie używanej metody Push/Pull mamy tu do czynienia z kontrolowaniem przełączania humbuckerów do single coil za pomocą pokrętła tonu – pozycja od 1 do 7 umożliwia nam korzystanie z humbuckera, powyżej 7 gramy już na rewelacyjnie brzmiącym single coil), 21 progów medium, stały mostek oraz chromowany osprzęt. Do stworzenia gitary posłużyły takie drewna jak: jesion bagienny (body), 1-częściowy klon (gryf) oraz palisander wykorzystany do podstrunicy.
Peavey T-60 jest pierwszą gitarą elektryczną ze stajni amerykańskiej firmy Peavey – produkcja tych gitar została zapoczątkowana w 1976 roku, trwała do roku 1987. Jest to jedna z najprawdopodobniej najbardziej niedocenianych gitar świata. Być może stało się tak za sprawą wagi gitary – jest cięższa od niejednego Gibsona. Faktem wartym nadmienienia jest to, że instrument ten został wyposażony w jeden z najbardziej zaawansowanych układów elektronicznych tamtych czasów – pomijając rewolucyjny sposób kontrolowania przystawek, mamy dodatkowo do czynienia z przełącznikiem fazowym. To właśnie za sprawą tejże elektroniki możemy uzyskać praktycznie każde brzmienie, które nas interesuje – od Telecasterowej szklanki do ciężkich metalowych przesterów. Ponadto gitara została wyposażona w niesamowicie wąski i wygodny gryf, do złudzenia przypominający Ibanezowe Wizardy. Kolejnym atutem gitary jest bardzo wyoskiej jakości wykończenie – instrument posiada bardzo niewiele oznak bycia trzydziestoletnim okazem – ilość niewielkich wgnieceń czy zarysowań jest możliwa do policzenia na palcach jednej dłoni.
Nie można nie wspomnieć również o tym, że gitara niesamowicie trzyma strój – nawet po kilku godzinach grania, czy niegrania na T-60 przez kilka tygodni instrument nie wymaga strojenia!
Samo brzmienie gitary, jak już wcześniej wspominałem jest bardzo uniwersalne – instrument ten nadaje się do prawie każdego gatunku.