Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Paulsson UTAJONE MIASTO Żydzi po aryjskiej stronie

19-01-2012, 13:11
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 16 zł     
Użytkownik Jan23usz
numer aukcji: 2034328754
Miejscowość Sosnowiec
Wyświetleń: 17   
Koniec: 13-01-2012 11:26:48

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: miękka
Kondycja: bez śladów używania
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 

Gunnar S. Paulsson

 

UTAJONE MIASTO


Żydzi po aryjskiej stronie Warszawy 1[zasłonięte]940-19

 


 

Książka nieczytana

oprawa miękka
Wydawnictwo Znak



Książka otrzymała Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego za najlepszą książkę historyczną 2009

 

Dla większości badaczy Holokaustu dzieje warszawskich Żydów z czasów II wojny światowej ograniczają się do dwóch faktów: ogromnej liczby ofiar oraz powstania w getcie.


Ale nie dla Gunnara S. Paulssona. Autor stawia pytania: czy to możliwe, że ukrywający się po aryjskiej stronie Żydzi oraz osoby, które im pomagały, stworzyli zakonspirowane utajone miasto? Czy to możliwe, że w Warszawie przeżył nie mniejszy procent ukrywających się Żydów niż w innych europejskich miastach? Czy to możliwe, że w pomoc Żydom, mniej lub bardziej świadomie, zaangażowanych było kilkadziesiąt tysięcy warszawiaków? I czy to możliwe, że nic o tym wszystkim dotąd nie wiedzieliśmy?


Dzięki nowatorskiemu podejściu do relacji i pamiętników oraz analizie źródeł statystycznych autor odpowiada na te pytania twierdząco. Książka to godny naśladowania przykład naukowej rzetelności, odwagi w stawianiu pytań i nieustępliwości w poszukiwaniu odpowiedzi.

 

„Historia Żydów ukrywających się w Warszawie autorstwa Gunnara S. Paulssona, to znaczący wkład w ogromną literaturę na temat Holokaustu. Zarówno jako studium przypadku konkretnej społeczności jak i jako przyczynek do debaty nad najbardziej istotnymi aspektami stosunków polsko-żydowskich w czasie niemieckiej okupacji”.

Shimon Redlich, Uniwersytet Ben Guriona 
„American Historical Review”