Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Pasożytnicze Metazoa ryb z jeziora Łebsko

29-04-2014, 8:29
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 21 zł     
Użytkownik WydawnictwoAP
numer aukcji: 4155120180
Miejscowość Słupsk
Wyświetleń: 2   
Koniec: 29-04-2014 08:26:58

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Waga (z opakowaniem): 0.34 [kg]
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 2011
Kondycja: bez śladów używania
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Pasożytnicze Metazoa ryb z jeziora Łebsko

autor: Jolanta Morozińska-Gogol

[Słupsk 2011]    

21,00 zł

seria:
ilość stron: 176
format: B5
ISSN:[zasłonięte]978-8367-156-9
nr wydania:


Moim celem w pracy Pasożytnicze Metazoa ryb z jeziora Łebsko1 było poznanie i opisanie fauny pasożytniczej występującej u gatunkow użytkowych ryb z największego jeziora przymorskiego w Polsce, w aspekcie parazytologicznym i ekologicznym. Ryby żyjące w tym akwenie mają duże znaczenie dla ekosystemu i dla prowadzonej na jeziorze gospodarki rybackiej. Są powiązane układami troficznymi z innymi mieszkańcami jeziora. Poszczegolne gatunki ryb mogą być żywicielami pośrednimi, ostatecznymi bądź paratenicznymi dla wielu pasożytow, ktorymi zarażają się poprzez układy troficzne lub są przez nie bezpośrednio atakowane. Z racji stałego połączenia jeziora z morzem i możliwości migracji ryb słodkowodnych i morskich pomiędzy obydwoma środowiskami w faunie pasożytniczej mogą pojawiać się pasożyty powszechnie uznawane za gatunki morskie, jak np.: Deropristis inflata, Bothriocephalus scorpii, Hysterothylacium aduncum czy Echinorhynchus gadi.

W rozprawie opisuję za pomocą wskaźników parazytologicznych populacje pasożytów charakterystycznych dla ryb z różnych rodzin oraz typowe dla nich gatunki pasożytów, jak również wskazuję, w jakim stopniu fauna pasożytnicza poszczególnych gatunków ryb jest do siebie zbliżona. Opisuję też pasożytnicze zgrupowania autogeniczne i allogeniczne, zwłaszcza w kontekście obecności licznych gatunków ptaków i okresowego pojawiania się w jeziorze ryb morskich, będących często żywicielami dla wielu gatunków pasożytów stwierdzanych u ryb żyjących w Łebsku. Oddzielnie omawiam typowe zgrupowania pasożytów, jak zgrupowanie pasożytów oczu, skrzeli i jelit. W drugiej części, ekologicznej, opisuję faunę pasożytniczą za pomocą wskaźników bioróżnorodności i dominacji oraz charakteryzuję współwystępowanie pasożytów. Porównuję także osiągnięte wyniki z istniejącymi opracowaniami dotyczącymi fauny pasożytniczej ryb Bałtyku, Zalewu Wiślanego, Zalewu Szczecińskiego i niektórych jezior przymorskich. Szczególną uwagę zwracam na obecność gatunków obcych, ich liczebność, analizę rozprzestrzenienia w Polsce i Europie oraz wpływu na populacje ich nowych żywicieli.

 (Ze Wstępu)