Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Paryż Montparnasse - V. Bougault

28-01-2012, 7:32
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 45 zł     
Użytkownik Mucha_79
numer aukcji: 2060053918
Miejscowość Bydgoszcz
Wyświetleń: 10   
Koniec: 26-01-2012 08:01:43

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 2004
Kondycja: bez śladów używania
Język: polski
Forma: album, atlas
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Paryż Montparnasse rozkwit sztuki nowoczesnej 1910 - 1940 

Autor: Valerie Bougault

Wydawnictwo: Arkady , Styczeń 2004

Liczba stron: 207

Wymiary: 300 x 240 mm

 

W okresie międzywojennym w paryskiej dzielnicy Montparnasse kwitło intensywne życie artystyczne.
Krzyżowały się tu różnorodne poszukiwania twórcze, powstawały nowatorskie koncepcje. Artyści pragnęli ukazać obraz człowieka w zupełnie inny niż dotąd sposób: płótna Matisse'a i Chagalla płonęły ogniem czystych kolorów, Soutine hołdował surowemu ekspresjonizmowi, Picasso zaś wybrał drogę radykalnej deformacji.

To magiczne miejsce przyciągało i fascynowało przybyszów z całego świata.

Autorkę zauroczył klimat tej dzielnicy, której ulice i pracownie artystyczne stanowią żywe świadectwo ducha tamtej epoki.

 

Tak jak pod koniec XIX wieku centrum bohemy artystycznej była dzielnica Montmartre, tak na początku kolejnego stulecia malarze zaczęli się przenosić na Montparnasse. „[Montmartre] stopniowo tracił swój prowincjonalny klimat i nabierał cech prowincjonalnego miasta. Turystyka i coraz potężniejsza mafia niszczyły beztroską atmosferę, która niegdyś zauroczyła Renoira i Toulouse-Lautreca.” *

Na Montparnassie pracowali Picasso, Braque, Modigliani, Man Ray, Foujita i wiele innych legendarnych postaci. Autorka nie skupia się jedynie na malarzach i całkiem interesująco wspomina o Hemingwayu, Gertrudzie Stein, Sylvii Beach czy Giacomettim. Momentami można poczuć atmosferę szalonych lat 20-tych. W pracowni Marii Wassiliew, którą ta przekształciła w tanią stołówkę dla artystów, Picasso tańczył przy akompaniamencie gitary udając ruchy torreadorów, „Maria Wassiliew z wielkim talentem tańczyła kozaka, a Zadkine inicjował ‘Wielbłądzie tango’.” ** Dodatkowym atutem są nie tylko kolorowe reprodukcje obrazów, ale także czarno-białe zdjęcia ukazujące artystów przy pracy, w kawiarniach czy w przebraniu na dzikich balach.

Lektura ogólnie przyjemna i ciekawa, zaspokoja także wrażenia estetyczne .