Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

PAROWOZY - ŚWIAT DAWNEJ KOLEI PAROWEJ - NOWA opis

26-01-2014, 7:42
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 48 zł     
Użytkownik azymut-book
numer aukcji: 3832812033
Miejscowość Siemianowice Śląskie
Wyświetleń: 13   
Koniec: 26-01-2014 07:46:42

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

PAROWOZY

DARIUSZ BRODOWSKI

INFORMACJE:

 





Wydawnictwo - AFW MAZURY
Rok - 2006
Stron - 248 - KREDA
Oprawa - TWARDA LAKIEROWANA
Format - A4

STAN - NOWA


Kolej parowa stała się moją życiową pasją. Co skłoniło mnie, aby zająć się jej fotografowaniem? Tak naprawdę główną inspiracją do tego był ener-dowski album „Reisen mit der Dampfbahn", który nabyłem w 1985 roku. Nie było to jakieś wybitne dzieło. Jego tematem były pociągi parowe w NRD. Wcześniej stykałem się z albumami czarno-białymi o tej tematyce. Były one równie interesujące. Mnie jednak zafascynowała możliwość przedstawienia piękna kolei parowej poprzez fotografię barwną. Wtedy postanowiłem zająć się utrwalaniem odchodzącego świata polskich parowozów po to, aby kiedyś po latach wydać barwny album — jeszcze lepszy od tego, który mnie tak zafascynował. Już wcześniej, podczas wakacyjnych wyjazdów, wykonałem kilka zdjęć parowozów, korzystając z aparatu ojca. Jednak, szczerze mówiąc, o fotografii nie miałem zielonego pojęcia. Nic nie mówiły mi takie terminy, jak „przysłona" czy „czas ekspozycji". Nie miałem zresztą nawet swojego aparatu. Miałem jedynie parowozową pasję i jasny cel do zrealizowania: utrwalić na barwnej kliszy piękno polskiej kolei parowej i w przyszłości wydać album.
Tak więc w połowie lat 80. rozpoczęła się moja włóczęga z aparatem po szlakach PKP i tropienie lokomotyw parowych. Wyprawy odbywałem samotnie lub w towarzystwie przyjaciół: Krzysztofa Wiśniewskiego i Andrzeja Zmudy. Razem tworzyliśmy nieformalną fotograficzną „grupę warszawską". Ideą, jaka nam przyświecała, było przedstawianie kolei w fotografii nieco bardziej artystycznej, niż dokumentalnej.
Początkowo wykonywałem małoobrazkowe diapozytywy za pomocą sowieckich aparatów „Fied", a później „Zenit". Jedynymi dostępnymi w tym czasie diapozytywami były enerdowskie filmy „Orwochrom". Aby osiągnąć lepszą jakość wykonywanych zdjęć, zdecydowałem się przestawić na tzw. średni format, czyli diapozytywy 6x6 cm. Udało mi się to dopiero w 1988 r., gdy za równowartość kilku pensji zaopatrzyłem się w średnio-formatowego „Pentacona" wraz z wielkim, masywnym teleobiektywem 300 mm. W fotografowaniu kierowałem się własną intuicją. Inspiracje czerpałem też z różnych albumów o tematyce kolejowej. Muszę się natomiast przyznać, że do dzisiaj nie przeczytałem żadnego podręcznika o fotografii.

ZASADY:

Dane do przelewu:



* wszelkie pytania proszę kierować PRZED podjęciem decyzji o kupnie

* NIE WYSYŁAMY ZA POBRANIEM KUPUJĄCYM O WĄTPLIWEJ REPUTACJI ALLEGRO

* wysyłka odbywa się w ciągu MAX. 2 dni roboczych od momentu zaksięgowania wpłaty na koncie

* wszystkie książki wysyłamy w kopertach ochronnych (istnieje możliwość odbioru osobistego po wcześniejszym umówieniu się


Więcej informacji na stronieO MNIE

REAL FOTO- wszystkie fotografie przedstawiają rzeczywisty stan książek

WYSTAWIAMY
FAKTURY VAT


Opis:

Aby przypomnieć starszym i pokazać młodszym jak wyglądała prawdziwa, klasyczna kolej, zapraszam w podróż koleją parową przez Polskę na kartach tego albumu. Będzie to podróż zarówno w przestrzeni jak i w czasie. Zdjęcia przedstawione w tym albumie pochodzą z ostatniego, schyłkowego okresu planowej eksploatacji trakcji parowej w Polsce, tzn. głównie z lat 1[zasłonięte]987-19, oraz z okresu późniejszego, obejmującego lata 1[zasłonięte]992-20: z najciekawszych imprez, „plandampfów", planowych pociągów turystycznych z parowozami oraz z regularnych pociągów parowych parowozowni Wolsztyn i kolei wąskotorowych.

Album ten nie ma charakteru książki ściśle historycznej i dokumentacyjnej. Jego ideą jest pokazanie swoistego piękna "świata starej parowej kolei, która niestety odeszła już w przeszłość. Układ albumu jest układem geograficznym — to podróż parowymi pociągami dookoła Polski, po archipelagu ostatnich polskich parowozowni, stacji i linii kolejowych, gdzie do początku lat 90. eksploatowane były lokomotywy parowe. Oczywiście nie ma tu wszystkich parowozowni i stacji, w których w tym czasie spotkać można było parowozy. Wynika to m.in. z ograniczonej pojemności książki oraz z faktu, że nie wszędzie zdołałem dotrzeć. Ponieważ mieszkam w Warszawie, podróż koleją parową na kartach tego albumu rozpocznie się od jednej z najdłużej eksploatującej parowozy lokomotywowni w pobliżu stolicy — od Sierpca. Później udamy się dalej na północ, na Warmię i Mazury, gdzie parowozy z Korsz i Ełku do końca epoki pary przemierzały Krainę Wielkich Jezior. Z Warmii i Mazur udamy się na Kaszuby, aby odwiedzić położoną w jej sercu parowozownię w Kościerzynie. Później nastąpi radykalna zmiana miejsca. Parowymi pociągami przemierzymy podgórskie i górskie linie Karpat i Sudetów. Następnie z ostatnimi parowozami przemierzymy Dolny Śląsk i Wielkopolskę.

A więc ODJAZD!





PRZED PODJĘCIEM DECYZJI PROSZĘ O ZAPOZNANIE SIĘ ZE STRONĄ ,,O MNIE"


ZAPRASZAM NA INNE NASZE AUKCJE

POZDRAWIAM