Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Parki narodowe w świadomości i... [nowa]

16-05-2014, 2:27
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 39.70 zł     
Użytkownik ksieg-inter_pl
numer aukcji: 4157871446
Miejscowość Warszawa
Zostało sztuk: 4    Wyświetleń: 4   
Koniec: 16-05-2014 02:36:47

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Przedmiotem aukcji jest:

Parki narodowe w świadomości i działaniach społeczności lokalnych

Adam Hibszer

Dane:
  • ISBN:[zasłonięte]978-83652-48-8
  • liczba stron: 358
  • okładka: miękka
  • wydawnictwo: Pracownia Komputerowa Jacka Skalmierskiego
  • Rok wydania: 2013
  • Stan produktu: nowy, nieużywany



  • Opis książki:
    Problem badawczy podjęty w opracowaniu dotyczy związków między parkiem narodowym a społecznością lokalną. Jego istotą jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób ludność zamieszkała w parkach narodowych i w ich sąsiedztwie postrzega relacje z najbliższym jej parkiem narodowym?Po raz pierwszy w tego typu opracowaniu podjęto próbę całościowego ujęcia zagadnienia -zbadano postawy mieszkańców gmin przestrzennie i funkcjonalnie powiązanych ze wszystkimi parkami narodowymi w Polsce. Tło rozważań stanowi zmiana paradygmatu obszarów chronionych, która polega na uwzględnianiu wśród celów obszarów chronionych potrzeb społeczno-ekonomicznych społeczności lokalnych oraz włączaniu tych społeczności w proces zarządzania obszarami chronionymi (tzw. podejście partycypacyjne).
    Parki narodowe, stanowiące integralną część obszarów chronionych, są postrzegane zarówno jako przestrzenie służące ochronie przyrody, jak też jako obiekty przydatne dla realizacji celów społecznych, ekonomicznych i kulturowych. Podkreśla się dużą rolę współdziałania różnych podmiotów w zarządzaniu obszarami ochrony przyrody.
    Prowadzone badania relacji park narodowy - lokalna społeczność oparte są na samodzielnie przeprowadzonych badaniach kwestionariuszowych wśród miejscowej ludności oraz studiach literatury i materiałów źródłowych, a także wywiadach z dyrektorami lub przedstawicielami administracji parków narodowych. Na tle dotychczasowego dorobku badawczego dotyczącego relacji społeczeństwa z parkami narodowymi, przygotowane opracowanie stanowi najszersze ujęcie tej problematyki w Polsce.
    W świetle kryzysu ochrony przyrody dotykającego niektóre parki narodowe, jak i narastających konfliktów w gospodarce przestrzennej w otoczeniu i na terenie niektórych parków, rezultaty badań mogą pomóc w pełniejszym rozpoznaniu specyfiki relacji zachodzących w gminach parkowych. Wyniki badań powinny też posłużyć organizatorom ochrony przyrody do podjęcia działań na rzecz poprawy społecznych uwarunkowań realizacji idei ochrony przyrody w naszym kraju.
    Adam Hibszer, dr, geograf, dydaktyk geografii, absolwent Wydziału Nauk o Ziemi UŚ, pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Śląskiego od 1988 r. Specjalizuje się w tematyce dotyczącej edukacji regionalnej oraz kształtowania i ochrony środowiska. Prowadzi badania dotyczące społecznych aspektów funkcjonowania parków narodowych w Polsce w warunkach zmiany paradygmatu obszarów chronionych na świecie, a także teoretycznych podstaw szkolnej edukacji przyrodniczej i geograficznej oraz ich praktycznego zastosowania. Uczestnik kursów edukatorskich (m.in. Krajowego Centrum Edukacji Ekologicznej NFOŚ, Field Studies Council w Wielkiej Brytanii oraz Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie) oraz projektów: "Edukacja ekologiczna w programach kształcenia i doskonalenia nauczycieli" i "Mam zawód - mam pracę w regionach", "Dobre praktyki w przyrodniczej edukacji pozaformalnej. Badania oferty zajęć przyrodniczych". [12.04.2013]


    Przed zakupem zapoznaj się ze stroną o mnie

    Zobacz nasze pozostałe aukcje

    Dodaj nas do ulubionych sprzedawców

    Zapraszamy serdecznie.