Wszystkie przesyłki do 30kg wysyłane kurierem. Koszt: 15 zł INFORMACJA Przy odbiorze przesyłki prosimy sprawdzić przesyłkę pod kątem zawartości i stanu. W razie wątpliwości prosimy spisać z kurierem protokół, który jest jedyną podstawą do reklamacji
Wybierając formę przesyłki listem ekonomicznym bądź priorytetowym nie bierzemy odpowiedzialności za przesyłki które nie dotrą do klienta, gdyż są to listy nierejestrowane.
OgródSojka 42-600 Tarnowskie Góry ul. Ligonia 1 woj. śląskie tel. 32 [zasłonięte] 00 tel. 32 [zasłonięte] 50 tel.kom. 603 [zasłonięte] 15 22 mail: [zasłonięte]@OGRODSOJKA.PL mail: CENTRUM_[zasłonięte]@OP.PL Numer konta: PL 10 1940 [zasłonięte] 1[zasłonięte]0769525 [zasłonięte] 000000 godziny otwarcia: dni powszednie: 8.00 - 17.00 sobota: 8.00 - 13.00 niedziela: nieczynne WYSTAWIAMY FAKTURY VAT.
|
Rdza gruszy Objawy: Wiosną, od kwietnia do maja, na gałązkach jałowca tworzą się żółtopomarańczowe skupiska zarodników. Mają one początkowo kształt poduszeczek, później powiększają się do formy stożków. Kora w obrębie powiększających się zgrubień pęka, a część pędu znajdująca się powyżej narośli żółknie, brązowieje i obumiera. Na liściach grusz pojawiają się jaskrawoczerwone plamy. W tych miejscach liście grubieją i sztywnieją. Na wierzchniej stronie przebarwień widoczne są czarne wzniesienia. W okresie letnim na dolnej stronie liści formują się żółte skupienia zarodników grzyba. Jak dochodzi do zakażenia: Wiosną z pomarańczowych skupisk widocznych na pędach jałowca, zarodniki grzyba Gymnosporangium sabinae uwalniają się i infekują rozwijające się w tym okresie liście gruszy. Inny gatunek tego grzyba - Gymnosporangium confusum - w podobny sposób atakuje głogi. Da zakażeń jałowców sabińskich dochodzi jesienią. Metody zwalczania: Należy unikać uprawiania jałowców sabińskich w pobliżu sadów z gruszami. Uniknięcie takiego towarzystwa jednak nie rozwiązuje problemu do końca, gdyż grzyb przenoszony z wiatrem może infekować sady gruszowe w odległości nawet kilku kilometrów. Po zauważeniu objawów na jałowcach, trzeba je niestety usunąć i spalić. Do niedawna polecano wprawdzie opryski zarażonych rdzą jałowców. Jednak od momentu zakażenia do ukazania się objawów mijają 3 lata. I wówczas, gdy objawy są widoczne, jałowców nie da się już uratować. W przypadku rdzy gruszy na działkach możemy stosować preparat Score 250 EC. Oprysk najlepiej wykonać w okresie kiedy uwalniające się z jałowców zarodniki grzyba infekują rozwijające się liście gruszy. Ma to miejsce na przełomie kwietnia i maja. Oprysk wykonujemy w ostatniej dekadzie kwietnia, a następnie po 10 dniach powtarzamy. Jeżeli rdza gruszy występowała w minionych latach, to opryski warto wykonywać zapobiegawczo co roku.
Środek grzybobójczy w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej, o działaniu systemicznym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w ochronie roślin sadowniczych i ozdobnych przed chorobami grzybowymi. W zwalczaniu parcha środek Score 250 EC wykazuje także działanie wyniszczające. - środek stosować w temperaturze powietrza powyżej 12oC. - przy zwalczaniu parcha- działa interwencyjnie najdłużej ze wszystkich preparatów (do 120 godzin po infekcji)- zaleta niezwykle ważna w przypadku kilkudniowych opadów - jako jeden z nielicznych działa wyniszczająco na parcha jabłoni
|