Najlepsza współczesna fantastyka to ma, więc i Janusz to miał. Poczucie misji i świadomość że świat nie jest taki jak się wydaje, a naszą rzeczą jest to odkryć, ujawnić, nazwać. Ten problem wykracza poza doświadczenie komunizmu, które Janusza prześladowało, intrygowało, inspirowało, ale nie odebrało uniwersalizmu jego dziełu i spojrzeniu.
(Maciej Parowski)
Podróż na sztuczną planetę, w którą wyruszył Rinah jest czymś więcej niż wyprawą gotowego na nowe wyzwania dziennikarza. Nie jest to historia prosta, gdyż i sama powieść taką nie jest. Fałszowanie praw fizyki, ludzie oszukujący totalitarny reżim za pomocą języka kojarzeniowo-aluzyjnego, będą tylko częścią utworu traktującego o systemie manipulacyjnym, do tego stopnia absurdalnym i przewrotnym, że kontrolującym życie każdego mieszkańca. Nie dziwi fakt, iż ta doskonale skonstruowana powieść science-fiction znalazła się na deskach teatru i w obiektywie kamery filmowej.
Janusz Andrzej Zajdel (1[zasłonięte]938-19) – prekursor nurtu fantastyki socjologicznej, którego nowatorska twórczość do dziś inspiruje kolejne generacje pisarzy. Autor takich klasyków socjologiczno-politycznych jak Cylinder van Troffa, Paradyzja czy Wyjście z cienia. Na jego cześć od połowy lat 80-tych najlepsi twórcy fantastyki w Polsce otrzymują nagrodę im Janusza A. Zajdla.
Mirosław Neinert - aktor teatralny, dubbingowy i filmowy, reżyser, dyrektor Teatru Korez w Katowicach, ma w dorobku role w Teatrze TV oraz filmach, min.: „Who killed Stalin”, „Solidarność”. Współreżyser nagradzanego „Cholonka”.