PRZEDMIOTEM AUKCJI SĄ NASIONA PAPRYCZEK HABANERO
CENA 20 ZŁ OBEJMUJE 6 OPAKOWAŃ NASION W KAŻDYM OPAKOWANIU ZNAJDUJE SIĘ 10 NASION
PAKIET ZAWIERA:
10 NASION HABANERO WHITE
10 NASION HABANERO ORANGE
10 NASION RED SAVINA HABANERO
10 NASION HABANERO CHOCOLATE
10 NASION SCOTCH BONNET RED
10 NASION SCOYCH BONNET YELLOW
OPRÓCZ NASION KAŻDY KLIENT DOKONUJACY ZAKUPU NA TEJ AUKCJI OTRZYMUJE:
1/2 USUSZONEJ PAPRYCZKI HABANERO WHITE
1/2 USUSZONEJ PAPRYCZKI RED SAVINA HABANERO
1 CAŁĄ USUSZONĄ PAPRYCZKĘ Z INNEJ AUKCJI
UWAGA !!!
PAPRYCZKI SĄ NAPRAWDĘ PIEKIELNIE OSTREEEE !!!
SPOŻYWANIE TYLKO DLA TWARDZIELI NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ !!!
KOSZT PRZESYŁKI:
LIST POLECONY EKONOMICZNY 6,5 ZŁ
LIST POLECONY PRIORYTETOWY 7,5 ZŁ
KOSZT PRZESYŁKI JEST STAŁY I NIE ULEGA ZMIANIE PRZY ZAKUPIE WIĘKSZEJ ILOŚCI
Na koszt przesyłki składa się: cena znaczka pocztowego + koperta bąbelkowa + woreczki do nasion. Nie zarabiam na przesyłce.
PRZESYŁKI NADAJĘ W CIĄGU 7 dni roboczych OD MOMENTU WPŁATY
DECYDUJE KOLEJNOŚĆ WPŁATY
Jeżeli chcesz przyśpieszyć przesyłkę zapłać przez "Płacę z Allegro"!
WPŁAT NALEŻY DOKONYWAĆ NA KONTO PODANE NA AUKCJI
LUB PRZEZ PŁACĘ Z ALLEGRO w ciągu 7 dni od momentu zakupu.
AUKCJA DOTYCZY KOŃCÓWEK NASION Z SEZONU 2011 I TRWA DO MOMENTU WYCZERPANIA ZAPASÓW - istnieje zatem możliwość zakończenia aukcji w każdej chwili !!!
Papryka habanero (Capsicum chinense),
zwyczajowo nazywana habanero – jeden z gatunków papryki o owocach należących do najbardziej pikantnych i ostrych w smaku. Jak inne gatunki papryki pochodzi z Ameryki Południowej, z rejonu Amazonii (Brazylia, Kolumbia).
Po odkryciu Ameryki gatunek szeroko rozpowszechnił się w uprawie i gdy botanicy w XVII wieku opisali go po raz pierwszy, mylnie uznali za ojczyznę Chiny (stąd nazwa naukowa).
Wbrew nazwie "habanero" (jęz. hiszp. pochodzący z Hawany), rośliny z tego gatunku rzadko występują na Kubie. Uprawiane są głównie na półwyspie Jukatan w Meksyku (żółte i pomarańczowe odmiany) oraz na Karaibach (czerwone).
Roślina osiąga do 120 cm wysokości. W porównaniu z innymi gatunkami papryki ma szerokie liście i zwykle zielonkawe, małe kwiaty.Owoce Mają długość 2,5-6 cm i szerokość ok. 2,5 cm. Niedojrzałe owoce są zielone, dojrzałe w zależności od odmiany żółte, pomarańczowe, czerwone albo brązowe. Owoce w smaku przypominają morele, ale ze względu na wyjątkową ostrość nie nadają się do spożycia w surowym stanie dla większości ludzi. Jeżeli sok z habanero znajdzie się na naszych rękach, w żadnym wypadku nie wolno dotykać nimi oczu, twarzy ani genitaliów. Ręce należy obficie natrzeć olejem a następnie dokładnie umyć. Odmiany Nazwą Habanero określa się wszystkie odmiany gatunku Capsicum chinense, których istnieje duża różnorodność ze względu na formę, kolory i rozmiary owoców. W ostatnim czasie pojawiło się sporo nowych odmian, hodowanych dla uzyskania szczególnych właściwości. Najważniejsze z nich to: Red Savina, osiągająca do 577 000 jednostek Scoville'a i uważana przez długi czas za najostrzejszą paprykę Świata (w rzeczywistości najostrzejsza jest indyjska Naga Jolokia). Podobnej ostrości pomarańczowa odmiana Francisca pochodzi od tego samego hodowcy. 'Habanero Chocolate' albo 'Brown Habanero' o intensywnie brązowym kolorze, wyglądająca jak z czekolady. Odmiany zachowujące typowy "owocowy" smak Habanero, ale bez jego ekstremalnej ostrości, np. 'Habanero St. Lucia Island', 'NuMex Suave' i 'Aji Dulce'.
Zastosowanie
• Lecznicze. Służy do przygotowania nalewki leczącej nowotwory a także działającej rozgrzewająco w leczeniu grypy i przeziębienia. Jest to również środek wyszczuplający – kapsaicyna zawarta w papryce przyśpiesza spalanie tłuszczu.
• Roślina przyprawowa. Habanero należy do najostrzejszych papryk. Ostrość wynika z wysokiej koncentracji kapsaicyny – w gnieździe nasiennym może ona wynosić nawet 1500 ppm (kapsaicyna jest już w koncentracji 0,5 ppm w roztworze wodnym odczuwalna jako ostra). Ostrość habanero w jednostkach Scoville'a wynosi 100.000 – 500.000. Smak jest „owocowo-tropikalny“, przypomina morele lub brzoskwinie. W Brazylii i Peru habanero jest elementem tradycyjnej kuchni.
• Owoce nadają się na przyprawę do wszystkich potraw, w których można je „rozcieńczyć“ – a więc do sosów, zup, półpłynnych potraw jakgulasz, chilli con carne lub bigos, do potraw z mięsa mielonego, a także do słodkich przetworów, np. dżemów i ciast. W tym celu należy je najpierw drobno posiekać, w miarę możliwości unikając kontaktu ze skórą (używać rękawiczek ochronnych lub przytrzymać paprykę widelcem). Następnie, ze względu na dobrą rozpuszczalność kapsaicyny w tłuszczach i alkoholu, dobrze jest wrzucić je na ok. godzinę (lub dłużej) do ciepłego oleju lub wódki, rumu itp., a potem połączyć wszystko z potrawą. Jeżeli nie mamy doświadczenia z papryką habanero, jeden owoc wystarcza na co najmniej 1,5 kg potrawy – wtedy nie należy już dodawać innych ostrych przypraw. • Roślina ozdobna. Niektóre odmiany o jaskrawoczerownych owocach bywają u nas uprawiane jako ozdobne rośliny doniczkowe.
HABANERO WHITE
HABANERO ORANGE
RED SAVINA HABANERO
SCOTCH BONNET RED
SCOTCH BONNET YELLOW
Wybór chili Pierwszym etapem uprawy chili jest oczywiście wybór interesującej nas odmiany. Gatunek Capcisum daje liczne możliwości, co czyni cały ten fenomen jeszcze bardziej interesującym. Możesz wybierać spośród tysiąca różnych odmian: są pomiędzy nimi chili ozdobne, ostre czy łagodne, dające duże i małe, grube i cienkie owoce; małe i duże rośliny chili, odmiany dzikie i uprawne… Jeśli myślimy o uprawie na zewnątrz należy zacząć odpowiednio wcześnie, szczególnie gdy uprawa ma mieć miejsce w krajach o chłodniejszym klimacie, do których należy Polska. Sezon i tak jest zbyt krótki, dlatego lepiej zacząć zbyt wcześnie, niż nie zdążyć z uzyskaniem owoców przed końcem sezonu. Ciepło w ogrzewanych zimą mieszkaniach, nie zaszkodzi, a na pewno pomoże kiełkom. Warto pamiętać, że w przypadku ilości światła słonecznego, jeden wiosenny dzień odpowiada trzem dniom jesiennym.
Wysiew i kiełkowanie Istnieje wiele różnych sposobów, niektóre z nich mają zastosowanie tylko do kilku odmian i nie sprawdzają się w pozostałych przypadkach. Jest jednak jedna metoda, skuteczna w odniesieniu do każdej odmiany. Najlepsze efekty uzyskuje się wysiewając paprykę chili w specjalnych skrzynkach, na wzór pokazanej na rysunku (FOTO), które z powodzeniem samemu można wykonać. Papryka powinna być uprawiana na glebach próchnicznych I lub II klasy o bardzo dobrych stosunkach powietrzno-wodnych. Nasiona można najpierw namoczyć na 24 godziny w letniej wodzie. Do tego celu można także użyć herbaty rumiankowej lub wody, w której wcześniej gotowany był czosnek. Do wykonania otworków na głębokość kilku mm, najlepiej użyć zapałki lub ołówka. Wrzucamy do nich pojedyncze nasiona i przykrywamy glebą. Sadzimy zawsze więcej nasion, niż krzaczków chcemy uzyskać. Po wykiełkowaniu zachowujemy tylko najzdrowsze i najsilniejsze okazy. Dla przykładu: wysiewamy 3-5 nasion, zostawiamy 1-2 kiełki. Gdy wszystkie nasiona są już w glebie, zamykamy skrzynkę zostawiając jednak kilka otworów, by zapewnić cyrkulację powietrza. Temperatura ma kluczowe znaczenie, szczególnie przy uprawie egzotycznych i dzikich odmian. Wszelkie rodzaju „podgrzewacze” mają tu swoją rację bytu. Idealna temperatura dla wymagających odmian to ok. 25-29°C stopni w dzień i 16–18°C w nocy. Przy spadku temperatury powietrza poniżej 14°C ich wzrost zostaje zahamowany, a poniżej 13°C utrudnione jest pobieranie wody i składników pokarmowych oraz nie zawiązują się owoce. W temperaturze 0°C rośliny papryki chili giną. Papryka chili ma również wysokie wymagania w sto¬sunku do temperatury podłoża — przez cały okres uprawy nie może spadać poniżej 20°C ani wzrastać powyżej 35°C. W temperaturze gleby poniżej 14–15°C korzenie tracą zdolność pobierania wody i składników pokarmowych. Optymalna wilgotność względna powietrza wynosi około 80–85%. Po ok. 1-3 tygodniach od wysiewu (okres ten jest różny dla poszczególnych odmian i może być dłuższy w przypadku bardziej wymagających) powinny pojawić się pierwsze kiełki. Wtedy też należy przenieść skrzynkę w zasięg światła fluorescencyjnego lub gdy takim nie dysponujemy, nasłoneczny parapet. Zalecana jest jedna ostrożność, gdyż małe kiełki są bardzo wrażliwe na silne światło słoneczne. Odpowiednim dystansem pomiędzy światłem fluorescencyjnym a skrzynką jest odległość ok. 5-8 cm podczas pierwszych dwóch tygodni i 2-4 cm w późniejszym okresie. Odległość ta powinna być jednak stopniowo zmniejszana. Umieszczenie skrzynki na słonecznym parapecie także daje dobre rezultaty. Szczególnie dobroczynne działanie ma światło poranne (uwaga na małe kiełki). W momencie, kiedy kiełki osiągną ok. 1 cm, należy je rozsadzić do osobnych doniczek.
Wzrost kiełków Na tym etapie, dobrze gdy dysponujemy świetlówką lub żarówką fluorescencyjną. Można wykorzystać także światło słoneczne, gdy jest bardzo intensywne. Silne świtało jest konieczne do zapewnienia roślinom dobrego wzrostu. Przy zbliżaniu kiełków do światła, dobrze gdy mamy możliwość schładzania rozgrzanych żarówek wentylatorem. Służy to także wzmacnianiu kiełków, aby dojrzałe rośliny mogły unieść optymalną liczbę owoców. Wentylator zapewnia także cyrkulacje powietrza szczególnie ważną , gdy uprawa odbywa się w zamkniętych pomieszczeniach. Ważne (szczególnie dla chili uprawianych w warunkach wewnętrznych): po tym jak kiełki zostały rozsadzone i wypuściły pierwsze korzenie, powinniśmy użyć nawozu w niewielkiej ilości. Papryka chili ma największe zapotrzebowanie na potas i azot, a mniejsze na wapń i fosfor. Maksymalne pobieranie składników pokarmowych w zależności od odmiany, przypada w różnych fazach rozwojowych. Największe zapotrzebowanie na azot występuje od pełni kwitnienia do pełni owocowania, na potas, fosfor i magnez - od początku zabarwiania się owoców do osiągnięcia dojrzałości, natomiast na wapń - w okresie dojrzałości owoców. Przy stosowaniu nawozów trzeba jednak zachować umiar, gdyż ma tutaj zastosowanie zasada, że lepiej za mało, niż za dużo. Trzeba pamiętać, że nawóz powoduje wzrost gałęzi i liści, a nieowoców. W szklarniach można używać odpowiednio więcej nawozu, by wyhodować większe rośliny, które uniosą więcej owoców. Trzeba jednak pamiętać, iż wydłuży to okres uprawy, a cały okres wzrostu rośliny musi być słoneczny, by zakończył się sukcesem. W najgorszym przypadku, sezon może dobiec końca, nim uzyskamy pierwsze owoce. Zasada: - można nawozić, gdy jest zapewnione odpowiednie nasłonecznienie - nie należy nawozić, gdy chili została nadmiernie podlana. Może to doprowadzić do żółknięcia liści oraz zahamowanie wzrostu rośliny. Szczególnie, gdy nasłonecznienie jest słabe trzeba uważać z ilością wody. Nawet jeśli gleba jest sucha na powierzchni może być mokra w głębszych warstwach.
Hartowanie roślin Kiedy nadejdzie główny sezon, niezależnie od tego czy rośliny będą przeniesione na zewnątrz czy do szklarni, wymagają zahartowania i przygotowania na działanie silnego słońca i ekstremalnych warunków pogodowych. Na początku powinny być wystawiane na zewnątrz na kilka godzin dziennie i nigdy na pełne słońce. Proces hartowania w zależności od gatunku może trwać od 2-6 tygodni. Bardzo dobrze na tym etapie sprawdzają się siatki ochronne. Dzięki temu rośliny są chronione przed zbyt intensywnym światłem słonecznym, a jednocześnie mają zapewniony odpowiedni dopływ powietrza. Zanim jednak zacznie kwitnąc, powinna mieć już odpowiednią wysokość, umożliwiająca jej uniesienie pożądanej przez nas ilości owoców. Uwaga: im większe owoce roślina będzie produkowała tym w większej doniczce powinna być zasadzona. Papryka chili jest dosyć tolerancyjna wobec chorób i szkodników. Szara pleśń i zgnilizna nie powinny sta¬nowić problemu, pod warunkiem, że wilgotność powietrza nie jest zbyt wysoka.
Kwitnienie Okres kwitnienia wymaga większej ilości światła niż okres owocowania. Kiedy roślina zaczyna kwitnąć już po wypuszczeniu odpowiedniej ilości gałęzi, można usunąć nadliczbowe kwiaty, by zoptymalizować liczbę owoców. Metoda ta jest polecana przy uprawie w domach. Dzięki temu roślina przejdzie do owocowania i wyda większe i zdrowsze owoce, niż gdyby jeszcze była zmuszona do zasilania kwiatów. Uwaga: - roślina nadal będzie rosła, mimo iż przeszła do etapu kwitnienia, jeśli wcześniej nie osiągnęła odpowiedniego wzrostu, - na tym etapie nie można dopuścić do wysuszenia gleby, gdyż może to spowodować opadanie kwiatów.
Owocowanie Małe owoce zaczynają się formować w miejscu korony kwiatu, która więdnie i opada, by ustąpić miejsca papryczkom chili. Normalnym zjawiskiem jest nieliczne opadanie kwiatów wraz z szypułkami. Jeśli jednak proces ten jest nadmierny, może być ku temu kilka powodów: - rośliny mają zbyt mało światła; konieczne jest jego zwiększenie w celu zahamowania opadania, - zbyt duża lub zbyt mała ilość wody - należy to odpowiednio skorygować, - za dużo azotu w glebie - należy zachować umiar przy stosowaniu nawozów. Nadmiar może spowodować przesunięcie owocowania o kilka miesięcy, - zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura; szczególnie uciążliwe są niskie temperatury, w miarę możliwości powinny być podnoszone przy zastosowaniu odpowiednich urządzeń. W momencie kiedy maksymalna liczba owoców dojrzewa na roślinie, przestaje ona kwitnąć lub ma to miejsce w bardzo niewielkim wymiarze. Na wygląd owoców mają wpływ: - nasłonecznienie, - wielkość rośliny (szczególnie korzenie potrzebują dużo przestrzeni), - nawodnienie, - temperatura, - ilość nawozu w glebie.
Zbiory Najlepiej sprawdza się metoda „stopniowych zbiorów”. Oznacza to systematyczne zrywanie owoców, by roślina nieustannie produkowała nowe. Jest to rozwiązanie idealne, gdyż pozwala na posiadanie w zasięgu ręki świeżych papryczki chili o każdej porze. Metoda ta nie ma jednak zastosowania, gdy pragniemy cieszyć się przez krótki okres widokiem krzaka obsianego owocami papryki chili. Stopniowe zrywanie owoców, pozwala jednakże na osiągnięcie maksymalnej liczby owoców z danego krzaka.