Charakterystyka:
Papryka chilli, chilli, papryka ostra – ogólna nazwa, jaką określa się owoce niektórych odmian, kultywarów i mieszańców papryki (Capsicum) o bardzo ostrym smaku.
Papryczki Chilli pochodzą z Peru, gdzie uprawiane są ze względu na swoje walory smakowe - tu piękny czerwony kolor łączy się z pikanterią (za którą odpowiedzialna jest kapsaicyna - składnik powodujący wytwarzanie endorfiny). Znane i cenione papryczki chilli nawet w postaci suszonej są wyjątkowo ostre. Idealne dla zatwardziałych smakoszów kuchennych pikanterii.
Opakowanie:
Chilli zapakowane jest w torebki foliowe, zgrzewane z atestem spożywczym oznaczone etykietą z nazwą, składem i datą ważności. Gwarancja zachowania świeżości na dłużej.
Zastosowanie:
Papryka chilli mielona idealna do potraw kuchni meksykańskiej, hiszpańskiej, węgierskiej oraz indyjskiej. Wysuszona i zmielona papryka dodawana jest do wszelkiego rodzaju gulaszów, zup, warzyw, sosów, sałatek, serów, ostrych potraw, w tym sosów. Paprykę można łączyć z czosnkiem, cebulą, majerankiem lub kminkiem. Ponadto stosuje się ją do potraw z fasoli, dań mięsnych oraz ryb. Intensywnie czerwony kolor papryki, świetne sprawdza się jako barwnik i uatrakcyjnia wygląd potraw.
Działanie:
-
Papryka chili wspomagają odbudowę tkanek. Mają również doskonałe właściwości oczyszczające.
-
Papryki chili są niezrównanym źródłem witaminy A. W suszonej papryce ilość witaminy zwielokrotnia się z powodu wzrostu ilości karotenu w procesie suszenia. Suszone papryki chili zawierają więcej witaminy A niż świeża marchew. To właśnie karoten nadaje papryce chili jej czerwony kolor.
-
Są bogate w witaminy i minerały: tiamina (witamina B1), ryboflawina (witamina B2), niacyna (witamina B3), kwas foliowy (witamina B12), potas, fosfor, żelazo i wapń.
-
Papryki chili są antyoksydantami. Lecz trzeba mieć na uwadze to, że spożywane w nadmiernych ilościach mogą przyczynić się do postania nowotworu okrężnicy.
-
Papryki chili są wysoko cenione przez każdego komu bliskie są zasady zdrowego odżywiania. Nie zawierają tłuszczu, obfitują w błonnik i są niskokaloryczne.
-
Kapsaicyna -odpowiedzialna za ostry, piekący smak papryki chili działa na receptory bólu oraz błonę śluzową, powodując uczucie pieczenia i ostrości w jamie ustnej. Pobudza układ nerwowy, a także mózg do wytwarzania endorfin, hormonów szczęścia, poprawiając nam samopoczucie. Kapsaicyna jest naturalnym antybiotykiem i spowalnia proces namnażania się bakterii w organizmie i produktach spożywczych. To tłumaczy również dlaczego ostre potrawy wolniej ulegają psuciu.
-
Spożywanie papryki chili obniża poziom cholesterolu we krwi.
-
Papryka chili zwiększa przepływ krwi, wzmaga apetyt i przyśpiesza metabolizm. Nie dziwne jest zatem to, że podczas jedzenia papryki chili ludzie pocą się tak jakby przebiegli maraton.