Podczas prezentacji kolumn głośnikowych i wzmacniaczy w pomieszczeniach odsłuchowych naszych klientów spotykaliśmy się wielokrotnie z problemami związanymi z aranżacją akustyczną. Puste ściany, odsłonięte okna, niewielka ilość bądź zupełny brak mebli, surowo urządzone wnętrza – to główne elementy niekorzystnie wpływające na odbiór muzyki w pokoju odsłuchowym. Bardzo długi czas pogłosu czy dudniący bas dominujący w przekazie muzycznym to tylko niewielka cześć problemów. W takich warunkach jest niemal nieosiągalne uzyskanie pełni możliwości posiadanego systemu – zarówno budżetowego jak i złożonego z komponentów najwyższej klasy.
Zamiast wpadać w pułapkę polegającą na marnowaniu czasu i pieniędzy na testy kolejnych kolumn, czy też inwestowanie w drogie okablowanie, dużo lepszy i zauważalny natychmiastowo efekt daje instalacja ustrojów modyfikujących akustykę pomieszczenia.
Poprzez zainstalowanie paneli w rogach pomieszczenia odsłuchowego uzyskujemy poprawę w dziedzinie najniższych częstotliwości, takie jak zmniejszenie dudnień co skutkuje poprawą przejrzystości brzmienia systemu. Instalacja paneli w miejscach pierwszych odbić sygnału (ściany boczne i ściana za kolumnami a w dalszej kolejności ściana za słuchaczem oraz sufit) wpływa korzystnie na poprawę stereofonii oraz lokalizację źródeł pozornych w przekazie muzycznym. Często następuje uspokojenie brzmienia w ostro brzmiących systemach z nadmiernie eksponowaną górą.
Kolejną funkcją paneli tłumiących jest zmniejszenie czasu pogłosu RT60 pomieszczenia odsłuchowego. Optymalna wartość RT60 oscyluje się w granicach 0,4-0,6s. Zbyt duży czas pogłosu powoduje rozmycie sceny dźwiękowej i znaczne upośledzenie stereofonii. Należy przy tym unikać nadmiernego tłumienia pomieszczenia - w naturalnym środowisku do naszych uszu dochodzi jednak cała masa dźwięków odbitych – ich nadmierna eliminacja spowoduje że system będzie brzmiał nienaturalnie „głucho”
Dostępne na rynku panele można podzielić na tłumiące oraz rozpraszające padającą na nie falę akustyczną. To, co wyróżnia nasze rozwiązanie na tle produktów konkurencji to połączenie funkcji absorpcji (skuteczne pochłanianie już od 250Hz) z funkcją dyfuzyjności. Jako materiał absorpcyjny stosujemy kombinację wełny akustycznej o wysokiej gęstości z cienką warstwą pianki akustycznej ukrytą pod estetycznym materiałem obiciowym. Ruchome dyfuzory umożliwiają użytkownikowi regulację stopnia rozproszenia w stosunku do stopnia tłumienia, co daje duże możliwości kreowania ostatecznego efektu końcowego.
Główne cechy i walory użytkowe:
- Wielofunkcyjność - połączenie rozpraszania z tłumieniem.
- Możliwość regulacji stopnia tłumienia
- System mocowania dostosowany do każdego rodzaju podłoża (ściana betonowa / drewniana / płyta GK). Po wstępnym zamocowaniu istnieje możliwość regulacji położenia w płaszczyźnie poziomej w granicach +/- 12cm
W celu idealnego dopasowania panelu do wystroju pomieszczenia istnieje możliwość zmiany kolorystyki ramy, materiału obiciowego oraz dyfuzorów.
Oferowane modele:
Panele PICO-6 o grubości warstwy tłumiącej 6cm – drobna korekta środowiska akustycznego we wstępnie zaaranżowanych pomieszczeniach odsłuchowych w domowych systemach audio-video. Dedykowane do mniejszych pomieszczeń. Wymiary – 56/56/6cm.
Panele GRAND-6 o grubości warstwy tłumiacej 6cm - wariant pośredni między modelem PICO-6 a GRAND-11. Wymiary – 73/124/6cm.
Panele GRAND-11 o grubości warstwy tłumiacej 11cm - zaawansowana korekta środowiska akustycznego w dużych systemach audiowizualnych – „puste” sale o powierzchniach większych niż 20m. Wymiary – 73/124/11cm.