Lampa błyskowa
Lumix LF1 został wyposażony w niewielką lampę błyskową. Jak już wcześniej pisaliśmy nie została ona rozsądnie umieszczona, przez co bardzo łatwo zasłonić ją niechcący środkowym palcem. Lampa w trybie automatycznym działa bardzo dobrze, nie prześwietla pierwszego planu, aparat w trudniejszych warunkach dobiera dłuższy czas ekspozycji, dzięki czemu doświetla także tło. Szkoda, że producent zdecydował się na usunięcie gorącej stopki, w LF1 możemy korzystać tylko z wbudowanego flesza.
Wi-Fi
Aparat Lumix LF1 został wyposażony w bezprzewodową łączność Wi-Fi z funkcją NFC (Near Field Communication), która umożliwia szybkie parowanie z niektórymi urządzeniami. Dzięki aplikacji Panasonic Image App użytkownik może zdalnie zmieniać ustawienia, wyzwalać migawkę, zoomować, przeglądać zdjęcia, przesyłać je z aparatu, a także geotagować za pośrednictwem smartfona lub tabletu.
W praktyce aplikacja działa bardzo dobrze. Bez problemu połączą się bezprzewodowo aparat ze smartfonem. Obraz z Live View wyświetla się w telefonie bez większych opóźnień, wszystko działa jak należy.
Ergonomia
Ergonomię najnowszej propozycji Panasonika oceniamy pozytywnie. Aparat ma wiele funkcji wyciągniętych na wierzch, a dzięki menu podręcznemu użytkownik może praktycznie nie wchodzić do menu głównego. Na pochwałę zasługują także dwie tarcze nastaw, czyli pierścień wokół obiektywu oraz tarcza okalająca nawigator. Dzięki nim możemy Lumiksem LF1 wygodnie pracować nawet w trybie manualnym.
Podsumowanie
Do jakości wykonania nie mamy większych zastrzeżeń. Obudowa została wykonana z dobrej klasy materiałów, podobnie jak elementy sterujące. Ergonomię również oceniamy pozytywnie.
+ niewielkie gabaryty
+ dobra jakość wykonania
+ wyciągnięcie wielu funkcji na korpus
+ menu podręczne Q. Menu
+ programowany przycisk Fn
+ rozmieszczenie elementów sterujących
+ dwie tarcze nastaw
Optyka
Panasonic Lumix LF1 został wyposażony w optykę renomowanej firmy Leica, z którą od dłuższego czasu współpracuje japoński producent. Leica DC Vario-Summicron o zakresie 28-200 milimetrów (7,1-krotny zoom optyczny) może pochwalić się światłem f/2,0 na szerokim kącie. Obiektyw współpracuje z 12-megapikselową matrycą MOS o rozmiarze 1/1,7 cala
Winietowanie
Panasonic Lumix LF1 nie ma problemu z winietowaniem. Producent poradził sobie ze skorygowaniem tej wady i nawet na maksymalnym otworze względnym przysłony jest ona praktycznie niewidoczna, co zasługuje na pochwałę.
Stabilizacja
Panasonic Lumix LF1 został wyposażony w system stabilizacji optycznej. Stabilizacja całkiem dobrze radzi sobie w przypadku filmowania, dzięki czemu możemy nakręcić dobre ujęcia bez korzystania ze statywu. W teście stabilizacji w trybie fotografowania określiliśmy najdłuższy czas jaki jesteśmy w stanie utrzymać z ręki - 1/60 s., a następnie zaczęliśmy wydłużać czas ekspozycji. System stabilizacji optycznej umożliwia wydłużenie czasu o około 3 EV, co jest bardzo dobrym wynikiem dla ogniskowych powyżej 100mm.
Podsumowanie
Testowany aparat wraz z obiektywem Leica DC Vario-Summicron 6-42,8mm ASPH f/2,0-5,9 tworzy bardzo udany zestaw. Producent poradził sobie z oprogramowaniem tego zestawu. Dzięki temu użytkownik otrzymuje uniwersalny zakres ogniskowych z przyzwoitą światłosiłą i o dobrej jakości obrazu.
+ uniwersalny zakres ogniskowych
+ niski poziom rozmycia
+ dobrze skorygowana aberracja chromatyczna
+ niski poziom winietowania
+ niewielka dystorsja
+ stabilizacja optyczna