Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

PAMIĘTNIKI TW HENRYK CIECIERSKI

14-05-2014, 15:51
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 49 zł     
Użytkownik mementomori8
numer aukcji: 4241036103
Miejscowość gdańsk
Zostało sztuk: 50    Wyświetleń: 1   
Koniec: 24-05-2014 15:41:15

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: twarda
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Płatności
...lub przelew na konto: BZWBK S.A. ARKADIUSZ GRYSKA
Wysyłka
Koszty wysyłki dotyczą jednej sztuki, bądź kompletu. Przy zakupie większej ilości przedmiotów, koszt wysyłki jest ustalany indywidualnie. Najczęściej do najdroższej wysyłki danego typu, doliczamy 2zł za każdy dodatkowy przedmiot.
Kontakt
Od poniedziałku do piątku W godzinach 9:00-16:00 Telefon: +48 [zasłonięte] 183 455 E-mail: [zasłonięte]@gmail.com
Opis przedmiotu
PAMIĘTNIKI TW
Autor: HENRYK CIECIERSKIRok wydania: 2014Liczba stron: 858Format: 24.1 x 17.3 cmOprawa: Twarda
Henryk Ciecierski z Bacik (1[zasłonięte]864-19) – ziemianin podlaski, patriota, podróżnik, ochotnik w wojnie polsko-bolszewickiej, pamiętnikarz. „Jest to żywy, dowcipny, utrzymany w tonie jowialnym, budzącym reminiscencje pamiętników Paska, facecyj Węgierskiego i Krasickiego – obraz całej epoki. Obok wspomnień osobistych o dziadku Henryku Rzewuskim i emirze, są tam barwne opisy zjazdów szlacheckich, tradycyjnych obchodów, które dziś już należą do zamierzchłej przeszłości. Film wzruszający z życia polskiego ziemiaństwa w okresie niewoli i w okresie wojny, zwierciadło odbijające rosyjskich i niemieckich okupantów, anegdoty stanowiące nie byle jaki przyczynek do dziejów przedwojennej i powojennej Polski. Ludwika Ciechanowiecka, „ABC”(1933) „Pamiętnikarz urodzony w roku 1864 był wnukiem po kądzieli Henryka Rzewuskiego. Jako stylista w niczym nie ustępuje autorowi Pamiątek Soplicy. […] Czyta się opisy wnętrz, potraw, zwyczajów z podziwem, zdumieniem, zachwytem, a chwilami także ze zgrozą”. Andrzej Dobosz, „Tygodnik Powszechny” (2002) Arcydzieło pamiętnikarskiej opowieści, która zdolna jest ocalić czas miniony, miejsca, rzeczy, zwierzęta i ludzi. Są tu żubry i niedźwiedzie, wilki, a nawet wielbłądzice, są dawne dziady, koniuchy i koniokrady, są portrety Żydów podlaskich, konterfekty księcia Leopolda Bawarskiego, pułkownika Wacława Kostka-Biernackiego, rosyjskich gubernatorów i żandarmów. Jest świat, jaki był – między Powstaniem Styczniowym i zmierzchem marszałka Piłsudskiego. W centrum tego świata – dwór, w którym „zawsze tylko były wyróżniane: suknia kapłańska, dawny polski żołnierz, osobiste na polu narodowo-społecznym poniesione zasługi, kultura i poczciwość”. Stary, wspaniały świat, który wyczarował swoim piórem wnuk Henryka Rzewuskiego. Możemy schronić się w nim, choć na chwilę, traktując te pamiętniki jako prawdziwe „asylum dla dziadostwa, czyli mizerii” – dla naszego czasu. Tak jak Polacy minionego wieku traktowali Pamiątki Soplicy i Pana Tadeusza. Prof. Andrzej Nowak (2013)
Przed zakupem proszę o zapoznanie się ze stroną "o mnie"