Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Pamiętniki Paska Lewicki teka grafiki 1853 reprint

01-03-2015, 8:31
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 79 zł     
Użytkownik Zeta_Ars
numer aukcji: 5128953177
Miejscowość Katowice
Wyświetleń: 9   
Koniec: 01-03-2015 08:31:04
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Tak pisali o nas:

Rzecz o Książkach

Źródło : Tomasz Stańczyk, Rzeczpospolita 02.02.2008

Herbarz najwyżej zatwierdzony

Herbarz

Pomysł wydawania reprintów nigdy nie wydaje się bardziej sensowny, niż gdy chodzi o książkę nie tylko rzadką, lecz jednocześnie wyjątkowo niedostępną dla kieszeni czytelnika.


Taki właśnie jest przypadek wydanego w 1853 roku w Warszawie „Herbarza rodzin szlacheckich Królestwa Polskiego najwyżej zatwierdzonego“. Pod koniec ubiegłego roku na aukcji w Warszawie został sprzedany za 14 tysięcy złotych. Niemal jednocześnie ukazało się jego fotooffsetowe wydanie. Jest on zwany herbarzem Pawliszczewa, od nazwiska wysokiego urzędnika carskiego obarczonego zadaniem wydania takiej publikacji. Poprzedziła je lustracja szlachty Królestwa Polskiego, która musiała udowodnić swoje prawa do herbu.


Kolorowym podobiznom 135 herbów wykonanych, jak podkreślono we wstępie, przez najprzedniejszych petersburskich rytowników towarzyszą – oczywiście w dwóch językach – ich skrupulatne opisy i wykazy 389 rodzin, które je noszą. Najciekawsze są informacje o nadaniach szlachectw i herbów przez carów Aleksandra I i Mikołaja I. Mieszane uczucia budzą te, które zostały otrzymane za „niezłomną wierność i przywiązanie do tronu“. Właśnie z tego powodu został hrabią Aleksander Walewski. Jednak w innych przypadkach chodziło o uhonorowanie pracy dla kraju, czyli Królestwa Polskiego, jak w przypadku Wojciecha Langego, budowniczego kanałów żeglownych, lub sumiennej, długoletniej służby urzędniczej dyrektorów, komisarzy, inspektorów. Jeden z nich, Józef Majewski, otrzymał herb o znamiennej nazwie Dosługa. Bywało, że dzieci były podnoszone do stanu szlacheckiego za pełne poświęcenia czyny swoich rodziców. Taki był przypadek dzieci Jana Danielskiego, komisarza obwodu pułtuskiego, który zmarł „przez gorliwość swoją o dobro ludzkości w czasie panującej w tym powiecie choroby cholery“. Nobilitowany aptekarz, także za zasługi w zwalczaniu cholery, dostał w herbie czarę z wężem, a nauczyciel trzy gęsie pióra. Car nie pomijał neofitów, nadając herb i szlachectwo Wołowskim i Fraenklom.


„Herbarz rodzin szlacheckich Królestwa Polskiego najwyżej zatwierdzony“. Reprint wydania z 1853 r.Wydawnictwo graf_ika, Warszawa 2007

 

 

Prezentujemy Państwu

komplet 18 grafik (reprint wydania z 1853 r.

+ opracowanie Jana Czubka z 1929 r. (wybór tekstu)

 

w kartonowej teczce

 

Jan Chryzostom Pasek - Pamiętniki

Autor ilustracji J.N. Lewicki

 




Jan Nepomucen Lewicki (1795 – 1871)
– polski malarz, grafik, litograf, fotograf
Jako dziecko rodziców niezamożnych, ucząc się w krakowskim Wydziale Sztuk Pięknych u Józefa Brodowskiego, pracował równocześnie w zakładzie litograficznym Piotra Wyszkowskiego. Młoda krakowska litografia była wtedy rzemiosłem reprodukcyjnym, mogła zapewnić utrzymanie a przy okazji była dobrą szkołą plastyki. W roku 1825 Lewicki przeniósł się do Warszawy na naukę u Kretlowa. U niego studiował sztycharstwo, litografię u Mintera. W 1829 roku w Warszawie spotkał Seweryna Oleszczyńskiego, dyrektora Litografii Banku Polskiego. Oleszczyński poznał się na zdolnościach młodego grafika, gdyż zaproponował mu etatowe stanowisko w Litografii Banku za rocznym wynagrodzeniem 300 zł. Tam dostarczał litografii do pisma „Kolumb”, wydawanego przez Michała Dembińskiego. Po wybuchu powstania, jako utalentowany już grafik, porzucił plastykę i zaciągnąwszy się do 8 pułku piechoty liniowej, odbył z nim całą kampanię. Po klęsce poszedł w tułaczkę. Przebywał w Strasburgu, potem w Nancy, a w roku 1840 osiadł na dłużej w Paryżu i tam obrazami olejnymi, a także rycinami na miedzi, stali, drzewie i kamieniu służył jak umiał narodowej sprawie.

Zbiorem, który do dzisiaj zapewnia mu głośne imię w dziejach polskiej grafiki ilustracyjnej są miedziorytowe ryciny w formacie dużego folio do Pamiętników Paska. Pracę tę (po wykonaniu 16 tablic) przerwał na skutek wyjazdu do Portugalii. W mniejszym formacie, w uproszczonej treści i w litografii powtórzono ją w wydaniu książkowym Lachowicza z roku 1861.
Ogromne, miedziorytowe tablice z ilustracjami do Paska zawierają tekst i rysunki wycięte razem w metalu. Rysunków jest na każdej tablicy bardzo wiele. Całość nadaje się do starannego studiowania, nie do oglądania. Patrzeć na nią trzeba nieraz ze szkłem powiększającym. Ale należy uszanować trud dziesięciu lat. Znowu pamiętać musimy, że była to praca emigracyjna. Jowialne opowiadania cynicznego szlachcica stały się dla Lewickiego tchnieniem polskości. Z całym poświęceniem starał się przetłumaczyć tekst siedemnastowieczny na plastykę. I dziś szukając realiów do Paskowych czasów, możemy sięgnąć do tych ciężkich kart Lewickiego.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opis pozycji:
Wydawca: Graf_ika
Data wydania: 2014
Metoda druku: Fotooffset
Oprawa: teka kartonowa, zadruk kolor, folia mat
Rozm. planszy 48x 32 cm

 

Książka:

format: A4

ilość stron: 20

ISBN[zasłonięte]978-83889-84-7

 

 

 

 

GALERIA Zeta_Ars - W Y B R A N E O F E R T Y © 2[zasłonięte]005-20
Net_Studio
?


 


Ważne

Każdy udział w licytacji lub dokonanie zakupu przez Kup teraz jest wiążące.

Prosimy o przemyślane zakupy i o zapoznanie się z regulaminem. Udział w aukcji oznacza bowiem jego pełną akceptację!

Uprzejmie informujemy, że wysyłki są realizowane w momencie zaksięgowania wpłaty na naszym koncie.

 


Sprawdź nasze komentarze

 


Zeta Ars



O nas:



Naczelną naszą dewizą jest odkopać, odkurzyć, odświeżyć i upowszechnić to co niedostępne dla zwykłych ludzi, to co zakopane w magazynach, na półkach bibliotek, antykwariatów i muzeów.
Cymelia... skarby naszej (i nie tylko) kultury i sztuki, architektury, kartografii, literatury...

Zeta Ars zajmuje się sprzedażą reprintów białych kruków, cymeliów, starych map, rycin, grafik itp. Na część wydawnictw znajdujących się w naszej ofercie posiadamy wyłączność sprzedaży. Podejmując decyzję o druku i wprowadzeniu do oferty, staramy się, aby produkt końcowy spełniał kryteria najwyższej jakości przy zachowaniu niewygórowanej ceny. Prowadzimy sprzedaż zarówno detaliczną jak i hurtową.


Dane kontaktowe:

PHU "Zeta"
Al. W.Korfantego 179B
40-153 Katowice
tel.:032 [zasłonięte] 07
faks: 032 [zasłonięte] 15

tel. kom. 607 [zasłonięte] 665
[zasłonięte]@zeta-ars.pl


Numer Rachunku bankowego: 70-[zasłonięte]00076-[zasłonięte]033000[zasłonięte]0638

Nasz komunikator GG:

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa autorskie i wydawnicze oraz pokrewne należą do: Wydawnictwa Grafika, Gopher U.R.P. oraz PHU "Zeta". Użyte nazwy własne należą do ich właścicieli, cytowane fragmenty notatek prasowych, wywiadów etc. podlegają ochronie zgodnie z prawem prasowym i pochodnymi.