Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

PAMIĘTNIKI KARDYNAŁA RETZA TOM 2

24-01-2012, 4:25
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 8.50 zł     
Użytkownik pajarzy
numer aukcji: 2003387414
Miejscowość Rogoźno Wlkp.
Wyświetleń: 9   
Koniec: 16-01-2012 11:37:14
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha


O mnie Moje Aukcje Moje Komentarze
 

TYTUŁ:        
Pamiętniki Kardynała Retza
AUTOR:         Kardynał Retz
WYDAWNICTWO:         PIW Warszawa
ROK WYDANIA:        
1958
ILOŚĆ STRON:         489
OPRAWA:        
Twarda
STAN OGÓLNY:        
Bardzo dobry
INFORMACJE DODATKOWE:       Drobne przetarcia, zabrudzenia i przebarwienia oprawy

Jean-Francois Paul de Gondi, kardynał de Retz (1[zasłonięte]613-16), polityk i pisarz francuski, przedstawił w swych Pamiętnikach wydarzenia, w których brał udział. Przeznaczony w młodości do stanu duchownego, został Retz w 1643 r. koadiutorem Paryża, i pełnił tę funkcję do r. 1652. W roku 1641 uczestniczył w spisku przeciw kardynałowi Richelieu. Podczas Frondy był faktycznym przywódcą rewolty przeciw dworowi (w 1648 organizował 'dzień barykad'). Kilkakrotnie zmieniał orientację polityczną. W 1652 r. został mianowany kardynałem. Po śmierci stryja uwięziony na skutek intryg, zbiegł za granicę, gdzie przebywał kilka lat, Do Francji powrócił po śmierci Mazariniego (1661). Pojednał się z królem, zrezygnował z arcybiskupstwa i osiadł na prowincji. Wyjeżdżał do Rzymu z tajnymi misjami, jednakże nie odzyskał łask króla. Pod koniec życia wycofał się do opactwa Saint-Denis.
Data powstania Pamiętników nie jest dokładnie ustalona, pisał je Retz prawdopodobnie w latach 1[zasłonięte]673-16. Najciekawszą ich część stanowi opis burzliwych czasów Frondy. Niewiele znaleźć można stronic w literaturze francuskiej, które by lepiej oddawały obraz Paryża tamtych lat. Opis wydarzeń uzupełniają portrety wybitnych postaci epoki: Richelieugo, Mazariniego, La Rochefoucaulda i in., oraz niezwykle ciekawe refleksje polityczne. Nie zawsze ścisłe historycznie, lecz wyjątkowe jako dzieło literackie należą Pamiętniki do najwybitniejszych utworów literatury pamiętnikarskiej."