Autor postanowił zmierzyć się z problematyką pozornie już niemal wyeksploatowaną, sięgając po temat, który doczekał się największej liczby różnorakich opracowań. (…) Stanął zatem przed odważnym wyzwaniem, zainspirowany, czego nie ukrywa,
Znamení zrodu – pracą czeskiego badacza Vladimíra Macury, który w latach osiemdziesiątych XX wieku zaproponował nowe spojrzenie na czeskie odrodzenie narodowe: spojrzenie semiotyczne, traktujące tę epokę jako pewien typ kultury. Doktor Majerek, idąc tropem Macury – ale nie tylko, bowiem opowiada się za wykorzystaniem innych jeszcze propozycji (przede wszystkim koncepcji Łotmana i częściowo Lyotarda) – podjął się sprawdzenia, czy kultura słowacka poddaje się podobnej typizacji jak czeska kultura odrodzeniowa. W efekcie powstała praca, która interesująco wpisuje nierzadko znane i komentowane już fakty w nową strukturę.
Z recenzji wydawniczej prof. dr hab. Joanny Goszczyńskiej
Dr Rafał Majerek, adiunkt w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi badania z zakresu historii literatury i kultury słowackiej, skoncentrowane przede wszystkim wokół zagadnień słowackiej tożsamości narodowej – rozpatrywanej w perspektywie historycznej i współczesnej – oraz problemów rozwoju prozy słowackiej po roku 1989. Publikował w polskich i słowackich pismach naukowych oraz w tomach zbiorowych, brał udział w krajowych i międzynarodowych konferencjach.