Jakie warunki powinny spełniać rynny, żeby funkcjonowały bezbłędnie?
Podstawowy wniosek - powinny być ciągłe, bez poprzecznych połączeń. To właśnie połączenia są słabą stroną zarówno systemów tradycyjnych metalowych rynien z lutowanymi połączeniami, jak i tych niezniszczalnych plastikowych, z połączeniami na klej czy uszczelki. Powinien to być jeden nieprzerwany odcinek rynny dla całej krawędzi dachu. Jeśli taka rynna byłaby odporna na korozję, elastyczna (celem łatwiejszego uzyskania spadku dla odpływu wody) i nie odkształcała się pod wpływem zmian termicznych, to byłaby zbliżona do ideału wymarzonego przez każdego inwestora czy właściciela domu. Pragnieniem zaś blacharzy jest, by montaż odwodnienia mógł przebiegać szybko, był łatwy i dawał rozwiązania niezawodne w okresie gwarancji. Wszystkie te warunki spełnia system rynien ciągłych stworzony w latach sześćdziesiątych w USA, stosowany w całej północnej Ameryce, a od 20 lat tryumfalnie wkraczający do Skandynawii - ojczyzny rynien z PCV.
Jak to jest zrobione?
Podstawą systemu są maszyny formujące elementy blacharskie bezpośrednio na placu budowy. Maszyna tworzy profile rynnowe z taśmy blachy przechodzącej przez system rolek kształtujących. Profil jest uformowany w sposób zapewniający niezbędną sztywność i stabilność. Najczęściej stosowana jest rynna 127 dla mniejszych obiektów (budynki mieszkalne) lub 152 dla bardzo dużych obiektów (handlowych, przemysłowych, sakralnych itp.).
Rynny o przekroju 152 mm dostęne są na innych naszych aukcjach !!!
|
Rynny aluminiowe i akcesoria
System ma pełny asortyment akcesoriów wyprodukowanych fabrycznie, zapewnia precyzję i łatwość montażu, do którego potrzeba niewielu specjalistycznych narzędzi. Łączenie elementów i akcesoriów odbywa się na ziemi pod budynkiem, następnie dokonuje się podwieszenia gotowej rynny, zamocowania kolanek i rur spustowych. Montaż na okapnicy, w pasie podrynnowym dla średniego domu trwa 5-6 godzin. Rynny ciągłe montuje się na dwa sposoby:
- na deskach okapowych (zwykle pokrytych obróbką pasa podrynnowego)
- jako wiszące na hakach podwieszanych, niewidocznych z dołu;
Sztywność profilu i gęstość haków gwarantują trzydziestoletni okres eksploatacji.
Rynny - produkcja
Rynny, rury spustowe oraz niezbędne akcesoria produkowane są z taśm aluminiowych lub stalowych lakierowanych w wymiarze 125mmx95mm. Rynny produkowane są na żądaną długość. Rury spustowe produkowane są w standardowych długościach, w odcinkach 3 metrowych w wymiarze 50mmx75mm. Kolanka gięte są w dwóch płaszczyznach: frontalnej i bocznej. Wieszaki rynny wykonane są z takiego samego materiału jak rynny - z aluminium lub stali.
|