Pakiet Jean-Pierre Melville


Pakiet Jean-Pierre Melville


Dystrybutor: Kino Świat
Tytuł oryginału: Ryzykant; Ksiądz Leon Morin; Szpicel; Armia cieni; W kręgu zła; Glina
Rok produkcji: 1955, 1961, 1963, 1969, 1970, 1972
Data premiery: 2[zasłonięte]009-12
Format: DVD
Ilość płyt: 6
Polska wersja językowa: polskie napisy
Reżyseria: Jean-Pierre Melville
Scenariusz: RYZYKANT - Jean-Pierre Melville, Auguste Le Breton KSIĄDZ LEON MORIN - Jean-Pierre Melville SZPICEL - Jean-Pierre Melville ARMIA CIENI - Jean-Pierre Melville W KRĘGU ZŁA - Jean-Pierre Melville GLINIARZ - Jean-Pierre Melville
Muzyka: RYZYKANT - Eddie Barclay KSIĄDZ LEON MORIN - Martial Solal SZPICEL - Paul Misraki ARMIA CIENI - Eric Demarsan W KRĘGU ZŁA - Eric Demarsan GLINIARZ - Michel Colombier
Obsada: RYZYKANT - Isabelle Corey, Daniel Cauchy, Roger Duchesne, Andre Garet, Gerard Buhr, Guy Decomble, KSIĄDZ LEON MORIN - Jean-Paul Belmondo, Emmanuelle Riva, Irene Tunc, Nicole Mirel, Gisele Grimm, Marco Behar, SZPICEL - Jean-Paul Belmondo, Serge Reggiani, Jean Desailly, Rene Lef?vre, Marcel Cuvelier, Philippe March, ARMIA CIENI - Lino Ventura, Paul Meurisse, Jean-Pierre Cassel, Simone Signoret, Claude Mann, Paul Crauchet, W KRĘGU ZŁA - Alain Delon, Andre Bourvil, Gian Maria Volonte, Yves Montand, Paul Crauchet, Paul Amiot, GLINIARZ - Alain Delon, Richard Crenna, Catherine Deneuve, Richardo Cucciolla, Michael Conrad, Paul Crauchet
Czas trwania filmu: 698
Dźwięk (format): Dolby Digital 2.0 francuski
Napisy: polskie
Region: 2

Pakiet Jean-Pierre Melville - opis

"Gdyby istniał bóg kina - powiedział kiedyś John Woo, twórca Bez twarzy i Mission Impossible 2 - to byłby nim Jean-Pierre Melville". Fascynacji Mellvilem nie kryją także inni wielcy twórcy. Wśród nich są Quentin Tarantino, Jim Jarmusch, Michael Mann, Martin Scorsese, a także Władysław Pasikowski, który w jednym z wywiadów tak przedstawił korzenie swego kina: "Z moich mistrzów mógłbym wymienić Jean-Pierre'a Melville'a."

Melville został filmowcem po zakończeniu II wojny światowej. Fascynowało go amerykańskie kino lat 30. i 40. Był rozkochany w amerykańskiej kulturze, którą przenosił do swoich filmów umiejscowionych na francuskich ulicach. Jego styl i sposób pracy inspirował młodych, którzy wkrótce okrzyknęli go ojcem chrzestnym francuskiej Nowej Fali. W ciągu dekady osiągnął status mistrza, niekwestionowanego autorytetu w dziedzinie mrocznego kina akcji. Uznawany jest za ojca francuskiego kina gangsterskiego.
Kolekcja przestawia sześć spośród 14 filmów jakie stworzył za życia. Począwszy od wczesnego, słodko-gorzkiego arcydzieła Ryzykant, aż po jego ostatni film Glina będący prawdziwym epitafium jednej z najwspanialszych filmowych karier ubiegłego wieku.

RYZYKANT (Bob le flambeur)
Film sensacyjny, który rozpoczął w kinie nurt opowieści o wielkich skokach. Nałogowy hazardzista Bob (Roger Duchesne) traci wszystko w kasynie Deauville. Dowiaduje się jednak, że w skarbcu kasyna przechowuje się ogromną kwotę, przeznaczoną na nagrody w dorocznym Grand Prix.

KSIĄDZ LEON MORIN (Leon Morin, pretre )
Szokujący, ale - jak twierdzi Jean-Pierre Melville - przejmująco prawdziwy obraz życia we Francji pod okupacją, wysnuty z autobiograficznej powieści Beatrix Beck. Podczas wojny do kościoła gdzieś na prowincji przychodzi młoda kobieta, wdowa po działaczu komunistycznym (Emmanuelle Riva). Sama przekonana o słuszności przekonań zmarłego męża, podejmuje w konfesjonale ideowy dyskurs z kapłanem. Ale księdzem okazuje się młody, przystojny i mądry Leon Morin (Jean-Paul Belmondo).

SZPICEL (Le Doulos)
Zwolniony z więzienia Maurice Faugel (Serge Reggiani) odwiedza dawnego wspólnika w nadziei na powrót do przestępczego procederu. Kiedy orientuje się, że spotkanie może być pułapką, zabija zdrajcę z broni, którą zostawił mu na przechowanie. Teraz może spokojnie zabrać się do planowania wielkiego skoku. Ale to, co się źle rozpoczęło, nie może dobrze się skończyć. Zwłaszcza że wybrało się wspólnika (Jean-Paul Belmondo), który okazuje się zawodowym szpiclem, w dodatku blisko zaprzyjaźnionym z gliniarzem.

ARMIA CIENI (L'Armee des ombres)
Nieoczekiwana w kinie francuskim próba refleksji na temat społeczeństwa wobec hitlerowskiej okupacji, wysnuta z powieści napisanej jeszcze w latach II wojny światowej. Pozornie to historia bojowników Ruchu Oporu, którzy oddali życie za wolność Francji, w rzeczywistości jednak pytanie o stosunek innych do okupacji i do walczącej w ich imieniu tytułowej "armii cieni", o utracony honor Francji.

W KRĘGU ZŁA (Le cercle rouge)
Kiedy skuty Vogel (Gian Maria Volonte) ucieka z pędzącego pociągu komisarzowi Mattei (Bourvil), Corey (Alain Delon) wychodzi przedterminowo z marsylskiego więzienia. Jeden ze strażników zdradził mu tajemnicę nowych zabezpieczeń renomowanego paryskiego salonu jubilerskiego. Jadący do Paryża Corey ukrywa w bagażniku swego samochodu napotkanego Vogla, co pozwala mu ominąć obławę Mattei. Dobierając na trzeciego Jansena (Yves Montand) dokonują brawurowego napadu na jubilera. "Arcydzieło, które do dziś wyznacza kierunki rozwoju gatunku" - twierdzi amerykański krytyk.

GLINIARZ (Un Flic)
Eduard Coleman (Alain Delon) jest cynicznym gliną z pogardą dla prawa, którego ma bronić. Simon (Richard Crenna), właściciel nocnego klubu i włamywacz, przygotowuje się do skoku życia. Łączy ich nie tylko przyjaźń, ale i kobieta - Cathy (Catherine Deneuve). Nie kocha żadnego, co nie przeszkadza jej utrzymywać romansu z obydwoma jednocześnie. Coleman dostaje cynk o planowanym napadzie. Rozpoczyna brutalne śledztwo.

WSPÓŁPRACUJEMY Z: