Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Pabich NIEZAPOMNIANE KARTY 6 Pułk Artylerii Lekki

08-05-2014, 20:07
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 9.90 zł     
Użytkownik margarytkaart
numer aukcji: 4195216263
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 7   
Koniec: 08-05-2014 19:52:42

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Jan Pabich
NIEZAPOMNIANE KARTY
Z dziejów 6 Pułku Artylerii Lekkiej
Wydawnictwo:
Literackie 1982, wydanie I
ilość stron numerowanych:
456
Oprawa:
miękka, kartonowa, obwoluta (lekko zagięta, poprzycierana i naddarta na krawędziach, ubytek dolnego rogu tylnej strony ok. 4 cm), format 12, 5 x 19, 5 cm
inne informacje:
na końcu książki 93 fotografie czarno-białe na papierze pólkredowym
Stan:
dobry plus, lekko zagięte i pożółkłe krawędzie okładki, pożółkły papier
Opis/Spis treści:
Przez dwadzieścia lat, od roku 1919 do 1939, a więc przez cały okres swego istnienia, 6 Pułk Artylerii Lekkiej związany był z Krakowem. Starsze pokolenie mieszkańców tego miasta pamięta żołnierzy z ciemnozielonym otokiem na czapce, którzy zresztą, skoszarowani na ówczesnym obrzeżu miasta, rzadko dawali się widzieć w centrum. Podziwiać jednak można było ich samych oraz ich działa i haubice podczas okolicznościowych defilad i przeglądów na Błoniach, w dniu święta pułkowego czy też w chwili powrotu z letniego poligonu.

Tego to pułku dzieje kreśli jeden z byłych jego oficerów, Jan Pabich, opierając się na wspomnieniach własnych oraz swoich kolegów pułkowych, a w niewielkim tylko stopniu korzystając ze źródeł pisanych. Dzięki temu historia pułku, przedstawiona przez pryzmat przeżyć poszczególnych oficerów, podoficerów czy kanonierów, staje się bliższa czytelnikowi, nabiera barw życia. Odnosi się to zwłaszcza do szczegółowo przedstawionego okresu kampanii wrześniowej: w tej części książki śledzić możemy losy każdej baterii dzień po dniu i niemal godzina po godzinie, od momentu wyruszenia z koszar, przez pierwsze walki na Śląsku i potem długi szlak odwrotu aż do kapitulacji w dniu 20 września pod Cieszanowem.

Książkę zamyka kilka wykazów, takich jak obsada personalna pułku, lista poległych i rannych, zestawienie wyróżnionych odznaczeniami bojowymi. Kilkanaście szkiców sytuacyjnych oraz bogaty zestaw zdjęć uzupełniają tę jedyną w swoim rodzaju obszerną monografię, jakiej nie doczekał się dotąd w Polsce chyba żaden z pułków naszej przedwojennej armii.
margarytkaArt