Prosimy zwracać uwagę na terminy realizacji transakcji na dole strony
Kupując akceptujesz nasz regulamin na stronie "o mnie".
Płatności "zwykły przelew" są szybciej księgowane niż payu
LISTY NIEPOLECONE NIE PODLEGAJĄ REKLAMACJI I SĄ WYSYŁANE NA ODPOWIEDZIALNOŚĆ KUPUJĄCEGO
|
Autor: Praca zbiorowa Wydawca: PWN Rok wydania: 2008 Okładka: Twarda Wymiary: 16,5x24 cm Ilość stron: 580 ISBN:[zasłonięte]978-83-15526-1 Cena detaliczna: 49,90
|
Opis:Państwo zakonu krzyżackiego w Prusach
Szeroko zakrojona panorama dziejów zakonu w Prusach od sprowadzenia Krzyżaków do 1525 roku.
W książce omówiono kolejne etapy wzrostu terytorialnego państwa zakonnego, kształtowanie się struktury organizacyjnej i sposób sprawowania władzy. Ważne miejsce zajmuje proces urbanizacji i osadnictwa wiejskiego na podbijanych ziemiach, a także nowoczesne ujęcie dziejów kościelnych przedstawiające opis struktur organizacyjnych kościoła oraz życie wspólnoty wiernych. Opisane konflikty militarne z Polską i Litwą, a także stosunki z Inflantami, Szwecją i Danią pozwalają lepiej zrozumieć, w jaki sposób państwo krzyżackie stało się potęgą polityczną i militarną w ówczesnej Europie.
Autorzy uwzględnili nie tylko najnowsze wyniki badań, ale także zaprezentowali własne, oryginalne przemyślenia.
Zespół autorski tworzą wybitni specjaliści należący do czołówki polskich i międzynarodowych badaczy dziejów Zakonu Krzyżackiego: Marian Biskup, Roman Czaja, Długokęcki, Marian Dygo, Sławomir Jóźwiak, Andrzej Radzymiński i Janusz Tandecki.
Opinia o książce:
To nowe opracowanie nawiązując do tradycji badań, wykorzystuje jednak w pełni wyniki analitycznych badań źródłowych oraz doświadczenia międzynarodowej współpracy naukowej, [...]. Zaowocowało to publikacją dojrzałą i nowatorską zarazem, zrywającą w wielu momentach z dawnymi ujęciami historiograficznymi i popularnymi obrazami zakonu krzyżackiego i jego państwa w Prusach. To ważny krok w kierunku zmiany stronniczych, pełnych uprzedzeń, przy tym diametralnie odmiennych ocen działań Krzyżaków, mimo postępu badań ciągle obecnych w publikacjach polskich i niemieckich.
|
|