POLSKA SZABLA MARYNARKI WOJENNEJ WZ 1976
Prezentowany model jest wierną repliką oryginału (waga i wymiary jak w oryginale).
Producent: Płatnerze Hiszpańscy
długość 99 cm
waga: 1,5kg
Model ten wykonany jest z wysokowęglowej stali toledańskiej. Szabla nie jest naostrzona ani przystosowana do ostrzenia.
Na jednej stronie ostrza wygrawerowany jest napis HONOR I OJCZYZNA
Druga strona ostrza jest gładka ( przystosowana do grawerowania)
Pochwa jest wykonana z drewna i skóry naturalnej ( ze zdobieniami mosiężnymi ).
Rękojeść wykonana jest z drewna i skóry naturalnej z elementami mosiężnymi
W zestawie żabki do pasa
Cena nie dotyczy prezentowanego na zdjęciach stojaka.
\"W 1975 r. na wniosek wicedyrektora Muzeum Wojska Polskiego, Aleksandra Czerwińskiego powołano komisję złożoną z historyków, bronioznawców i wojskowych, mającą za zadanie opracowanie nowego wzoru szabli paradnej. W pracach brali czynny udział miłośnicy i znawcy polskiej broni, jak Wojciech Zabłocki czy Ryszard Kuś. W efekcie powstał projekt nawiązujący formą do XVII-wiecznych szabel husarskich i przedwojennej szabli wz. 1934. Szabla została przyjęta jako broń paradna Wojska Polskiego
Próbne egzemplarze zostały wykonane w warsztatach Muzeum Wojska Polskiego, gdzie też obecnie się znajdują. Produkcji szabel podjęła się ponownie łódzka Wifama. Nowa szabla została wprowadzona na wyposażenie LWP 16 października 1981 r. Równocześnie do użytku weszła szabla oficerska Marynarki Wojennej, o prostej głowni i jelcu ozdobionym emblematem marynarki wojennej. Aktualnie w użyciu są szable wz. 76/08 WP i wz. 76/08 MW, odpowiednio w Wojsku Polskim i Marynarce Wojennej.
Każda szabla produkowana przez firmę Z.M. Wifama (obecnie P.I.W. Wifama-Prexer Sp. z o.o.) jest sygnowana oraz numerowana na klindze (pod jelcem), jak również na ostrodze pochwy.
W 1990 r. z Wifamy wyszła nowa seria głowni, z wypukło trawionym rysunkiem orła w koronie. W 2008 r. w szabli wz. 76WP i pałaszu wz. 76MW wprowadzono istotne zmiany kształtu i zdobień.1\"
1-Szabla [online]. Wikipedia : wolna encyklopedia, 2[zasłonięte]013-02 23:41Z
[dostęp: 2[zasłonięte]013-02 19:04Z]. Dostępny w Internecie:
//pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Szabla&oldid=34[zasłonięte]775