Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

PAŁASZ GENERALSKI BRYTYJSKI WZ 1822 MILITARIA

18-01-2012, 21:33
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 359 zł     
Użytkownik Globalarts_
numer aukcji: 2044306437
Miejscowość Zaniemyśl
Wyświetleń: 18   
Koniec: 18-01-2012 21:33:13
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

PAŁASZ GENERALSKI BRYTYJSKI WZ 1822

WYOBRAŹ SOBIE JAK TA PIĘKNA REPLIKA UDEKORUJE TWOJE WNĘTRZE.


WYOBRAŹ SOBIE JAKĄ RADOŚĆ MOŻESZ SPRAWIĆ TAKIM PREZENTEM OBDAROWANEJ OSOBIE.


UWAGA - PRODUKT JEST WYKONYWANY NA SPECJALNE ZAMÓWIENIE W HISZPAŃSKIM ZAKŁADZIE PŁATNERSKIM (TEN WYJĄTKOWY PRODUKT JEST WYTWORZONY CAŁKOWICIE RĘCZNIE Z WYSOKOWĘGLOWEJ STALI TOLEDAŃSKIEJ, KTÓRA CENIONA JEST ZA BARDZO DOBRĄ JAKOŚĆ).


 


Prezentowany model jest wierną repliką ściśle nawiązującą do oryginału. Szabla nie jest naostrzona ani przystosowany do ostrzenia (nie nadaje się do fechtunku). Ostrze (głownia) wykonane jest ze stali toledańskiej polerowanej. Polerowanie jest wykonywane do uzyskania jednolitej, matowej, gładkiej struktury. Zalecamy aby co jakiś czas głownia i pochwa były konserwowane bardzo cienką warstwą oliwki lub innego natłuszczającego środka (pomoże to w utrzymaniu wysokiej jakości produktu).


 


Producent: HISZPAŃSKI ZAKŁAD PŁATNERSKI


 (ISD136)


Materiał:


głownia: wysokowęglowa stal toledańska, skóra, mosiądz,


pochwa: stal polerowana


DŁUGOŚĆ: 115cm



WAGA: 2 kg


„Pałasz - broń biała, przeznaczona do cięć i do sztychów, z prostą, długą i szeroką jedno lub obosieczną głownią. Pałasze posiadały najczęściej rękojeści w stylu szablowym, niektóre jednak posiadały rękojeści rapierowe.


Pałasz wywodzi się z krajów Bliskiego Wschodu. W Polsce pałasze używane były w XVI - XVIII przez husarię, obok szabli, a zamiast koncerza, oraz na początku XIX wieku przez kirasjerów Księstwa Warszawskiego.


Pałasz husarski charakteryzował się metrową, jednosieczną głownią oraz rękojeścią posiadającą esowaty jelec, zastąpioną później rękojeścią identyczną jak w szabli husarskiej. Terminem pałasz husarski określa się często szablę husarską, co może być mylące. W starych inwentarzach nazwą pałasz często określano każdą długą broń sieczną. Szczególnym typem pałasza jest pałasz koszowy o obosiecznej głowni i rękojeści z furdymentem. Pałasze tego typu od XVII wieku po dziś dzień (reprezentacyjnie) są narodową bronią Szkotów. Współcześnie jedynym używanym pałaszem w Polsce jest szabla oficerska Marynarki Wojennej wzór 1976 (tradycyjnie nazywany szablą jednak konstrukcyjnie jest to pałasz, gdyż posiada prostą głownię).


W języku staropolskim pod pojęciem pałasz rozumiano również szable i tasaki używane przez wojsko.


 


Pałasz jest przywoływany w jednej ze zwrotek Hymnu Polskiego (współcześnie nie śpiewanej):


"Niemiec, Moskal nie osiędzie,


gdy jąwszy pałasza,


 


hasłem wszystkich zgoda będzie


 


i ojczyzna nasza.1"


 


1-Pałasz [online]. Wikipedia : wolna encyklopedia, 2[zasłonięte]011-05 12:49Z [dostęp: 2[zasłonięte]011-12 10:45Z]. Dostępny w Internecie: //pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Pa%C5%82asz&oldid=26[zasłonięte]879

/