Architektura w średniowiecznej literaturze ZAMKI Graal
Polskie Towarzystwo Heraldyczne
Jacek Kowalski
Rymowane zamki
Tematy architektoniczne w literaturze starofrancuskiej drugiej połowy XII wieku
WYDAWNCTWO — DiG Warszawa 2001
Rymowane zamki to książka o fantastycznych opisach architektury w pieśniach i powieściach starofrancuskich XII w. Wśród analizowanych tu tworów poetyckiej wyobraźni znalazły się zarówno monumentalne palace monarsze, jak i niezwykłe grobowce antycznych bohaterów, wieże uwięzionych księżniczek i fortece arturiańskich rycerzy, w tym zamek św. Graala. Te rodzaje budowli odpowiadają wielkim tematom średniowiecznej poezji, analizowanym przez autora, który zestawia źródła i konteksty literackie z inspiracjami płynącymi ze świata rzeczywistej sztuki i architektury. Usiłuje też odczytać zakodowane w opisach znaczenia, zastanawiając się, czy wyniki tych badań mogą być przydatne w interpretacji rzeczywistych budowli,
SPIS TREŚCI
VISIBILIA ETINVISIBILIA CZYLI POMIĘDZY WYOBRAŹNIĄ A RZECZYWISTOŚCIĄ 15
PRZEDPOLE 17
SŁOWA 37
SŁOWA I OBRAZY 53
PAŁAC I ŚWIĄTYNIA 71
PELERINAGE DE CHARLEMAGNE 73
PODRÓŻ KAROLA WIELKIEGO 74 WIZYTA W JEROZOLIMIE (75); WIZYTA W KONSTATYNOPOLU (76) INSPIRACJE, KONTEKSTY, SENEFIANCE 78 Formuły Epickie I Architektura (78); ... Mult Fu Let, ... Out Fer Le Vis (81); Jerozolima I Konstantynopol (83); Wirujący Pałac (85); Trzy Władze (86); Chrysotriclinium (86); Filar W Pałacu (89)
TRZY BUDOWLE KRÓLA JANA 99
PRZETWORZENIA I PRZEMIANY BUDOWLI KRÓLA JANA 121
KAMIEŃ I CIOSY (123); BRAMA I OKNO (124); FILAR I FILARY (125); MIAS T I LUSTRO (126); STOPNIE I PIĘTRA (127); FILAR I KOLUMNA (127);
LICZBY I PROPORCJE (130); PODPORY I KAPITELE (132)
KONKLUZJA 137
STAROŻYTNE GROBOWCE W ROMANS ANTIQUES 139
GROBOWIEC PALLASA 141
GROBOWIEC KAMILLI 157
TRZY GROBOWCE BENEDYKTA Z SAINTE—MAURE 193
RESPONDEO DICENDUM ALEKSANDRA Z PARYŻA 215
WIEŻA W OGRODZIE 231
WIEŻA DZIEWIC 233
WIEŻA JANA W CLIGSIE KRYSTIANA Z TROYES 259
INSPIRACJE, KONTEKSTY, SENEFIANCE 263 ARCHITEKTURA A LITERATURA (263) SENEFIANCE: LABIRYNT DEDALA 265
TRZY ZAMKI OPOWIEŚCI O GRAALU 271
ZAMEK GORNEMANTA Z GOORTU 273
ZAMEK GRAALA 285
ZAMEK CUDÓW 295
ZAKOŃCZENIE 325
BIBLIOGRAFIA 342
BIBLIOGRAFIE (342); SŁOWNIKI (342); TEKSTY ŹRÓDŁOWE (343); LITERA TUR Z ZAKRESU HISTORII SZTUKI I ARCHITEKTURY (348); STUDIA Z HIS TORI KULTURY I LITERATURY (353); STUDIA Z ZAKRESU HISTORII LITE RATUR STAROFRANCUSKIEJ (355)
SPIS ILUSTRACJI 364
Praca ta jest pod wieloma względami niezwykla, Po pierwsze,, dotyczy sztuki powszechnej, francuskiej, co zwłaszcza w zakresie architektury stanowi u nas ewenement. Po drugie, dotyczy w jednakowej mierze materii literackiej i artystycznej. Mówiąc słowami Le Goffa „przekracza bariery, sztywno oddzielające od siebie poszczególne dziedziny historii” i wymyka się jego potępieniu zjawiska wąskich specjalizacji dziedzin uniwersyteckich. Po trzecie wreszcie, nie można nie powiedzieć, że jest dziełem naukowca i artysty w jednej osobie, by użyć znanej frazy motyla i entomologa zarazem. Jacek Kowalski jest „także” poetą i tłumaczem, i to właśnie tej literatury, której poświęcił swój wielki wysiłek naukowy (...) Mamy integralne, pozbawione szwów studium z dziejów kultury średniowiecznej, stanowiące oceniam bez wahania powazne osiągnięcie naukowe.
Z recenzji prof. Andrzeja Grzybkowskiego
Jacek Kowalski pracuje jako adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się badaniem pogranicza literatury i sztuki średniowiecznej Francji. jest także poetą i tłumaczem literatury starofrancuskiej oraz twórcą i wykonawcą własnych piosenek i przekładów.