- mimo intensywnej eksploatacji trawiasta nawierzchnia zachowuje walory dekoracyjne i użytkowe
- naturalne przenikanie wód deszczowych do gruntu – znacznie lepsze niż przez powierzchnie brukowe
Kratka trawnikowa EKOFIX posiada konstrukcję „plastra miodu”. Mimo stosunkowo lekkiej konstrukcji, pozwala na przenoszenie dużych powierzchniowych nacisków jednostkowych do ok. 1.4 Mpa.
Kratka trawnikowa EKOFIX wykonana jest metodą wtryskową z polietylenu HDPE, uzyskiwanego w procesie recyklingu odpadów tworzyw sztucznych. W tym samym systemie może być ponownie przetwarzana.
Kratka posiada opatentowany system zaczepów ułatwiających wzajemne zakleszczanie, istotne przy transporcie oraz żebra poprzeczne zapewniające pełną sztywność i stabilność. Pod żebrami znajdują się zabezpieczenia przed przesuwaniem, wzmocnienia i podpory dolne.
Kratka trawnikowa EKOFIX posiada atest higieniczny wydany przez Państwowy Zakład Higieny w Warszawie oraz aprobatę techniczną Instytutu Badawczego Dróg i Mostów.
Montaż
Na powierzchni, na której zostanie ułożona kratka EKOFIX, należy zrobić wykop o głębokości uzależnionej od planowanego przeznaczenia (np. parking lub droga dojazdowa). Dno wykopu należy wyrównać i ubić, a następnie wypełnić 15-60 cm warstwą nośną w postaci tłucznia kamiennego lub kruszywa łamanego. Żwir należy wyrównać i zagęścić ubijając. Właściwe wyrównanie i ubicie każdej z warstw podłoża zapobiegnie uszkodzeniom kratki pod ciężarem samochodów. Następnie układa się krawężniki, których górna krawędź powinna znajdować się na poziomie gruntu. Ostatnim etapem przed ułożeniem kratki jest zasypanie całej powierzchni 8-10 cm podłożem z torfu i ziemi ogrodniczej, które pozwoli na właściwe ukorzenienie trawy. Tę warstwę należy również wyrównać i zagęścić. Jeśli przygotowujemy nawierzchnię, nie planując wysiewu trawy, pomijamy ww. warstwę. Na tak przygotowanym terenie można przystąpić do montażu kratki. Pojedyncze panele należy łączyć ze sobą na zaczepy wg powyższego szkicu. Żebra poprzeczne zapewniają stabilność i sztywność konstrukcji. Prosty system montowania kratki umożliwia jednocześnie jej szybki demontaż.
Trawnik
Komory ułożonej kratki zasypuje się ziemią ogrodową na taką wysokość, aby po okresie kiedy ziemia ulegnie samoistnej konsolidacji, wspomaganej równomiernym zraszaniem, znajdowała się 5 mm poniżej górnej krawędzi kratki.
Zasianie trawy należy przeprowadzić w ilościach zgodnych z instrukcją producenta nasion. Przy lekkiej glebie wypełniającej kratkę, nasiona można wcześniej wymieszać z glebą i wypełnić nią komory.
W okresie intensywnego wzrostu trawy, glebę należy utrzymywać w stanie wilgotności i jednocześnie unikać długotrwałego parkowania pojazdów. Po całkowitym zarośnięciu kratek trawą, powstałą powierzchnię należy traktować jak zwykły trawnik. Wszystkie prace pielęgnacyjne - nawożenie, podlewanie i koszenie - powinny być wykonywane jak przy intensywnie eksploatowanych trawnikach.