Przebywając w 1937 roku w celi śmierci frankistowskiego więzienia, Arthur Koestler przyrzekł sobie, że jeśli wyjdzie na wolność, napisze autobiografię, w której nie zatai niczego.
Wyszedł na wolność i dotrzymał słowa. Koestler, autor słynnej Ciemności w południe, opublikował cztery książki autobiograficzne: Arrow in the Blue, Invisible Writing, Dialogue with Death i Scum of the Earth. Polskie wydanie składa się z najciekawszych fragmentów tych książek. Autor opisuje swoje niezwykle barwne życie na tle burzliwych lat 1[zasłonięte]905-19 i tworzy fascynujący obraz epoki - epoki zbrodniczych ideologii, rewolucji, wojen światowych i przewrotów w nauce.
Arthur Koestler urodził się w 1905 roku w Budapeszcie w węgiersko-żydowskiej rodzinie kupieckiej. Będąc wziętym dziennikarzem prasy niemieckiej, na początku lat trzydziestych zrezygnował z kariery i wstąpił do Komunistycznej Partii Niemiec. Zerwał z nią ostatecznie po podpisaniu paktu Ribbentrop-Mołotow i stał się bezkompromisowym krytykiem komunizmu. W 1940 roku opublikował powieść rozrachunkową Ciemność w południe, która przyniosła mu światowy rozgłos. Jest autorem wielu powieści (m.in. Gladiatorów o powstaniu Spartakusa), wspomnień i zbiorów esejów. Po wojnie zajmował się głównie popularyzacją nauki i parapsychologią. W 1983 roku, nieuleczalnie chory, popełnił samobójstwo.