PŁOCK. MONOGRAFJA HISTORYCZNA
napisana podczas wojny wszechświatowej, poprawiona i uzupełniona w roku 1930
Płock [b. r. w.] 1930?
Nakładem i drukiem firmy „B–cia DETRYCHOWIE”
wyd. II, ss. 716
il. cz.–b, format 20 x 27 cm
oprawa twarda (raczej do wymiany, chyba oryginalna lub stara introligatorska, brak grzbietu, ale kartki nie wypadają, blok zwarty)
stan dobry (brak oryginalnych stron 15 i 16, ale wklejona odbitka kserograficzna. Kartki w stanie bardzo dobrym, niepoplamione, nieporysowane, ilustracje bardzo dobrej jakości, wyraźne i szczegółowe)
Antoni Julian Nowowiejski (1858–1941) — polski duchowny katolicki, historyk, biskup płocki, błogosławiony Kościoła katolickiego. Studiował w Płocku i Petersburgu, w 1881 roku przyjął święcenia kapłańskie. Był profesorem i rektorem Seminarium Duchownego w Płocku, otrzymał godność kanonika płockiego, pełnił funkcję wikariusza generalnego diecezji. W 1908 roku powołany na biskupa płockiego, 6 grudnia t.r. otrzymał sakrę biskupią, a ingres do katedry w Płocku odbył 10 stycznia 1909 roku. Od 1918 do 1919 był pierwszym w historii sekretarzem generalnym Episkopatu Polski.
Jako zwierzchnik diecezji płockiej dokonał reformy administracyjnej, wiele uwagi poświęcał szkolnictwu katolickiemu, angażował się w działalność charytatywną w okresie I wojny światowej.
Był autorem prac z zakresu historii, liturgii, komparatystyki kościelnej. Zajmował się m.in. dziejami Płocka. Ogłosił publikację
Wykład liturgii Kościoła katolickiego. Uniwersytet Warszawski nadał mu tytuł doktora
honoris causa.
W 1940 został aresztowany przez Niemców, był internowany w Słupnie k.Płocka, następnie więziony w piwnicy budynku obecnego ratusza w Płocku, a później w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Soldau (KL) w Działdowie, gdzie zginął. Przypuszcza się, ze śmierć męczeńską poniósł 28 maja 1941 roku. Do dzisiaj nie ustalono miejsca jego spoczynku.
Treść:
- Dzieje Mazowsza płockiego;
- Diecezja płocka i jej biskupi;
- Płock;
- Bazylika katedralna;
- Inne kościoły w Płocku;
- Kościoły już nieistniejące;
- Kaplice nieistniejące;
- Szpital św. Trójcy i inne;
- Inne obecne zakłady dobroczynne;
- Życie umysłowe i materialne płocka XIX i XX stuleciu;
- Mariawici;
- Przewodnik po Płocku;
- Dodatek: Źródła rękopiśmienne i drukowane o Płocku.
• • • •