Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Ozdabianie ceramiki Caroline Green NOWA !!

28-02-2012, 21:08
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 33 zł     
Użytkownik Millkaj
numer aukcji: 2073666325
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 42   
Koniec: 01-02-2012 20:17:06

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 2005
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

OZDABIANIE CERAMIKI WAZONY, TALERZE, KUBKI...

Wyczerpujący opis materiałów i technik; cenne porady artystów oraz inspirujące warianty wzorów

15 oryginalnych pomysłów zdobienia mis, talerzy, serwisów do herbaty oraz glazury

Tajniki technik malowania ceramiki wraz z przystępnym opisem metod krok po kroku

Naczynia ceramiczne - fajansowe, porcelitowe i ze szlachetnej porcelany - od stuleci zdobiono ręcznie malowanymi ornamentami, i to nie tylko arcydzieła sztuki garncarskiej o walorach czysto dekoracyjnych, lecz także przedmioty codziennego użytku. Czerpiąc z bogatych tradycji dawnego i współczesnego zdobnictwa, możemy stworzyć własne zachwycające wzory, zwłaszcza że dostępne na rynku farby do malowania ceramiki znacznie ułatwiają zadanie. Zdobienie ceramiki nie wymaga szczególnych umiejętności - najprostsze wzory wyglądają równie efektownie jak bogate ornamenty. Co ważniejsze, uprawiając to przyjemne i pożyteczne hobby, odkryjemy artystyczne talenty, z których nie zdawaliśmy sobie sprawy. Wykonanie czegoś pięknego i trwałego, czy to dla siebie, czy w prezencie dla najbliższych, sprawi nam ogromną satysfakcję.

Zacznijmy od prostego zadania, do którego wystarczy tylko pewna ręka, czyli od kresek i kropek. Z tych elementów, malowanych jaskrawymi lub subtelnymi kolorami i połączonych w ciekawe formy, skomponujemy zdumiewająco piękne ornamenty, stosowne do kształtu i rozmiaru naczynia. W miarę nabierania wprawy zaczniemy przechodzić do bardziej skomplikowanych wzorów: najpierw kwiatów i owoców malowanych odręcznie lub przez szablon, potem - do ozdób wysmakowanych w formie i kolorze, podziwianych nieodmiennie od stuleci.

W poszukiwaniu interesujących motywów być może sięgniemy do epok, w których królowały soczyste barwy i styl bogaty w detale albo stworzymy własną wersję wyrazistych, barwnych motywów z okresu art deco.

Jeśli chodzi o mnie, to z praktyczną stroną sztuki zdobienia porcelany zetknęłam się po raz pierwszy jako redaktor działu rzemiosła artystycznego w pewnym czasopiśmie przy okazji testowania nowych produktów. Malowanie sprawiło mi tak wielką przyjemność, że poświęcałam temu każdą wolną chwilę, a swoimi „dziełami” obdarowywałam rodzinę i przyjaciół. Buszowanie po jarmarkach rzeczy używanych i garażowych wyprzedażach w poszukiwaniu oryginalnej porcelany stało się żelaznym punktem weekendowego programu, a gdy tam nie uda się upolować niczego stosownego, odwiedzam wyprzedaże w moim ulubionym domu towarowym. Do najbardziej udanych „zdobyczy" zaliczam pudełko przecenionych kafelków, na których próbowałam swoich sił, a później pomalowałam wszystkie w przepiękny wzór i położyłam na ścianie podczas remontu łazienki.

Pojawienie się na rynku nowych farb, np. serii Porcelaine 150 firmy Pebeo, było swoistym przełomem w tej dziedzinie rzemiosła artystycznego. Dostaliśmy do rąk farby bezpieczne dla produktów spożywczych i napojów, a przy tym bardzo trwałe, wprost idealne do malowania naczyń codziennego użytku. Przedmioty zdobione farbami, konturówkami i markerami z tej serii można po wysuszeniu wypalać w domowym piekarniku - będą wówczas nie tylko odporne na ścieranie, lecz także na mycie w zmywarce! Zamieściłam w książce wiele cennych rad oraz informacji o nowych produktach, które ułatwią wybór odpowiedniej farby i wykonanie projektów na profesjonalnym poziomie. Dołączyłam również kilka szablonów wzorów opisanych w książce.

Zdobienie ceramiki jest swoistym przewodnikiem, do którego warto często zaglądać; to poradnik dla początkujących i źródło inspiracji dla bardziej doświadczonych, którzy zasmakowali w sztuce malowania ceramiki. Mam nadzieję, że ta forma spędzania wolnego czasu sprawi wszystkim wiele przyjemności i satysfakcji, a kto wie, może kiedyś hobby przerodzi się w dochodowe przedsięwzięcie, choćby niewielkie.

Wybieramy ceramikę
Naczynia do malowania — porcelanowe, porcelitowe czy fajansowa - można nabyć w rozmaity sposób. Jeden z najlepszych, zwłaszcza dla początkujących, to kupowanie tanich przedmiotów na jarmarkach rzeczy używanych. Technik malowania można się przecież uczyć na porcelanie lekko obtłuczonej czy pękniętej. Na początku liczy się bowiem nie tyle jakość, ile różnorodność asortymentu. W zestawie do ćwiczeń powinny się więc znaleźć wazony, stare talerze, półmiski i biała glazura. Godne polecenia są zwłaszcza zwykłe białe kafelki.

Wykonane na nich próbki technik zdobienia i własnych projektów warto przechować, aby w każdej chwali móc do nich sięgnąć. Nieudany wzór możemy zmyć zwykłą wodą i namalować nowy. Kiedy nabierzemy wprawy w posługiwaniu się pędzelkiem, możemy wziąć na warsztat bardziej urozmaicone formy, np. oryginalne w kształcie dzbanki do herbaty lub kawy, niewielkie serwisy albo jakieś ciekawe znaleziska. Warto polować na okazje na jarmarkach, w sklepach z używanymi rzeczami.

Kupione za grosze talerze, miski i dzbanki możemy pomalować w ulubiony wzór i przeznaczyć do codziennego użytku albo na specjalne okazje. Nauczmy się dostrzegać artystyczny potencjał porcelany – odpowiednio dobrany motyw dekoracyjny zmieni komplet starych kubków w stylowy serwis.

Naczynia o prostych bokach bez trudu ozdobimy techniką stemplowania lub malowania przez szablon, ponieważ i stempel, i folia z szablonem dobrze przylegają do płaskiej powierzchni. Zaokrąglone kształty najlepiej malować odręcznie albo gąbką, i dobierać motywy bogatsze w rysunku. Kolor naczynia nie ma większego znaczenia; malować można zarówno białą lub kremową porcelanę, jak i kolorowa. Wprawdzie na białej kolory farb wyglądają najpiękniej, ale barwna porcelana jest dobrym tłem dla dekoracyjnych obwódek. Wystarczy odpowiednio skoordynować kolory i rezultat będzie zachwycający. Kolorowe naczynia najlepiej malować farbą czarną, białą oraz odcieniami typu metalik, ponieważ mają one doskonałe właściwości kryjące.

Porcelanę przeznaczoną do malowania trzeba dokładnie umyć i odtłuścić. Tuż przed rozpoczęciem malowania przecieramy każdą sztukę kawałkiem tkaniny nie zostawiającej pyłków, zwilżonej spirytusem metylowym. Dzięki temu farba dobrze pokryje porcelanę.

KSIĄŻKA MA URWANY RÓG STRONY, STĄD NIŻSZA CENA.