Owoc kiwano
Kiwano to szczególna odmiana melona. Jest podłużnym ok 15 cm owocem o żółtej skórce pokrytej ostrymi wypustkami.
Stanowisko uprawy powinno być więc ciepłe, wręcz gorące, z dużą ilością światła słonecznego. Pnącze doskonale nadaje się do uprawy w szklarniach, inspektach, tunelach foliowych, jak również w gruncie.Roślina intensywnie rośnie jedynie w temperaturze przekraczającej 20⁰C, w niższych temperaturach wzrost jest znikomy. Rozmnażanie z nasion. Wysiew powinien nastąpić na początku maja do doniczek (najlepiej do tego celu nadają się doniczki torfowe), do gleby torfowej. Nasiona dość wolno kiełkują, ale następnie w odpowiedniej temperaturze raczej szybko rosną. Po 4-6 tygodniach nasze sadzonki powinny mieć już 3 do 5 liści i wówczas wysadzamy je na docelowe miejsce uprawy.
Roślina potrzebuje dużych ilości wody. Podlewanie szczególnie ważne jest w okresie kwitnięcia i zawiązywania się owoców. Brak dostatecznej wilgotności może spowodować opadanie kwiatów i ograniczone zawiązywanie się owoców.
Pierwsze zbiory następują po ok. 2-3 tygodniach od przekwitnięcia kwiatów i trwają nieprzerwalnie, aż do pierwszych przymrozków. Najsmaczniejsze są owoce młode, spożywane tuż po zbiorze. Kiwano dostarcza niewiele kalorii (22 kcal/100 g), ale za to dużo witamin takich jak:
Witamina C - 11 mg (18 % zalecanego dzienngo spożycia) Potas - 257 mg (7 % zalecanego dzienngo spożycia) Cynk - 1 mg (7 % zalecanego dzienngo spożycia) Witamina A - 307 mg (6 % zalecanego dzienngo spożycia)
Owoce kiwano zbierane są, zanim jeszcze dojrzeją, kiedy skórka jest zielona. Można je przechowywać przez okres 6 miesięcy. Dopiero po kilku miesiącach nadają się do jedzenia. Kiwano je się na surowo, jako dodatek do słodkich i soczystych sałatek, jako dodatek do sosów, deserów, ryb oraz mięs. Można je zamrażać lub suszyć, ale nie powinniśmy przechowywać ich w lodówce.
Owoce oferowane na aukcji pochodza z wrześniowych zbiorów. Są w pełni dojrzałe. Nadają się do spożycia lub na nasiona. Można przechowywać jeszcze 2 miesiące.
Waga: 350-450g
|
|