Wełna
Naturalny i niezwykle praktyczny materiał
Wełna ogrzewa nas od tysięcy lat. Stanowi część bogatej tradycji związanej z aktywnością na świeżym powietrzu i znacząco ułatwia pracę rolników, rybaków, strażaków i żołnierzy. Skręcone, puste w środku włókna zatrzymują znaczną ilość powietrza, zapewniając termoizolację.
Wełna jest włóknem naturalnym i ma szereg przydatnych właściwości: jest trwała, elastyczna, wygodna i bardzo przydatna w klimatach charakteryzujących się zarówno niskimi, jak i wysokimi temperaturami. Wełna pochłania wilgoć, odprowadzając ją z powierzchni skóry (której temperatura w innym przypadku uległaby obniżeniu, potęgując uczucie zimna). Jest także jedynym włóknem, które zachowuje właściwości termiczne, gdy jest wilgotne. Jest też szczególnie przydatna, gdy wykonujemy na zmianę lżejszą i cięższą pracę, ponieważ pomaga regulować temperaturę ciała.
Wełna jest naturalnie odporna na brud i nieprzyjemne zapachy. Oznacza to, że odzież wełniana wymaga rzadszego prania w porównaniu z ubraniami z materiałów syntetycznych. Wietrzenie odzieży zazwyczaj wystarczy, aby wełna odzyskała świeżość.
Różne rodzaje wełny
W swoich produktach, w zależności od przeznaczenia, firma Fjällräven wykorzystuje różne rodzaje wełny.
-
Wełna typowa uzyskiwana z sierści owiec. Jest trwała, miękka i ma właściwości termoizolacyjne. Właściwości termoizolacyjne mogą różnić się w zależności od sposobu tkania. Pozwalają one uzyskać delikatniejszy lub bardziej przewiewny materiał.
-
Wełna owcza pochodzi z pierwszego strzyżenia młodej owcy. Jest niesłychanie miękka i ma wiele zastosowań. W przypadku tej wełny również możliwe są różne sposoby tkania.
-
Wełna merynosów pochodzi od owiec merynosowych i jest wyjątkowo miękka i cienka, a poza tym nie drapie. Często wykorzystuje się ją do produkcji bielizny i odzieży noszonej blisko skóry.
Pielęgnacja odzieży wełnianej
Odpowiednia pielęgnacja i pranie odzieży wełnianej zapewni jej długą żywotność. Wełna jest z natury odporna na brud, a to oznacza, że zanim wełniana odzież trafi do pralki, możesz ją nosić dłużej, niż ma to miejsce w przypadku odzieży bawełnianej czy syntetycznej. Dobrze sprawdza się jej wietrzenie, zwłaszcza w wilgotnych warunkach. Przenikająca przez tkaninę wilgoć zabiera ze sobą brud i nieprzyjemne zapachy. Wełna doskonale nadaje się zatem do wykorzystywania w podróżach i wędrówkach, podczas których nie masz wielu okazji, aby wyprać swoje ubrania!
Pranie i suszenie
Gdy nadejdzie czas prania Twojej wełnianej odzieży, zastosuj łagodny preparat do prania wełny. Wiele wspaniałych właściwości wełny wynika z zawartego w niej naturalnego tłuszczu. Jeżeli wypierzesz wełnianą odzież w zwykłym proszku do prania, który skutecznie usuwa tłuszcz, wypierzesz wełnę również z jej naturalnych właściwości.
Wybierz w swojej pralce ustawienia dla tkanin wełnianych/prania ręcznego lub wypierz swoją odzież ręcznie. Jeżeli zdecydujesz się na pranie ręczne, pamiętaj, aby nie pozostawiać odzieży w wodzie. Nadmiar wody należy wycisnąć z tkaniny przy pomocy ręcznika - wełny nie wolno nigdy wyżymać. Po praniu uformuj odzież i rozłóż ją na płaskiej powierzchni do wyschnięcia.
Przechowywanie i pielęgnacja
Odzież wełnianą najlepiej przechowywać w szafkach lub pudełkach, które nie znajdują się w bezpośrednim kontakcie ze ścianami Twojego domu (zwłaszcza jeżeli mieszkasz w starym budownictwie). W ten sposób możesz zapobiec, by mole i inne wełnolubne owady dobrały się do Twojego ulubionego swetra. Najlepiej złóż je i przechowuj na półce lub w pudełku - jeżeli zawiesisz odzież na wieszaku, ryzykujesz, że z czasem rozciągnie się i utraci swój kształt.
Niektóre rodzaje wełny mogą ulegać zmechaceniu. Jest to naturalne i nie powoduje ograniczenia funkcjonalności tkaniny. Zazwyczaj zmechacone miejsca znajdziesz na rękawach oraz po bokach tułowia, a jeżeli nosisz plecak - także na plecach. Regularnie usuwaj zmechacenia, aby zapewnić świeży wygląd odzieży. W sprzedaży dostępne są proste urządzenia, działające na zasadzie niewielkich golarek. Po prostu przesuwaj urządzenie po powierzchni tkaniny i usuwaj zmechacone włókna. Nie dociskaj urządzenia zbyt mocno, ponieważ jest to niewielka golarka, więc przez nieostrożność możesz uszkodzić tkaninę.