Otto. Autobiografia pluszowego misia
Kolejny wydany w Polsce – obok „Trzech Zbójców”, „Przygód rodziny Mellopsów” i „Księżycoluda” – tytuł laureata nagrody zwanej Noblem literatury dziecięcej (Hans Christian Andersen Award, 1998) Tomiego Ungerera.
Otto to pluszowy miś, który opowiada nam wzruszającą historię swojego życia – pełnego zabawnych, ale i tragicznych zdarzeń. Otto należy do Dawida, żydowskiego chłopca mieszkającego w niemieckim miasteczku. Pewnego dnia Dawid i jego najlepszy przyjaciel Oskar postanawiają dać niedźwiadkowi lekcję pisania, która jednak szybko kończy się katastrofą… Otto wylewa na siebie cały atrament i już do końca swojego misiowego życia pozostaje naznaczony dużą niebieską plamą! Podczas jednej ze szczęśliwych zabaw chłopców z misiem, idyllę brutalnie przerywają zmiany polityczne. Otto rozpoczyna podróż w nieznane, przechodząc z rąk do rąk, zanim po wielu latach znów trafi w kochające ramiona.
W tej niezwykłej opowieści o pluszowym niedźwiadku, której osnową jest II wojna światowa i Holokaust, Tomi Ungerer znów wraca do najistotniejszych dla niego tematów: różnic, jakie dzielą ludzi, wojny, przemocy społecznej. W historii misia bardzo ważne są także kwestie tolerancji, przyjaźni, a także ocalającej mocy pamięci.
Wspaniała, piękna książka... W sposób delikatny dotyka jednego z najmroczniejszych rozdziałów historii, (…) stanowiąc cenny wkład w wojenną literaturę dla dzieci. (…) Otto ma ujmującą naturę, jego historia ogrzewa dziecięce (ale i dorosłe) serca. („Outside In”)
Tomi Ungerer
Urodzony w 1931 roku w Strasburgu, światowej sławy ilustrator, autor ponad 70 książek dla dzieci. Laureat wielu nagród, m.in. prestiżowej nagrody w dziedzinie literatury i ilustracji dziecięcej – Prix Hans Christian Andersen (1998).
Jako niestrudzony obrońca wartości, takich jak tolerancja i wzajemne poszanowanie kultur, a także zagorzały przeciwnik rasizmu, Tomi Ungerer został w 2000 roku mianowany przez Radę Europy Ambasadorem Dobrej Woli ds. Dzieci i Edukacji.
Wybitny autor literatury dziecięcej. Jego książki są ponadczasowe
"Libération", Paris
Jeden z najznakomitszych ilustratorów naszych czasów
"The New York Times"
To cudownie, że są jeszcze autorzy z takim bogactwem wyobraźni
"Hamburger Abendblatt"
Fragmenty książki można obejrzeć na stronie internetowej WYDAWNICTWA