Odbiór osobisty w sklepie przy ulicy Wodnej 2 (na przeciwko nr 17) w Krakowie (godz. 8:00-18:00)!
Przed przyjazdem sprawdź dokładnie mapkę dojazdu znajdującą się po lewej stronie!
Ostropest plamisty jest rośliną uprawianą na potrzeb przemysłu farmakologicznego, a także jako roślina ozdobna. Cechuje się właściwościami silnie odtruwającymi. Ma dobroczynny wpływ na cały nasz organizm, a zwłaszcza na wątrobę. Sylimaryna zawarta w nasionach ostropestu jest składnikiem wielu leków na regenerację wątroby.
Ostropest uprawiany jest w gospodarstwach, w których nie używa się nawozów ani środków ochrony roślin.
Ostropest zapobiega uszkodzeniom komórek wątroby, nie dopuszczając do łączenia się toksyn z ich powierzchnią. Chroni miąższ wątroby i nerek przed szkodliwym działaniem trucizn i przyśpiesza usuwanie ich z organizmu. Obniża również stężenie bilirubiny we krwi.
Ponadto ostropest chroni wątrobę przed szkodliwym działaniem alkoholu i łagodzi stany zapalne na tle cukrzycowym. Wspomaga leczenie WZW typu A, B i C oraz choroby alkoholowej.
Wykorzystuje się go także do leczenia kamicy żółciowej. Profilaktycznie stosuje się go w leczeniu zapalenia dróg żółciowych i woreczka żółciowego.
Usuwa dolegliwości żołądkowo-jelitowe takie jak: wzdęcia, zgagę, brak łaknienia, niedokwaśność żołądka. Wspomaga trawienie ciężkostrawnych pokarmów.
Działanie ostropestu można zauważyć po około 2 tygodniach. Aby kuracja była skuteczna, należy stosować ją przez dłuższy czas.
Jak spożywać ostropest plamisty?
Najlepiej jest kupić całe nasiona ostropestu, a następnie je zmielić w młynku do kawy. Nie należy mielić zbyt dużej ilości, ponieważ zmielony ostropest po jakimś czasie traci swoje właściwości. Nadmiar należy trzymać w szczelnie zamkniętym opakowaniu np. w słoiczku.
Profilaktycznie: 1 płaska łyżeczka dziennie
Przy przewlekłych schorzeniach: 2-3 łyżeczki 2 razy dziennie
Zmielonym ostropestem możemy posypywać potrawy, ponieważ nie ma on określonego smaku. Możemy go spożyć popijając wodą lub zaparzać. Nasiona ostropestu można jeść również w całości.
Z ostropestu można robić również nalewki
Przepis na nalewkę:
Nasiona ostropestu (100g) należy zmielić najlepiej w młynku do kawy. Następnie wsypać do butelki i wlać 0,5l spirytusu 70%. Trzymać w ciepłym i ciemnym miejscu przez 14 dni. Po tym czasie przefiltrować i przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. Nalewkę należy przyjmować 3 razy dziennie po 15 kropli dodanych do odrobiny wody.