Ostropest plamisty jest rośliną jednoroczną należącą do rodziny astrowatych. Występuje również w Polsce jako roślina uprawna i dzika.
Ostropest plamisty jest kolczastą rośliną o dekoracyjnych liściach z białym wzorem nerwów i purpurowymi koszyczkami kwiatostanowymi. Pochodzi z gór i kamienistych zarośli rejonu śródziemnomorskiego.
Owoce ostropestu plamistego są jednym z najważniejszych leków ziołowych na wątrobę. Zawarta w nich sylimaryna skutecznie ratuje życie nawet przy zatruciu śmiertelną dawką muchomora sromotnikowego. Poza tym owoce ostropestu mają szereg innych właściwości leczniczych.
Roślina bywa także sadzona w ogrodach dla ozdoby, a zasuszone kwiatostany można wykorzystać do dekoracji suchych bukietów. Jest ona jednym z najsilniejszych ziół, oczyszczających wątrobę i neutralizujących toksyny, które się w niej znajdują.
Ostropest ma następujące działanie lecznicze :
- pozbycie się bólów przy kolce wątrobowej
- regeneruje uszkodzoną wątrobę
- wzmacnia wątrobę przy jej wirusowym zapaleniu
- regeneruje wątrobę po kuracji lekami, chemioterapią,
- zatruciami związanymi z grzybami
- polepsza samopoczucie
Średnia dobowa dawka to 12-15 g owoców ostropestu lub 200-400 mg sylimaryny w przeliczeniu na sylibinę.
1 Sylimaryna jest słabo rozpuszczalna w wodzie więc ekstrakty i nalewki zawierają jej znacznie więcej niż napary.
2 Najlepsze efekty osiąga się przy dłuższym stosowaniu ostropestu, po około 2-3 miesiącach.
Odwar:
3,4,5 Owoce ostropestu rozdrobnić w moździerzu, rozgnieść lub zmielić. 1 łyżeczkę proszku (3–5 g) zalać 1 szklanką wody gorącej i powoli ogrzać do wrzenia. Gotować łagodnie pod przykryciem 5-10 min. Odstawić na 15 min i przecedzić. W zatruciach, schorzeniach wątroby i pęcherzyka żółciowego, przy niestrawności: pić 3 razy dziennie szklankę wywaru pół godziny przed jedzeniem (czyli 3 łyżeczki owoców ostropestu dziennie).
Jako środek przeciwkrwotoczny: pić co 1 godz. po 1 łyżce.
Przy profilaktycznym zażywaniu można zmniejszyć dawkę: pić 2 razy dziennie 1/2 szklanki wywaru (czyli 1 łyżeczkę owoców ostropestu dziennie).
Proszek
6 Sproszkowane nasiona ostropestu można również spożywać bezpośrednio w ilości 12-15 g dziennie (około 1 łyżka). Nalewka:7 Owoce ostropestu plamistego tłuczemy w moździerzu na proszek lub mielimy. Proszek wsypujemy do szklanego naczynia i zalewamy 40% alkoholem w proporcji 1:10. Pozostawiamy nastaw na 3 tygodnie, regularnie wstrząsamy, po czym wyciąg odfiltrowujemy i przelewamy do butelki z zakraplaczem. Przy zaburzeniach trawienia, migrenach lub żylakach przyjmujemy 3 razy dziennie po 15-25 kropli tej nalewki. Nalewka zawiera alkohol, więc nie wolno jej przyjmować przy marskości wątroby!
(kliknij, aby powiększyć)