Na pomoc wątrobie
Sylimaryna zawarta w nasionach ostropestu plamistego wykazuje działanie detoksykujące oraz przeciwzapalne. Korzystnie wpływa na pracę komórek wątrobowych, chroniąc ją przed szkodliwym działaniem toksyn, jednocześnie pobudzając jej zdolności do regeneracji. Stanowi swoistą ochronę miąższu wątroby i nerek przed działaniem trucizn, takich jak mykotoksyna muchomora sromotnikowego (podana do 48h po zatruciu może wręcz zapobiec śmierci), dwusiarczek węgla, pestycydy czy alkohol. Symilaryna zapobiega również marskości wątroby oraz wytrącaniu się kamieni żółciowych.
Skuteczność potwierdzona badaniami
Większość badań przeprowadzono w Niemczech. Wykazały one, że ostropest plamisty daje szansę na wyzdrowienie nawet wtedy, gdy sytuacja jest beznadziejna. Do jednego z badań zaproszono 116 osób, których wątroba została uszkodzona na skutek spożywania alkoholu. Codziennie przyjmowały one 420 mg wyciągu z tej rośliny. Pierwsze pozytywne efekty zauważono już po tygodniu od podania ostropestu, który korzystnie wpłynął na poziom enzymów wątrobowych. Z kolei we Włoszech badania zostały przeprowadzone w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym na próbie 60 kobiet. Przyjmowały one 400 mg wyciągu z ostropestu 2 razy dziennie przez okres 3 miesięcy. Wystąpiło u nich znaczne złagodzenie objawów uszkodzeń wątroby wywołane przez co najmniej 5-cio letnie zażywanie leków psychotropowych.
Stosowanie
2-3 łyżeczki ziaren na dobę. Nasiona można także zmielić i posypać nimi niemal każdą potrawę, ponieważ brak jej określonego smaku.
Przeciwwskazania
Ostropestu plamistego nie zaleca się podczas karmienia piersią oraz w czasie ciąży.